Optymizm płynący z Europy

Optymizm płynący z Europy
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-02-02 (09:30)

Wczorajszy dzień przyniósł zwrot na eurodolarze, który powrócił ponownie do okolic poziomu 1,32, negując tym samym spadkową techniczną formację RGR, co daje nadzieje na przebicie oporu ustanowionego przez lokalne maksimum z 29 stycznia na 1,3227.

Poprawa nastrojów była bardzo widoczna nie tylko na forexie, ale i na giełdach i rynku długu. Rentowności 10-letnich obligacji hiszpańskich i włoskich spadły do poziomów, odpowiednio, 5,70 proc. oraz 4,86 proc. Zmniejszyły się także rentowności 10-letnich obligacji portugalskich do 15,55 proc., a warto przypomnieć, że kraj ten stawiany jest w drugiej kolejności po Grecji jako potencjalne źródło problemów strefy euro. W tym klimacie korekta na złotym nie mogła się zmaterializować. Opierając się na dobrym sentymencie polska waluta zignorowała mocne wykupienie i zyskała 3 gr względem euro i 4,5 gr wobec dolara, w obu przypadkach ustanawiając nowe lokalne minima, odpowiednio, na poziomie 4,1838 i 3,1670.

Tym razem źródłem dobrych nastrojów były indeksy PMI dla przemysłu z Europy. Bardzo pozytywnie należy wyróżnić odczyt dla Polski, gdzie indeks ten wzrósł do 52,15 pkt wobec prognozy 49,4 pkt. Odczyt powyżej bariery 50 pkt identyfikuje ekspansję sektora przemysłowego. Również niemiecki i brytyjski PMI wzrosły powyżej tej bariery, do 51 i 52,1 pkt. Dla Strefy Euro indeks PMI przebił prognozę zaledwie o 0,1 pkt procentowego, rosnąc do 48,8 pkt. Generalnie jednak wymowa tych odczytów była pozytywna, co widać było po reakcji eurodolara i giełd. Dobrych nastrojów nie zdołały popsuć słabsze od prognoz dane z USA, gdzie raport ADP pokazał przyrost zatrudnienia o 170 tys., podczas gdy oczekiwano 185 tys., a indeks ISM dla przemysłu wyniósł 54,1 pkt (prog. 54,5 pkt). Rynek cały czas może intepretować słabsze dane z USA jako chwilowy ?wypadek przy pracy?. Część wątpliwości dotyczących tamtejszego rynku pracy wyjaśni się jutro, kiedy to poznamy oficjalne dane o stopie bezrobocia i zmianie zatrudnienia. Raport ADP często nie pokrywa się z tymi danymi, stąd ich zignorowanie. Jednak słabszy ISM to już większy problem, gdyż w zestawieniu z gorszym od prognoz odczytem wcześniej publikowanym indeksem Chicago PMI pokazuje, że tempo odbudowy gospodarczej USA mogło zostać przeszacowane. Oś problemów koncentruje się teraz jednak na Europie. Tutaj tymczasem pojawiły się pierwsze jaskółki świadczące o poprawie gospodarczej. Do tego temat układu między greckim rządem a wierzycielami, jeśli wierzyć rynkowym plotkom, zmierza do zakończenia. Takie informacje póki co podtrzymują pozytywny sentyment do wspólnej waluty, jednak dopiero, gdy ujawnione zostaną szczegóły porozumienia będzie naprawdę wiadomo, czy wypracowane rozwiązanie jest satysfakcjonujące. Dla euro, a pośrednio dla złotego, najlepiej będzie, jeśli porozumienie to będzie kompletne i rzeczywiście zostanie ogłoszone do końca tego tygodnia. W bardziej długoterminowym oglądzie tak naprawdę byłaby to dopiero furtka do przyznania przez UE i MFW kolejnej transzy pomocy finansowej, konieczna ale niewystarczająca (kwietniowe wybory parlamentarne w Grecji mogą okazać się problematyczne, gdyż lider opozycji Antonis Samaras odżegnuje się od kolejnych niepopularnych społecznie reform, których przeprowadzenie wciąż jest warunkiem wypłat kolejnych transz).

Czwartkowe kalendarium jest bardzo ubogie w dane makro. Pewną uwagę rynków mogą przykuć co najwyżej tygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z USA (prog. 371 tys.), jednak zdecydowanie ważniejsze będą jutrzejsze dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Wcześniej podana zostanie decyzja banku centralnego Czech, który wedle prognoz ma pozostawić główną dwutygodniową stopę repo na rekordowo niskim poziomie 0,75 proc. Wobec spadających w ostatnich dniach rentowności hiszpańskiego długu oczekuje się też pozytywnego wyniku aukcji iberyjskich obligacji zapadających w latach 2015-2017, których oferowana łączna pula to 3,5-4,5 mld EUR. Wyniki aukcji o godz. 10:30.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.