Szef FED wraz z Prezesem NBP wsparli złotego

Szef FED wraz z Prezesem NBP wsparli złotego
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-01-26 (08:30)

W trakcie porannego handlu złoty oscyluje blisko wczorajszych maksimów notując: 4,255 PLN względem euro, 3,2447 wobec dolara oraz 3,5203 w przypadku zestawienia z frankiem szwajcarskim. Rentowności polskiego długu kontynuują ruch na południe (wzrost cen) osiągając poziom 5,71% w przypadku instrumentów o 10-letnim terminie zapadalności.

W trakcie wczorajszej sesji złoty wyraźnie zyskał wobec zagranicznych walut. Zwyczajowo już zaznaczony został podział na sesje europejską podczas, której inwestorzy realizowali zyski doprowadzając nawet do testu 4,30 na EUR/PLN, oraz amerykańską, kiedy pary związane z polską walutą ponownie ruszyły na południe. Kluczową rolę odegrał tutaj komunikat po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku – gremium zdecydował, że przynajmniej do końca roku 2014 pozostawi stopy na rekordowo niskim poziomie 0,0% - 0,25%. Wraz z ustaleniem celu inflacyjnego w wysokości 2,00% oraz obniżeniem prognoz dla PKB na 2012r. wobec listopadowych szacunków z 2,5-2,9% do 2,2-2,7%, duża część rynku odebrała doniesienia te jako zapowiedz możliwego uruchomienia kolejnej rundy poluzowania ilościowego (QE3). Więcej na ten temat piszemy w raporcie dziennym FX publikowanym o godzinie 11:00 na stronie bossafx.pl.

Złotemu pomogły również zdecydowane słowa Prezesa NBP, Marka Belki, który powiedział, iż rynki nie powinny spodziewa się cięcia stóp. Decydent zaznaczył, że ostatni komunikat Rady należy odczytywać następująco: gospodarka ma się dobrze, natomiast inflacja jest uporczywie ponad poziomem czterech procent, co w długiej perspektywie jest nie do zaakceptowania przez gremium. Jest to zdecydowanie najbardziej jastrzębia z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli RPP, którzy w ostatnim czasie wyraźnie sugerowali, że prawdopodobieństwo obniżek stóp się zmniejsza. Pytaniem pozostaje termin podjęcia takiego ruchu – na rynku mówiło się, iż o III/IV kwartale 2012r., tymczasem ostatni raport BoA/Merrill Lynch sugeruje nawet pierwszą połowę roku 2012. Takie spekulacje o zbliżającej się decyzji o podniesieniu stóp procentowych powinny wesprzeć złotego na rynku w średnim terminie, pozwalają w połączeniu z optymistycznymi prognozami fundamentalnymi zakładać, iż polska waluta może zachowywać się zdecydowanie lepiej niż pozostałe waluty koszyka regionu Europy Środkowo – Wschodniej.

Z technicznego punktu widzenia zrealizowany został zakładany wczoraj scenariusz pogłębienia spadków na parach związanych ze złotym. Ostatnie dwie sesje charakteryzowały się wyraźnym zarysowaniem się popytu na polską walutę – zobrazowanym wygenerowaniem znacznej długości górnych cieni na świecach dziennych. Częściowa realizacja zysków jest jednak naturalna ponieważ ruch na EUR/PLN przyniósł już zmianę o ponad 25 gr.

EUR/PLN: Przebicie średniej 200-sesyjnej otworzyło drogę do testu obszaru 4,22 - 4,23 PLN, gdzie przebiegają szczyty z okresu sierpień/wrzesień 2011r. Nowy kapitał, którego wejście wyraźnie zarysowane zostało w obszarze 4,28-4,30 PLN najprawdopodobniej dążyć będzie do pogłębienia spadków nawet w kierunku 4,20 PLN w ciągu najbliższych sesji – wszystko jednak zależeć będzie od sytuacji kształtującej się na wykresie eurodolara, który aktualnie zmaga się z oporem na 1,30-1,31 USD. Opór: 4,26 PLN (MA200 + 50% fibo), 4,28 PLN, 4,30PLN. Wsparcie: 4,22-4,23 PLN, 4,18-4,20 PLN.

USD/PLN: Wyraźne przebicie długoterminowej linii trendu wzrostowego doprowadziło do naruszenia wspomnianego wczoraj poziomu 4,23-4,25 PLN. Dalsza dynamika zniżki ograniczana może być przed dolną bandę kanału spadkowego na wykresie dziennym. Jednocześnie realizacja nieregularnej formacji podwójnego szczytu powinna przynieść test wsparć na 3,19-3,20 PLN, które pokrywają się z obszarami popytu na notowaniach. Wątpliwym jednak jest, aby obszar ten testowany był jeszcze w tym tygodniu. Opór: 3,255 PLN, 3,30 PLN Wsparcie: 3,20 PLN, 3,1933 PLN.

CHF/PLN: Notowania dotarły do dolnego ograniczenia średnio-terminowej konsolidacji w zakresie 3,5 – 3,7 PLN. Jest to pierwsze potencjalne miejsce realizacji zysków. Kolejnym jest zakres 3,47 PLN. Opór: 3,55 PLN, 3,60 PLN Wsparcie: 3,47 PLN, 3,37 PLN.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.