Koniec tygodnia może przynieść próbę realizacji zysków na złotym

Koniec tygodnia może przynieść próbę realizacji zysków na złotym
Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Data dodania: 2012-01-20 (10:14)

Podczas porannego handlu złoty notowany jest blisko wczorajszego zamknięcia notując: 4,30 PLN względem euro, 3,32 PLN wobec dolara oraz 3,56 PLN w przypadku zestawienia z frankiem szwajcarskim. Rentowność długu na rynku wtórnym wynosi 5,69% (10-letnie obligacje skarbowe). Tym samym cena instrumentów 10 – letnich jest najwyższa od 28 października 2011r.

W trakcie wczorajszej sesji złoty zanotował kolejną wzrostową zyskując: 0,8%/EUR, 1,44%/USD, 0,85%/CHF. Pozostałe waluty regionu Europy środkowo wschodniej zachowywały się dwojako: o ile korona czeska zanotowała dynamiczny wzrost (EURCZK -0,89%), to węgierski forint zakończył sesje jedynie z lekkim wskazaniem na umocnienie (EURHUF -0,19%). Również pozostałe waluty emering markets korzystały z dobrych nastrojach na rynkach globalnych. Powodem tego były udane aukcje długu francuskiego i co ważniejsze hiszpańskiego (oferowane instrumenty zapadały po zakończeniu 3-letnich LTRO w wykonaniu EBC). Ponadto inwestorzy pozytywnie odnieśli się do informacji, iż rozmowy nt. redukcji greckiego długu mogą być pozytywnie zakończone (doniesienie w podobnym tonie podał również WSJ sugerując, iż pojawiły się nowe propozycje wyjścia z impasu).

Warto również przytoczyć wczorajszą wypowiedzi dwóch decydentów związanych z kreowaniem polityki monetarnej w Polsce. Pierwszy z nich wiceprezes NBP, Witold Koziński, stwierdził, iż istnieje jeszcze przestrzeń do umocnienia złotego z uwagi na uspokojenie rynków zewnętrznych oraz charakterystykę ekonomiczna Polski i potencjalną obecności NBP na rynku. Drugim był Adam Glapiński, członek RPP, który w wywiadzie udzielonym agencji Reuters powiedział, iż jeżeli inflacja pod koniec I kwartału nie będzie niższa niż 4%, to trzeba będzie podnieść stopy. Ponadto zaznaczył, iż konstytucyjnym obowiązkiem i priorytetem jest walka z inflacja nawet, gdy perspektywy wzrostu PKB są niepewne. Wypowiedzi te wpisują się w podobny ton komunikacji ze strony pozostałych decydentów z RPP (Jerzy Hausner, Andrzej Raczko, Marek Belka), który sugeruje, iż zdecydowanie maleje prawdopodobieństwo obniżek stóp na rzecz ich podwyższenia – konsensus rynkowy (ankieta Reuters’a) zakłada ruch w dół dopiero w III/IV kwartale, niemniej ciągle można znaleźć opinie, które zakładają utrzymanie obecnego poziomu 4,5% przez cały rok 2012r. Naszym zdaniem Rada nie zdecyduje się na zmianę stóp przed III/IV kwartałem 2012r. z uwagi na ciągle zagrożenie spowolnienia gospodarek zewnętrznych. Ponadto ostatnie wysokie odczyty inflacyjne mają charakter w dużej mierze niezależny od działań Banku Centralnego, stąd RPP najprawdopodobniej podczas kolejnych posiedzeń pozostanie w fazie wait&see, choć możemy się spodziewać bardziej jastrzębich komunikatów po spotkaniach. Potwierdzałby to dzisiejsze słowa Elżbiety Chojnej – Duch, która poinformowała, że jej zdaniem do czasu publikacji projekcji inflacji w marcu, RPP powinna pozostawić stopy bez zmian. Dodała, iż według niej fundamentalnie kurs euro powinien wynosić 4zł.

Wszystkie powyższe wypowiedzi powinny pomóc złotemu w średnim terminie sugerując, iż ciągle jest on niedowartościowany, a ostatnie akcentowanie stanowisk ze strony decydentów mogłoby sugerować zmianę kształtowania się polityki monetarnej w przyszłości zakładającej wzrost stóp procentowych.

Pomimo, iż złoty nie zareagował na wczorajszą publikacje GUS odnośnie produkcji przemysłowej (akt. 7,7% wobec oczek. 6,85%) to zdecydowanie należy przytoczyć wczorajszy komunikat ze strony Ministerstwa Gospodarki, które szacuje, że w styczniu tempo produkcji przemysłowej może przekroczyć 10%, a więc znacznie powyżej grudniowego odczytu.

Ponadto poza czynnikami krajowymi należy zwrócić uwagę na dzisiejszą wypowiedź Premiera Węgier, Wiktora Orbana, który w radiowym wywiadzie dla MR1-Kossuth powiedział, iż porzuca plany fuzji Banku Centralnego z nadzorem finansowym PSZAF. Była to jednak z propozycji szczególnie krytykowanych przez Komisje Europejską. Warto również dodać, iż Orban zaznaczył, że uzyskanie środków z MFW (ok. 15-20 mld EUR) byłoby korzystne dla Węgier, chociaż nie spodziewa się, aby wystąpiła potrzeba ich użycia. Pokazuje to, iż kryzys na linii Węgry-MFW, KE zmierza powoli ku końcowi, jednak dopiero teraz przystępuje w fazę w, której W. Orban będzie musiał lawirować pomiędzy opinią społeczną (utrzymując poparcie) jednocześnie dalej negocjując z przedstawicielami europejskimi porzucenie proponowanych zmian w prawie.

