Kolejny akt greckiej tragedii

Kolejny akt greckiej tragedii
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-01-23 (09:50)

Zakończona w weekend kolejna tura negocjacji Grecji z jej wierzycielami w sprawie umorzenia części długu nie przyniosła rezultatu, który nie budziłby wątpliwości o bezpieczeństwo finansowe Grecji. Kilkudniowe rozmowy stanęły na tym, że wierzyciele zaakceptują straty z tytułu greckich obligacji do 70 proc. ich realnej wartości.

Choć według ustaleń z października ubiegłego roku redukcja długu posiadanego przez banki i firmy ubezpieczeniowe miała wynieść 50 proc., od tego czasu warunki gospodarcze w Grecji uległy znaczącemu pogorszeniu, przez co konieczne wydaje się umorzenie większej część zadłużenia. Celem umorzenia jest obniżenie relacji długu publicznego do PKB z obecnych ponad 160 proc. do 120 proc. do 2020 r. Nadal jednak pewne szczegóły planu zmniejszenia ciężaru zadłużenia Grecji pozostały nierozwiązane. Kwestią sporną pozostaję oprocentowanie obligacji, które mają zostać wyemitowane w zamian za część obecnego długu. Średnia rentowność nowych, 30-letnich papierów ma wynosić 4 proc., choć Ateny wolałyby niższą stawkę, ale inwestorzy prywatni upierają się, ze na żadne ustępstwa się nie zgodzą. Porozumienie Grecji z wierzycielami jest konieczne, aby Ateny otrzymały wypłatę kolejnych transz pomocy finansowej od UE i MFW, które są niezbędne dla uniknięcia ogłoszenia niewypłacalności w marcu, kiedy Grecja będzie musiała odkupić obligacje za 14,5 mld euro. Dziś warunki wstępnego porozumienia będą tematem obrad ministrów finansów strefy euro, tzw. Eurogrupy, i jeśli propozycja nie zostanie zaakceptowana, strony powrócą do negocjacji, jednak czasu zostało bardzo mało, gdyż ostateczny termin przypada na 30 stycznia, tj. szczyt przywódców UE. Problemy Grecji znowu o sobie przypominają i przeciągające się rozmowy z pewnością nie będą działać uspokajająco na rynki finansowe. Jeśli Grecji uda się przeforsować swoje warunki, może to oznaczać, że na podobny krok zdecyduje się rząd Portugalii, co oznacza jeszcze większe straty dla wierzycieli tego kraju. Takie myślenie grozi wywołaniem kolejnej fali wyprzedaży obligacji rządowych w strefie euro, niezależnie od tego, jak bardzo poprawiła się płynność na rynku międzybankowym z pomocą EBC.

Spotkanie Eurogrupy i dalszy postęp rozmów w sprawie greckiego długu to główne wydarzenia nadchodzących dni. Szczyt ministrów finansów rozpocznie się o godzinie 17:00 i jest to jedyny punktu poniedziałkowego kalendarza. We wtorek do ministrów finansów strefy euro dołączą ich odpowiednicy z pozostałych państw UE, a tematem rozmów będą szczegóły uruchomienia Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego oraz draft porozumienia w sprawie większej integracji fiskalnej w Unii. Spośród publikacji uwagę zwracają wstępne indeksy PMI z Eurolandu, które pokażą, czy w ocenie europejskich przedsiębiorców poprawie ulegają perspektywy gospodarcze. Środa to publikacja indeksu Ifo z Niemiec, wstępny odczyt PKB za IV kw. z Wielkiej Brytanii oraz indeks podpisanych umów kupna domów z USA. W środę też kończy się dwudniowe posiedzenie Komisji Otwartego Rynku przy Fed. Choć nie oczekuje się zmian w polityce monetarnej Rezerwy Federalnej, to decyzja o publikacji indywidualnych prognoz ścieżek stóp procentowych przez członków Komisji może rzucić więcej światła na perspektywy pierwszych podwyżek stóp w USA. W czwartek uwagę skupi seria danych z USA: zamówienia na dobra trwałego użytku oraz sprzedaż nowych domów. Tydzień zamyka publikacja GUSu nt. sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia w grudniu a także wstępny raport produktu krajowego brutto za IV kw. z USA.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.