Złoty mocny, ale rośnie ryzyko korekty

Złoty mocny, ale rośnie ryzyko korekty
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-01-30 (10:16)

Początek tygodnia przynosi nieznaczną realizacje zysków na parach związanych z polską walutą: Złoty notowany jest następująco: 4,2368 wobec euro, 3,2190 względem dolara oraz 4,51 w przypadku zestawienia z frankiem szwajcarskim.

Rentowności długu oscylują blisko 5,61% (obligacje 10-letnie), jednak daje się zauważyć spadek cen w przypadku instrumentów o krótszym terminie zapadalności – 2letnie obligacje skarbowe notują wzrost rentowności od 23 stycznia, aktualnie 4,71%.

W opublikowanym dzisiaj wywiadzie prezes NBP, Marek Belka, powiedział, że w opinii Rady kanał kursowy (wzrost wartości złotego) jest najbardziej efektywnym sposobem oddziaływania na inflacje. Dodał, iż im gospodarka jest w lepszym stanie tym, większe jest prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych. Złotemu w trakcie piątkowej sesji pomógł odczyt wstępnego PKB dla gospodarki Polskiej za rok 2011r. na poziomie 4,3% (spodziewano się wpierw 4,00%, a następnie 4,2%). Jednocześnie Belka dodał, że nawet spadek inflacji o 1 pkt proc. w wyniku umocnienia polskiej waluty na rynku nie będzie satysfakcjonujący z uwagi na fakt, iż ciągle znajdować się ona będzie blisko górnej granicy celu inflacyjnego NBP (2,5% +/-1%). Naszym zdaniem analiza zbiorczych wypowiedzi członków Rady z ostatnich miesięcy pozwala przypuszczać, iż gremium nie zdecyduje się na zmianę stóp w pierwszym półroczu 2012r. RPP znajduje się w fazie wait&see oczekując na publikacje projekcji inflacyjnych NBP w marcu oraz rozwój sytuacji gospodarczej w kraju.

Dodatkowo prezes NBP oświadczył, iż deficyt finansów publicznych w roku 2012 ma szanse obniżyć się do 3% PKB z około 5,5% w 2011r. Warto pamiętać jednak, iż Rada Polityki Pieniężnej w opinii do budżetu na rok 2012 określiła ten scenariusz jako obarczony poważnym ryzykiem z uwagi na kluczowy wpływ czynników zewnętrznych niezależnych od potencjału gospodarki polskiej. Rząd Polski musi dążyć do obniżenia deficytu poniżej 3% ponieważ, pomimo pozytywnej opinii KE w sprawie działań podjętych w tym celu to procedura wobec Polski nie została zamknięta.

Ponadto w trakcie dzisiejszej sesji resort Ministerstwa Finansów zaoferuje na aukcji dług o wartości 2,0 mld – 4,0 mld PLN w postaci 52-tyg i 30-tyg bonów skarbowych. Po ostatnich bardzo udanych przetargach oczekuje się, iż oferta zostanie dopięta z uwagi na pozytywny odbiór naszego długu przez inwestorów zarówno krajowych jak i zagranicznych ( 26 stycznia polska rozpoczęła sprzedaż transzy 10-letnich obligacji denominowanych w dolarach o wartości 1mld USD) Jednocześnie czynnikiem ryzyka dla dzisiejszej aukcji jak i kształtowania się nastrojów na rynkach globalnych jest dzisiejsza oferta długu Włoch, gdzie po raz pierwszy od piątkowej obniżki ratingu Włoch przez agencje Fitch zaoferowane zostaną 4 serie obligacji.

Głównym czynnikiem kształtującym nastroje zarówno na rynkach globalnych jak i polskiej waluty będą informacje nt. rozmów w Grecji dotyczących restrukturyzacji zadłużenia. W weekend pojawiły się spekulacje, iż Ateny będą musiały dokonać głębszych reform lub oddać kontrole nad budżetem, aby otrzymać kolejny pakiet pomocowy. Ponadto inwestorzy wyczekiwać będą na doniesienia z rozpoczynającego się szczytu UE.

Z punktu widzenia technicznego na wykresach dziennych par związanych z złotym zaczyna się tworzyć układ sugerujący wystąpienie korekty na notowaniach. W zestawieniu z euro polska waluta zyskała już ponad 30 gr od szczytu z 14 grudnia 2011r. Realizacja takiego scenariusza wspierana byłaby przez cofniecie się eurodolara, który aktualnie również notuje nieznaczny spadek. Również analiza koszyka złotego (BOSSA PLN) sugeruje, że skala potencjalnych wzrostów zaczyna się zmniejszać, a znacząco rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia ruchu powrotnego.

EUR/PLN: Notowania odbiły się od poziomu 4,2115 PLN sugerując możliwy ruch powrotny w kierunku 4,26 PLN – 4,28 PLN. Jednocześnie wyższa wartość powinna stanowić już silny opór i można oczekiwać, iż kupującym nie uda się go przełamać w ciągu najbliższych sesji. Wsparcie: 4,2115 PLN, 4,20 PLN, 4,185 PLN. Opór: 4,265 PLN (MA200 + fibo 50%), 4,28 PLN.

USD/PLN: Sytuacja na USD/PLN prezentuje się podobnie jak w przypadku pary z euro. Kurs dotarł do wsparcia na 3,19-3,20 PLN, gdzie wystąpiła próba wygenerowania korekty wzrostowej. Aktualnie notowania dotarły do oporu na 3,2285 PLN, jednak można oczekiwać, iż dopiero mocnym oporem okaże się poziom 3,25 PLN, gdzie przebiega historyczna (przełamana linia trendu). Wsparcie: 3,19-3,20 PLN, 3,17 PLN, 3,125 PLN. Opór: 3,2285 – 3,23 PLN, 3,255 PLN.

CHF/PLN: Notowania naruszyły dolną granice konsolidacji w zakresie 3,50 – 3,70 PLN, jednak popyt zdołał wybronić się przed pogłębieniem ruchu w kierunku kolejnego wsparcia na 3,47 PLN. Potencjalnym oporem będzie poziom 3,55 PLN, jednak przy aktualnej niskiej zmienności na parach CHF (potencjalna obrona kursu EUR/CHF na poziomie 1,20 przez SNB), nie należy oczekiwać, iż poziom ten zostanie osiągnięty w ciągu najbliższych sesji.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.