W trakcie dzisiejszej sesji złoty kształtowany będzie głównie przez czynniki globalne. W kalendarzu widnieje co prawda zakładana publikacja danych dotyczących koniunktur wyliczanych przez GUS, jednak nie warto oczekiwać, iż pomimo ostatniego negatywnego odczytu, istotnie wpłyną one na notowania polskiej waluty. Zbliża się koniec tygodnia, kiedy część graczy może chcieć zrealizować zyskowne pozycje w aktywach ryzykownych tym samym generując korektę wzrostową na parach związanych ze złotym. Tym bardziej, iż kryzys zadłużeniowy w Strefie nie został w żaden sposób rozwiązany, a w najbliższych godzinach (dniach?) oczekujemy informacji o wyniku umowy dotyczącej restrukturyzacji długu greckiego.

Źródło: Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Trump nie chce bessy?

Trump nie chce bessy?

2025-01-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Żaden polityk nie chciałby być obarczony o to, że doprowadził do załamania się rynku - przynajmniej bezpośrednio. Wczoraj wieczorem agencja Bloomberg podała powołując się na źródła, jakoby otoczenie Trumpa (w tym przyszły szef Departamentu Skarbu) miało pracować nad progresywnym scenariuszem dotyczącym wprowadzenia wysokich stawek celnych - te miały by być podnoszone w tempie 2-5 proc. miesięcznie, aż osiągną wyznaczony cel.
Ryzyko recesji w USA

Ryzyko recesji w USA

2025-01-14 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatnie spadki na amerykańskim rynku akcji skłaniają do refleksji, czy mogą zwiastować poważniejsze turbulencje. W ostatnich latach temat recesji zdawał się tracić na znaczeniu w debatach ekonomicznych. Jednak pomimo optymistycznych danych makroekonomicznych na 2025 roku, takich jak stabilny wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych, warto zastanowić się, czy rosnące zaufanie nie prowadzi do samozadowolenia, które może przyczynić się do nieoczekiwanych trudności.
Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!

2025-01-14 Komentarz walutowy MyBank.pl
Frank szwajcarski (CHF) od dawna cieszy się reputacją jednej z najbezpieczniejszych walut na świecie. Stabilność gospodarcza Szwajcarii, silny sektor finansowy oraz polityczna neutralność przyczyniły się do utrzymania wysokiej wartości CHF w stosunku do innych walut. Jednak dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej, nieprzewidywalne wydarzenia gospodarcze oraz wewnętrzne wyzwania mogą zagrażać tej pozycji. Czy rzeczywiście stoimy na progu końca ery frankowej? Przeanalizujmy dogłębnie sytuację, korzystając z opinii ekspertów, aktualnych danych oraz prognoz na rok 2025.
Kij i marchewka

Kij i marchewka

2025-01-14 Poranny komentarz walutowy XTB
Prezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz. Tak zwany Trump Trade był w drugiej połowie minionego roku dla Wall Street bardzo pozytywny. Oczekiwania nie tylko przedłużenia, ale wręcz dalszego obniżenia podatków korporacyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacji pchnęły notowania na Wall Street do rekordowych poziomów.
Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

Sankcje ograniczają globalną podaż ropy

2025-01-13 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Nowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.
Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem

2025-01-13 Poranny komentarz walutowy XTB
Umocnienie amerykańskiego dolara rzuca cień na nastroje Wall Street i nakłada presję zarówno na rynki, jak i waluty gospodarek wschodzących. Nadzieje na cięcia stóp za oceanem w 2025 roku niemal całkowicie wyparowały. To między innymi efekt zaskakująco mocnego raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy, mocnego wzrostu cen usług w zeszłotygodniowym raporcie ISM z USA oraz cen ropy, które rosną dziś już czwarty tydzień z rzędu, powyżej 80 USD za baryłkę.
Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

Rynek złotego - USDPLN przy 4,18

2025-01-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Lepsze dane Departamentu Pracy USA w piątek sprawiły, że rynki przeszacowały swoje oczekiwania dotyczące ruchów FED w tym roku. Wskazuje się na tylko jedną obniżkę stóp o 25 punktów baz., która jest w pełni wyceniana dopiero na grudzień (tydzień temu rynek widział ją w czerwcu). W efekcie na szerokim rynku mamy dalsze umocnienie dolara, co przekłada się na ruch USDPLN w stronę 4,18. Jesteśmy, zatem przy maksimach ze stycznia. Jeżeli zostaną wybite, to kolejnym celem będą okolice 4,2045, jakie miały miejsce w listopadzie.
Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Od momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?
Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?

Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?

2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.pl
Kurs dolara amerykańskiego (USD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) od wielu lat budzi zainteresowanie inwestorów, eksporterów, importerów oraz osób planujących zagraniczne podróże. Wahania kursu walutowego mają istotny wpływ na polską gospodarkę, a prognozy dotyczące ceny dolara w 2025 roku są przedmiotem licznych spekulacji. Czy warto oczekiwać, że dolar przekroczy wartość 4,50 zł? Przyjrzyjmy się czynnikom, które mogą wpłynąć na taki scenariusz.
Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK

2025-01-09 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W ostatnim czasie sporo dzieje się na rynku brytyjskich obligacji oraz na wycenie funta szterlinga. 10-letnie papiery dłużne UK osiągnęły najwyższy poziom od 2008 roku a 30-letnie wzbiły się do pułapu nieobserwowanego od 1998 roku. Jednocześnie funt znalazł się pod presją. W relacji do dolara amerykańskiego stracił 1 proc. Dziś ponownie spada a para walutowa GBPUSD zniżkuje do 1,2250 – to najniższy poziom od jesieni 2023 roku.