Korekta na złotym

Korekta na złotym
Raport popołudniowy FMCM
Data dodania: 2012-02-09 (18:05)

Byki nie rezygnują, choć łatwo nie jest: Początek dzisiejszej sesji na eurodolarze przebiegał dość sennie. Po nocnym podejściu kurs skonsolidował się pod poziomem 1,33 i tam pozostawał przez większość poranka. Jednak bark impulsów mogących ułatwić bykom przełamanie tego poziomu spowodował, że w miarę upływu czasu notowania zaczęły się osuwać w stronę wsparcia na 1,3225.

Czynnikiem, który sprzyjał podażowej części rynku były obawy związane z wynikiem negocjacji Greków, którzy prowadzili dziś rozmowy na dwóch frontach. Z jednej strony z Unią Europejską i MFW, z drugiej zaś z prywatnymi wierzycielami. W tym pierwszym przypadku rozmowy komplikowała kwestia szukania zastępstwa dla obniżenia emerytur. To w połączeniu z oczekiwaniami na popołudniową decyzję EBC oraz konferencję Mario Draghiego sprawiło, że na rynku przeważały negatywne nastroje. Przebudzenie byków nastąpiło dopiero po południu wraz z doniesieniami o uzyskaniu przez Greków porozumienia z Unią i MFW. Chwilowy optymizm wyniósł notowania eurodolara na wyższe poziomy, których niestety nie udało się zbyt długo utrzymać. Inwestorzy bowiem, z większymi reakcjami woleli zaczekać na wystąpienie szefa EBC. Pominęli oni zatem zgodną z oczekiwaniami decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie i dobre dane z USA. Wstrzymywanie się do czasu konferencji zaowocowało sporymi wahaniami notowań podczas jej trwania. Z ust Mario Draghiego popłynęło kilka surowych uwag, zwłaszcza odnośnie sytuacji gospodarczej w Strefie Euro. Pojawiły się jednak także stwierdzenia poprawiające nastroje. Postanowiono złagodzić wymogi dotyczące zabezpieczeń operacji refinansujących i kontynuować wsparcie dla sektora finansowego, wykorzystują niestandardowe środki. W ocenie banku miały one bowiem pozytywny wpływ na rynki. Zwłaszcza operacje LTRO, które według prezesa uratowały Eurostrefę przed krachem. To wszystko pozwoliło bykom pod koniec sesji europejskiej jeszcze raz spróbować przejść przez poziom 1,33, jednak bez wsparcia kupujących euro zza oceanu może się to okazać zbyt trudne.

Złoty traci na wartości

Pierwsza część dzisiejszych notowań na krajowym rynku walutowym przebiegała pod znakiem dynamicznego osłabienia złotego. Na fali utrzymujących się obaw o Grecję oraz w wyniku zniżkowania notowań głównej pary rodzima waluta była dziś chętniej sprzedawana niż kupowana. Czynnikiem, który również sprzyjał deprecjacji był fakt, że ostanie mocne spadki par złotawych odbywały się bez większej korekty. Utrzymywanie się tego stanu z każdym dniem podnosiło nie tylko ryzyko, ale również skalę realizacji wypracowanych zysków. Z tego też wynikał dzisiejszy poranny dynamizm w deprecjacji złotego. Na szczęście wzrosty zostały wyhamowane przez poziomy oporu 3,1750 na USD/PLN i 4,2075 na EUR/PLN. To w połączeniu z powrotem umocnienia euro względem dolara i dobrych wieści z Brukseli sprawiło, że polski pieniądz zredukował nieco wielkość osłabienia. Nie trwało to jednak długo i pod koniec sesji londyńskiej notowania par złotowych znów szły do góry.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Czy CPI stworzy nowy impuls?

Czy CPI stworzy nowy impuls?

15:21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajsze dane o inflacji PPI przyniosły zaskoczenie - w grudniu presja inflacyjna u producentów była mniejsza niż sądzono. To stwarza pewne pole do spekulacji, że publikowane dzisiaj dane CPI mogą wypaść zgodnie, lub poniżej oczekiwań ekonomistów. Publikacja o godz. 14:30 - mediana zakłada podbicie do 2,9 proc. r/r i utrzymanie dynamiki bazowej CPI na poziomie 3,3 proc. r/r.
Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

Czy CPI zmieni nastawienie do USD?

