Jest jeszcze miejsce do nieznacznej aprecjacji złotego

Jest jeszcze miejsce do nieznacznej aprecjacji złotego
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-01-31 (10:17)

Wtorkowy poranny handel przynosi wycenę złotego blisko wczorajszych zamknięć: EUR/PLN 4,246 PLN, USD/PLN 3,2160 PLN, CHF/PLN 3,522 PLN. Wczorajsze spadki polskiej waluty na rynku należy tłumaczyć pogorszeniem się nastrojów na rynkach globalnych – w konsekwencji część inwestorów postanowiła zrealizować zyski na ...

... najbardziej ryzykownych aktywach ( a do takich należy polski złoty oraz pozostałe waluty emerging markets, które również partycypowały w zniżkach). Największy ruch spadkowy na złotym pośród walut Europy środkowo-wschodniej (EURPLN +0,58%, EURCZK +0,44%, EURHUF +0,39%) wynikał bezpośrednio z właściwości polskiej waluty. Rynek PLN charakteryzuje się wyższą płynnością i głębokością rynku (ilość zleceń) w związku z czym inwestorzy zagraniczny wykorzystują nasza walutę jako środek ekspozycji na region, jednocześnie minimalizując koszty inwestycji.

Na rynkach globalnych utrzymuje się niepewność związana z tematem greckim, gdzie trwają negocjacje w zakresie restrukturyzacji zadłużenia. Nastroje chłodzą też spekulacje związane z potencjalnym bankructwem Portugalii (oprocentowanie 10-letnich obligacji na rynku wtórnym 17,15%). Wszystko to znalazło odbicie we wczorajszych notowaniach eurodolara, który pomimo, iż wybił opór na 1,315 USD to szybko znalazł się z powrotem blisko tego zakresu.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji w kraju, ani za granicą (więcej emocji może jedynie wzbudzić odczyt indeksu Conference Board o godz. 16:00 charakteryzujący się bardzo wysokimi oczekiwaniami co do publikacji). Dopiero jutrzejsze publikacje dotyczące indeksów PMI dla Strefy Euro i Polski mogą realnie zachwiać notowaniami złotego.

Ponadto podczas dzisiejszego handlu (godz. 14:00) NBP opublikuje oczekiwania inflacyjne osób prywatnych w styczniu. Po grudniowym spadku odczytu w grudniu można zakładać, iż oczekiwania raczej nie wzrosną, lecz wciąż utrzymywać się będą na dość wysokim poziomie. Zwracali na to uwagę również decydenci z RPP podczas ostatnich wystąpień.

Z technicznego punktu widzenia wczorajsza realizacja zysków mieści się w ramach aktualnego krótkoterminowego trendu spadkowego na parach związanych ze złotym. Jak dotąd korekta wzrostowa zatrzymała się na najbliższych oporach, stąd można oczekiwać ponownej próby ruchu aprecjacyjnego na notowaniach związanych z polską walutą. Tym bardziej, iż na koszyku złotego (BOSSAPLN) ciągle jeszcze widoczne jest miejsce do nieznacznego wzrostu. Należy jednak mieć na uwadze, że nastroje mogą się wyraźnie pogorszyć popołudniu z uwagi na najprawdopodobniej przeszacowany odczyt CB oraz kolejne doniesienia z areny europejskiej.

EUR/PLN: Wczorajsze odbicie doprowadziło do testu wspomnianego oporu na 4,265 PLN, gdzie przebiega 50% zniesienia fibo oraz średnia krocząca 200-sesyjna. Aktualnie notowania oscylują blisko wsparcia na 4,23 PLN (szczyty z sierpnia 2011r.) jednak jak pokazały ostatnie sesje jest ono wyjątkowo nietrwałe – dlatego w przypadku sprzyjającej sytuacji na eurodolarze, możemy być świadkami ponownej próby pogłębienia dołków na parze EUR/PLN. Wsparcie 4,23 PLN, 4,2125 PLN. Opór: 4,265 PLN, 4,28-4,30 PLN.

USD/PLN: Zgodnie z wczorajszymi przewidywaniami opór na 3,2562 PLN nie został przełamany w związku z czym nastąpił dynamiczny powrót w rejony 3,20 PLN z szansą (analogicznie jak w przypadku EUR/PLN) na pogłębienie dołków. Wsparcie: 3,19-3,20 PLN Opór: 3,2285 PLN, 3,2562 PLN.

CHF/PLN: Notowania oscylują blisko dolnego ograniczenia konsolidacji w zakresie 3,50 – 3,70 PLN. Sytuacje na tej parze kształtuje się zgoła inaczej niż w przypadku pozostałych crossów ze złotym z uwagi na fakt usztywnienia kursu EUR/CHF na poziomie 1,20 CHF. Kolejne znaczące wsparcie znajduje się dopiero na poziomie 3,47 PLN w związku z czym należy oczekiwać dalszej konsolidacji horyzontalnej. Wsparcie 3,47 PLN, 3,50 PLN, Opór 3,55 PLN, 3,60 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.