Koniec tygodnia może przynieść próbę realizacji zysków na złotym

Koniec tygodnia może przynieść próbę realizacji zysków na złotym
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-01-20 (10:14)

Podczas porannego handlu złoty notowany jest blisko wczorajszego zamknięcia notując: 4,30 PLN względem euro, 3,32 PLN wobec dolara oraz 3,56 PLN w przypadku zestawienia z frankiem szwajcarskim. Rentowność długu na rynku wtórnym wynosi 5,69% (10-letnie obligacje skarbowe). Tym samym cena instrumentów 10 – letnich jest najwyższa od 28 października 2011r.

W trakcie wczorajszej sesji złoty zanotował kolejną wzrostową zyskując: 0,8%/EUR, 1,44%/USD, 0,85%/CHF. Pozostałe waluty regionu Europy środkowo wschodniej zachowywały się dwojako: o ile korona czeska zanotowała dynamiczny wzrost (EURCZK -0,89%), to węgierski forint zakończył sesje jedynie z lekkim wskazaniem na umocnienie (EURHUF -0,19%). Również pozostałe waluty emering markets korzystały z dobrych nastrojach na rynkach globalnych. Powodem tego były udane aukcje długu francuskiego i co ważniejsze hiszpańskiego (oferowane instrumenty zapadały po zakończeniu 3-letnich LTRO w wykonaniu EBC). Ponadto inwestorzy pozytywnie odnieśli się do informacji, iż rozmowy nt. redukcji greckiego długu mogą być pozytywnie zakończone (doniesienie w podobnym tonie podał również WSJ sugerując, iż pojawiły się nowe propozycje wyjścia z impasu).

Warto również przytoczyć wczorajszą wypowiedzi dwóch decydentów związanych z kreowaniem polityki monetarnej w Polsce. Pierwszy z nich wiceprezes NBP, Witold Koziński, stwierdził, iż istnieje jeszcze przestrzeń do umocnienia złotego z uwagi na uspokojenie rynków zewnętrznych oraz charakterystykę ekonomiczna Polski i potencjalną obecności NBP na rynku. Drugim był Adam Glapiński, członek RPP, który w wywiadzie udzielonym agencji Reuters powiedział, iż jeżeli inflacja pod koniec I kwartału nie będzie niższa niż 4%, to trzeba będzie podnieść stopy. Ponadto zaznaczył, iż konstytucyjnym obowiązkiem i priorytetem jest walka z inflacja nawet, gdy perspektywy wzrostu PKB są niepewne. Wypowiedzi te wpisują się w podobny ton komunikacji ze strony pozostałych decydentów z RPP (Jerzy Hausner, Andrzej Raczko, Marek Belka), który sugeruje, iż zdecydowanie maleje prawdopodobieństwo obniżek stóp na rzecz ich podwyższenia – konsensus rynkowy (ankieta Reuters’a) zakłada ruch w dół dopiero w III/IV kwartale, niemniej ciągle można znaleźć opinie, które zakładają utrzymanie obecnego poziomu 4,5% przez cały rok 2012r. Naszym zdaniem Rada nie zdecyduje się na zmianę stóp przed III/IV kwartałem 2012r. z uwagi na ciągle zagrożenie spowolnienia gospodarek zewnętrznych. Ponadto ostatnie wysokie odczyty inflacyjne mają charakter w dużej mierze niezależny od działań Banku Centralnego, stąd RPP najprawdopodobniej podczas kolejnych posiedzeń pozostanie w fazie wait&see, choć możemy się spodziewać bardziej jastrzębich komunikatów po spotkaniach. Potwierdzałby to dzisiejsze słowa Elżbiety Chojnej – Duch, która poinformowała, że jej zdaniem do czasu publikacji projekcji inflacji w marcu, RPP powinna pozostawić stopy bez zmian. Dodała, iż według niej fundamentalnie kurs euro powinien wynosić 4zł.

Wszystkie powyższe wypowiedzi powinny pomóc złotemu w średnim terminie sugerując, iż ciągle jest on niedowartościowany, a ostatnie akcentowanie stanowisk ze strony decydentów mogłoby sugerować zmianę kształtowania się polityki monetarnej w przyszłości zakładającej wzrost stóp procentowych.

Pomimo, iż złoty nie zareagował na wczorajszą publikacje GUS odnośnie produkcji przemysłowej (akt. 7,7% wobec oczek. 6,85%) to zdecydowanie należy przytoczyć wczorajszy komunikat ze strony Ministerstwa Gospodarki, które szacuje, że w styczniu tempo produkcji przemysłowej może przekroczyć 10%, a więc znacznie powyżej grudniowego odczytu.

Ponadto poza czynnikami krajowymi należy zwrócić uwagę na dzisiejszą wypowiedź Premiera Węgier, Wiktora Orbana, który w radiowym wywiadzie dla MR1-Kossuth powiedział, iż porzuca plany fuzji Banku Centralnego z nadzorem finansowym PSZAF. Była to jednak z propozycji szczególnie krytykowanych przez Komisje Europejską. Warto również dodać, iż Orban zaznaczył, że uzyskanie środków z MFW (ok. 15-20 mld EUR) byłoby korzystne dla Węgier, chociaż nie spodziewa się, aby wystąpiła potrzeba ich użycia. Pokazuje to, iż kryzys na linii Węgry-MFW, KE zmierza powoli ku końcowi, jednak dopiero teraz przystępuje w fazę w, której W. Orban będzie musiał lawirować pomiędzy opinią społeczną (utrzymując poparcie) jednocześnie dalej negocjując z przedstawicielami europejskimi porzucenie proponowanych zmian w prawie.

W trakcie dzisiejszej sesji złoty kształtowany będzie głównie przez czynniki globalne. W kalendarzu widnieje co prawda zakładana publikacja danych dotyczących koniunktur wyliczanych przez GUS, jednak nie warto oczekiwać, iż pomimo ostatniego negatywnego odczytu, istotnie wpłyną one na notowania polskiej waluty. Zbliża się koniec tygodnia, kiedy część graczy może chcieć zrealizować zyskowne pozycje w aktywach ryzykownych tym samym generując korektę wzrostową na parach związanych ze złotym. Tym bardziej, iż kryzys zadłużeniowy w Strefie nie został w żaden sposób rozwiązany, a w najbliższych godzinach (dniach?) oczekujemy informacji o wyniku umowy dotyczącej restrukturyzacji długu greckiego.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.