15:20 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Kurs EURUSD pokonał w poniedziałek poziom 1,02 i ustanowił nowe wielomiesięczne minima lekko poniżej tego pułapu. Od dwóch dni widać odreagowanie powyżej 1,03, co na razie należy traktować jedynie jako naturalną korektę wzrostową. Siła dolara jest eksponowana przez ostatnie miesiące nad wyraz mocno, jednak magiczny poziom parytetu będzie prawdopodobnie „ściągał kurs” na południe w najbliższym czasie.
Trump nie chce bessy?

Trump nie chce bessy?

2025-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Żaden polityk nie chciałby być obarczony o to, że doprowadził do załamania się rynku - przynajmniej bezpośrednio. Wczoraj wieczorem agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, jakoby otoczenie Trumpa (w tym przyszły szef Departamentu Skarbu) miało pracować nad progresywnym scenariuszem dotyczącym wprowadzenia wysokich stawek celnych - te miały by być podnoszone w tempie 2-5 proc. miesięcznie, aż osiągną wyznaczony cel.
Ryzyko recesji w USA

Ryzyko recesji w USA

2025-01-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie spadki na amerykańskim rynku akcji skłaniają do refleksji, czy mogą zwiastować poważniejsze turbulencje. W ostatnich latach temat recesji zdawał się tracić na znaczeniu w debatach ekonomicznych. Jednak pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych na 2025 roku, takich jak stabilny wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy rosnące zaufanie nie prowadzi do samozadowolenia, które może przyczynić się do nieoczekiwanych trudności.
Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

2025-01-14 Komentarz walutowy MyBank.pl
Frank szwajcarski (CHF) od dawna cieszy się reputacją jednej z najbezpieczniejszych walut na świecie. Stabilność gospodarcza Szwajcarii, silny sektor finansowy oraz polityczna neutralność przyczyniły się do utrzymania wysokiej wartości CHF w stosunku do innych walut. Jednak dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej, nieprzewidywalne wydarzenia gospodarcze oraz wewnętrzne wyzwania mogą zagrażać tej pozycji. Czy rzeczywiście stoimy na progu końca ery frankowej? Przeanalizujmy dogłębnie sytuację, korzystając z opinii ekspertów, aktualnych danych oraz prognoz na rok 2025.
Kij i marchewka

Kij i marchewka

2025-01-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Prezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz. Tak zwany Trump Trade był w drugiej połowie minionego roku dla Wall Street bardzo pozytywny. Oczekiwania nie tylko przedłużenia, ale wręcz dalszego obniżenia podatków korporacyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacji pchnęły notowania na Wall Street do rekordowych poziomów.
Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

2025-01-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.
Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

2025-01-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Umocnienie amerykańskiego dolara rzuca cień na nastroje Wall Street i nakłada presję zarówno na rynki, jak i waluty gospodarek wschodzących. Nadzieje na cięcia stóp za oceanem w 2025 roku niemal całkowicie wyparowały. To między innymi efekt zaskakująco mocnego raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy, mocnego wzrostu cen usług w zeszłotygodniowym raporcie ISM z USA oraz cen ropy, które rosną dziś już czwarty tydzień z rzędu, powyżej 80 USD za baryłkę.
Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

2025-01-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Lepsze dane Departamentu Pracy USA w piątek sprawiły, że rynki przeszacowały swoje oczekiwania dotyczące ruchów FED w tym roku. Wskazuje się na tylko jedną obniżkę stóp o 25 punktów baz., która jest w pełni wyceniana dopiero na grudzień (tydzień temu rynek widział ją w czerwcu). W efekcie na szerokim rynku mamy dalsze umocnienie dolara, co przekłada się na ruch USDPLN w stronę 4,18. Jesteśmy, zatem przy maksimach ze stycznia. Jeżeli zostaną wybite, to kolejnym celem będą okolice 4,2045, jakie miały miejsce w listopadzie.
Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Od momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?