Optymiści górą, teraz koncentracja na USA

Optymiści górą, teraz koncentracja na USA
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-01-25 (08:53)

Wydawało się, że wtorek będzie pierwszym dniem większej korekty na bardziej ryzykownych aktywach. Co prawda odczyty europejskich indeksów PMI dla usług i przemysłu wypadły znacznie lepiej od prognoz, ale wieści dobiegające z Grecji o impasie w rozmowach z prywatnymi wierzycielami ze względu na odrzucenie porozumienia przez Eurogrupę mogły być dobrym pretekstem do realizacji zysków z ostatnich zwyżek.

Dodatkowo dyrektor zarządzający S&P John Chambers zapowiedział obniżenie ratingu tego państwa do poziomu selektywnej niewypłacalności w momencie podjęcia decyzji o restrukturyzacji długu. Na rynku pojawiły się też plotki nt. konieczności sięgnięcia przez Portugalię po dodatkową pomoc finansową. Na rynek lokalny negatywnie wpływała decyzja Narodowego Banku Węgier, który pozostawił stopę procentową na poziomie 7,0 proc., podczas gdy rynek był zgodny w oczekiwaniach na podwyżkę kosztu pieniądza o 50 pb. Jakby tego było mało, prognozy wzrostu dla światowej gospodarki obciął MFW z 4 proc. do poziomu 3,25 proc. w 2012 r. Niezmienione zostały prognozy dla USA (1,8 proc. w bieżącym roku), ale dla Chin obniżono oczekiwania z 9 do 8,2 proc. W Strefie Euro natomiast spodziewana jest recesja rzędu 0,5 proc. w tym roku, podczas gdy we wrześniowej prognozie widniała wartość +1,1 proc. Teoretycznie zatem powodów do korekty na eurodolarze, złotym i rynkach kapitałowych było sporo. Ostatecznie jednak tylko pierwsza część dnia przyniosła realizację zysków, natomiast w trakcie amerykańskiej sesji eurodolar powrócił powyżej 1,30, a polska waluta wzrosła do swoich lokalnych maksimów na 4,2690 względem euro i 3,2750 względem dolara. Utrzymania dobrego sentymentu nie należy wiązać z uspokajającymi głosami polityków nt. planowanego osiągnięcia porozumienia w Grecji, ale ze znacznym zdyskontowaniem zarówno faktu trudności negocjacyjnych, jak i obniżek prognoz gospodarczych dla Europy. Inwestorzy są przekonani, że, biorąc pod uwagę grę interesów i państw, i instytucji finansowych, żaden z krajów potrzebujących pomocy nie zostanie doprowadzony do niekontrolowanego bankructwa. Przekonanie to powoduje, że zaczyna się spoglądać na dane makro, które znacznie częściej zaskakują pozytywnie niż negatywnie w ostatnich tygodniach i to pomaga utrzymać dobre nastroje. Niemniej, z punktu widzenia techniki, duże wyprzedanie na wykresach EUR/PLN czy USD/PLN, zestawione z mocnym wzrostem eurodolara w ostatnich dniach, powoduje, że szukanie pretekstu do korekty będzie kontynuowane, chociaż w tym tygodniu utrzymywanie się podobnych do dzisiejszych poziomów może mieć miejsce do piątkowych danych o PKB z USA.

Właśnie stopniowo uwaga rynków będzie się przesuwać z Europy w stronę Stanów Zjednoczonych. Dziś kończy się tam dwudniowe posiedzenie FOMC, który nie zmieni stóp procentowych. Przedstawione zostaną za to nowe projekcje makroekonomiczne oraz, pierwszy raz w historii, publikacja projekcji zmian stóp procentowych, jaka oczekiwana jest przez członków FOMC, co ma upewnić rynki w tym, że stopy procentowe będą na rekordowo niskich poziomach jeszcze przez długi okres. Oczekiwania co do zaimplementowania QE3 w najbliższych 12 miesiącach są podzielone, jednak na obecnym posiedzeniu, ze względu na poprawiającą się sytuację gospodarczą USA, raczej takich wskazań być nie powinno. Może to być potraktowane jako pretekst do realizacji zysków, jednak jeśli rynki są odporne na europejskie problemy, to brak QE3 a zamiast tego zasygnalizowanie poprawiających się perspektyw amerykańskiej gospodarki nie powinny negatywnie wpłynąć na nastroje.

W pierwszej części dnia dla eurodolara najważniejszy będzie odczyt indeksu niemieckiego Instytutu Ifo, mierzącego nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców, który pojawi się o godz. 10:00. Prognozuje się jego wzrost w styczniu ze 107,2 do 107,7 pkt. Dla funta istotne będą dane o dynamice PKB w Wielkiej Brytanii w IV kw. 2011 r. (prog. -0,1 proc. k/k). O godz. 16:00 z USA poznamy indeks podpisanych umów kupna nowych domów (prog. 1,0 proc. m/m), a o godz. 18:30 decyzję FOMC dotyczącą stóp procentowych (prog. 0-0,25 proc.), a o godz. 20:15 rozpocznie się konferencja szefa Fed Bena Bernanke.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.