Niebezpieczny hurraoptymizm

Niebezpieczny hurraoptymizm
Dzienny raport forex FxPro
Data dodania: 2012-01-25 (12:09)

Rynki odczuły pewną ulgę po napływie lepszych niż oczekiwano danych na początku tego roku, z których najnowsze to wstępny PMI w Europie. Czy jednak zmierzamy do powtórki z ostatnich dwóch lat? Oba zestawy danych miały silna tendencję do pozytywnych zaskoczeń na początku roku, po których następowała fala słabszych danych.

Podczas gdy USA ma podstawy do optymizmu,sytuacja w Europie jest zdecydowanie bardziej krucha. MFW ostrzegło wczoraj, że strefa euro może w tym roku wejść w łagodną recesję,ale gospodarcze rozbieżności między jej członkami powodują, że taka sytuacja będzie miała różne skutki dla każdego z nich. Częściowo wpływ na to miało zacieśnianie polityki fiskalnej w wielu krajach spoza “rdzenia” Unii. Nie chodzi tu o życzenie najgorszego Europie, ale żeby nie zapomnieć o tym, że nadal znajdujemy się w oku cyklonu o nazwie ”kryzys państw członkowskich” i nadal nie wybraliśmy drogi ucieczki.
Więcej napięć w Hiszpanii.

Hiszpania znajduje się obecnie w bardzo zagmatwanej sytuacji finansowej, na której naprawienie potrzeba przerażająco dużo czasu. Dodatkowo położenie kraju pogarszają oznaki powrotu recesji,. Według Centralnego banku Hiszpanii wzrost gospodarczy skurczy się w tym roku o 1,5%. Ministrowie odpowiedzialni za wyprowadzenie Hiszpanii na twardy fiskalny grunt maja przed sobą jeszcze trudniejsze zadanie, jako że osiągnięcie docelowego deficytu 4,4% PKB jest praktycznie niemożliwe biorąc pod uwagę że w 2011 wyniósł on 8%. Chociaż premier Rajoy ogłosił już pakiet środków wart 15 milionów euro, musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy na prezentację całościowego budżetu. Martwić mogą takze oznaki tarć między dwoma ministrami odpowiedzialnymi za poprawienie katastrofalnego bilansu rządu. W zeszłym tygodniu minister skarbu Montoro zaapelował do UE o złagodzenie docelowej 4,4% wysokości deficytu na 2012, argumentując, że jest on nierealistyczny. Jednak wczoraj minister gospodarki de Guindos stwierdził, że nowy rząd bardzo zaangażował sie we wprowadzanie oszczędności. Również w zeszłym tygodniu deputowany premier Saenz de Santamria zadeklarował, że Hiszpania jest zdecydowana osiągnąć wyznaczony prze Unię próg deficytu. Niemożliwe, żeby ich stanowiska nie były sprzeczne. Nowy rząd Hiszpanii wydaje się poważnie podchodzić do konsolidacji fiskalnej, ale coraz wyraźniej dostrzega, że nie może działać zbyt gwałtownie, ryzykując posłanie gospodarki w spiralę śmierci w jaką wpadła Grecja. Europa powinna dać Hiszpanii trochę luzu.

Optymizm ECB nie jest pozbawiony podstaw.

