ECB zmienia podejście na bardziej praktyczne

ECB zmienia podejście na bardziej praktyczne
Dzienny raport forex FxPro
Data dodania: 2012-02-08 (15:25)

Farsa w Grecji trwa, ale mimo że ECB nie wydał jeszcze oficjalnego oświadczenia, z wielu raportów (m. in. Wall Street Journal) wynika, że prawdopodobnie ustąpi nieco w kwestii greckich obligacji. Problem okazał się być kluczowym punktem ale wydaje się że bank centralny podejmie wymianę z EFSF (za obligacje Funduszu) taka by ECB nie odniosło żadnych zysków z posiadanych papierów.

Grecja spłaci wtedy EFSF po pierwotnej cenie zakupu ECB. Brzmi skomplikowanie, ale to ważna informacja ponieważ jeśli jest prawdziwa to oznacza że ECB zmienił swoje podejście na bardziej pragmatyczne w porównaniu z polityką preferowaną przez byłego prezesa banku. Ponadto taka decyzja zwiększa prawdopodobieństwo zawarcia umowy z prywatnymi wierzycielami. W tej chwili niedotrzymanie kolejnego terminu w negocjacjach przez Grecję podkreśla tylko jedną z największych słabości w strefie euro. Prezydent Sarkozy powtórzył wczoraj że bankructwo Grecji “nie wchodzi w grę” a kanclerz Merkel stwierdziła “nie przyłoży ręki do przymuszenia Grecji do wystąpienia ze strefy euro” . Bez tych ostatecznych sankcji lub porządnego systemu fiskalnych transferów pozostajemy w zawieszeniu.

Euro nadal zwyżkuje.

Wspólna waluta okazała się wczoraj najsilniejszą walutą główną rynku, a Eurodolar bije rekordy roku. Po raz kolejny nadzieje związane z Grecją wspierały euro przez cały dzień i noc. Dolar osłabł wobec większości walut (z wyjątkiem jena) a komentarze Bernanke wsparły ten trend. Prezes Fed zbagatelizował niedawną poprawę danych na rynku co pokrywa się z naszą opinią że leżący u podstaw danych o zatrudnieniu w USA trend jest nadal nie najlepszy. Indeks dolarowy spadł wczoraj o 0,6% do najniższego poziomu 2012 na 78,6.

Frank potrzebuje więcej niż ukrytej interwencji.

Perspektywa nowej interwencji SNB sprawia, że rynki stają się coraz bardziej nerwowe, nie tylko ponieważ eurofrank jest niebezpiecznie blisko dolnej granicy 1,20 ale u steru Szwajcarskiego Banku Centralnego stoi nowy szef, który może chcieć zaakcentować swoją pozycję i udowodnić, że bierze sprawy poważnie. W swoich wczorajszych wypowiedziach ponowił on deklarację zakupu nieograniczonych ilości zagranicznych walut w celu obrony progu i chociaż te wieści początkowo wzmocniły franka, to niektórzy obawiają się bardziej znaczących skutków jego wypowiedzi. SNB wprowadził ograniczenie kursu franka początkiem września, ale nie podał tak wielu szczegółów odnośnie interwencji jak BoJ (Centralny Bank Japonii). Dodatkowo SNB jest bardziej skłonny przeprowadzać dalsze operacje forward i swap, tak samo jak transakcje spot aby poskromić kurs waluty. Najnowsze dane pokazują, że rezerwy we franku szwajcarskim spadły o około 10%. Jeśli porównywać obecny poziom rezerw z tym z końca sierpnia (przed ogłoszeniem ograniczenia) to spadł on o 10,3%. Prawie trzy czwarte tego spadku zostało spowodowane przez mniejszą wartość franka szwajcarskiego a nie bezpośrednią interwencję. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę okres po wprowadzeniu progu, na przykład od października do stycznia, to okaże się, że rezerwa we frankach zmalała o 7%. To dużo więcej niż zakładano w leżącym u podstaw oszacowaniu wartości rezerw. Innymi słowy, z tego co można dostrzec, władze nie podjęły „ukrytej” interwencji aby utrzymać kurs franka na niższym poziomie.

Problemy z Portugalią.

Rząd premiera Coelho zasługuje na duże uznanie za entuzjazm, jakim wykazał się próbując naprawić dziurę budżetową Portugalii w ekstremalnie trudnych warunkach. Jego mandat wyborczy jest oparty na oszczędności, a środki które wprowadził mają zredukować tegoroczny deficyt budżetowy do 4,5% PKB (w 2010 deficyt wyniósł 10%). Portugalia w zeszłym roku otrzymała od Trojki pakiet ratunkowy w wysokości 78 mld euro i dzięki temu ma zapewnione wystarczające finansowanie do końca roku. Jednak pomimo najlepszych chęci rządowi nadal może nie udać się ustabilizowanie położenia finansowego kraju. KE opierając się na dyskusyjnych założeniach obliczyła, że stosunek zadłużenia do PKB ustabilizuje się na poziomie 113%. Ta prognoza z pewnością okaże się błędna. Nawet jeśli rządowi uda się zmniejszyć deficyt do 4,5% PKB a w przyszłym do 3% dług będzie wzrastał w stosunku do PKB, ponieważ mianownik będzie coraz mniejszy. Nominalny Produkt Krajowy Brutto w Portugalii spadał przez ostatnie cztery lata, a kolejnej głębokiej recesji możemy się spodziewać w 2012. Chociaż Portugalia nie jest Grecją, to daje sporo powodów do zmartwień. Bez głębokich reform strukturalnych i znacznej wewnętrznej dewaluacji gospodarce po prostu brak koniecznej produkcji dóbr, która mogłaby wesprzeć ozdrowienie gospodarki. W nadchodzących latach możemy się z dużym prawdopodobieństwem spodziewać restrukturyzacji długu, chociaż ministerstwo finansów zdecydowanie temu wczoraj zaprzeczało.

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

Źródło: Simon Smith, Michael Derks, FxPro
FxPro
Komentarz dostarczył:
FxPro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.