Wstępne dane PMI Niemiec, Francji i strefy euro oceniane globalnie sugerują, że powściągliwy optymizm wyrażony przez ECB wcześniej w tym miesiącu nie jest całkowicie pozbawiony podstaw. Na styczniowej konferencji prasowej, Draghi zauważył, że „ istnieją nieśmiałe oznaki stabilizacji aktywności na niższych poziomach” a także na poziomie przynajmniej dwóch największych gospodarek w Europie; wczorajsze dane dodały wagi temu stwierdzeniu. Bilans produkcji w Niemczech wzrósł powyżej 50 i tym samym do poziomu z sierpnia 2011 (50,9) natomiast usługi wykazały jeszcze więcej wigoru (54,5). Chociaż produkcja we Francji spadła, to usługi wracają do formy, a dla strefy euro jako całości bilans również wrócił na poziom powyżej 50 (tak samo ostatni raz widziany w sierpniu). Te dane różnią się od najnowszego trendu prognozowania, według którego strefa euro zmierza w kierunku łagodnej recesji. Najświeższe ostrzeżenia nadeszły z MFW, poprzedzając publikację jego najnowszych prognoz. Wzorzec wyłaniający się z zestawu danych popiera twierdzenie, że jakakolwiek ewentualna recesja będzie łagodna, ale najbardziej odznaczającym się czynnikiem jest ekonomiczna rozbieżność pomiędzy Niemcami a (w różnym stopniu) innymi krajami strefy euro. Z jednego punktu widzenia wszystko jest w porządku, ale ale strukturą i podstawą dla wspólnej waluty była ekonomiczna zbieżność, którą rozwiał obecny kryzys.

Problemy Aten.

Im dłużej trwa impas z prywatnymi posiadaczami obligacji, tym bardziej umacnia się ich pozycja, ponieważ marcowy termin spłaty 14,5 mld euro (nieco ponad 15 mld wliczając końcowe spłaty bonów) nie zostanie odroczony. Grecji nie stać na te spłaty, a Niemcy wykluczyły udzielenie jej pożyczki pomostowej, jeśli do marca nie zostanie zawarta umowa z posiadaczami greckiego długu. Na tej podstawie można twierdzić, że przetrwanie do przymusowej restrukturyzacji może być w interesie Grecji, jako że obejmowałaby ona obligacje nie zabezpieczone umową PSI (o szacunkowej wartości 55 mld, przechowywane w ECB i innych bankach centralnych), które podzieliłyby obciążenie. W tej sytuacji możliwe, że Grecja wyszłaby lepiej na przymusowej a nie dobrowolnej umowie. Ponadto posiadacze obligacji zabezpieczonych częściowo lub całkowicie kontraktami CDS zyskają na spłacie. Z każdym mijającym dniem UE traci przewagę na rzecz prywatnych posiadaczy obligacji, którzy znajdują się pod jeszcze większą presją niż Unia. Przyglądanie się końcówce tej gry nie będzie przyjemne

Disclaimer: Ten materiał uważany jest za część komunikacji marketingowej i nie zawiera ani nie powinien być interpretowany jako zawierający porady inwestycyjne lub rekomendacje inwestycyjne, ani też jako sugestia jakiejkolwiek transakcji instrumentami finansowymi. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują ani nie przewidują przyszłych wyników. FxPro nie uwzględnia twoich osobistych celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej i nie bierze żadnej odowiedzialności za powodzenie osobistych inwestycji lub kompletności dostarczonych informacji, jak również nie bierze odpowiedzialności za jakiekolwiek straty powstałe z inwestycji opartych na tej rekomendacji, prognozie lub innych informacjach dostarczonych przez jakiegokolwiek pracownika FxPro, osoby trzecie lub jakikolwiek inny sposób. Ten materiał nie został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawnymi wspierającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie jest objęty żadnymi ograniczeniami rozpowszechniania badań inwestycyjnych. Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule moga zostać zmienione bez uprzedniego powiadomienia. Jakiekolwiek opinie zawartw artykule moga być osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlać opinii FxPro. Ten tekst nie może być powielany lub dystrybuowany bez uprzedniego wyrażenia zgody przez FxPro.

Risk Warning: kontrakty CFD są produktami lewarowanymi o wysokim stopniu ryzyka. Możliwa jest utrata całego zainwestowanego kapitału. Nie powineinieś inwestować wiecej niż zamierzasz stracić. Przed rozpoczęciem handlu upewnij się, że rozumiesz ryzyko i weź pod uwagę swój poziom doświadczenia. Jeśli to potrzebne, zasięgnij niezależnej opinii.

FxPro Financial Services Ltd jest autoryzowana i regulowana przez CySEC (licence no. 078/07). FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.


Źródło: Simon Smith, Michael Derks, FxPro
FxPro
Komentarz dostarczył:
FxPro
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.