Obniżka ratingu EFSF przeszła bez echa

Obniżka ratingu EFSF przeszła bez echa
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-01-17 (10:52)

Agencja Standard&Poor’s nie poprzestała na piątkowych obniżkach oceny wiarygodności dziewięciu państw strefy euro. Koleiny ruch dotyczył EFSF, którego rating w dniu wczorajszym został obniżony do poziomu AA+. Zachowanie rynków wskazuje na to, że takie posunięcie było oczekiwano.

Należy pamiętać, że siła funduszu została jednak poważnie ograniczona, po tym jak Austria i Francja straciły rating AAA i nie mogą być gwarantem w EFSF. Niemiecki minister finansów uspokaja jednak, że nie stanowi to dużej groźby dla strefy euro i w związku z tym Niemcy jak na razie nie zwiększą gwarancji dla EFSF. Czas pokaże, czy tak w rzeczywistości będzie. Środki muszą wystarczyć do lata, kiedy to zacznie działać Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (ESM), a obecna sytuacja w strefie euro nie daje powodów do radości.

Decyzje agencji S&P w krótkim terminie nie przełożyły się na znaczące pogorszenie nastrojów rynkowych. Można wręcz powiedzieć, że wraz z początkiem tego tygodnia są one lepsze. Co więcej, w swoim wczorajszym przemówienie przed Parlamentem Europejskim Draghi zbagatelizował rolę ostatnich obniżek ratingów. Zauważalny jest większy popyt na bardziej ryzykowne aktywa, do czego mogły przyczynić się lepsze od oczekiwań dane z Chin o produkcji przemysłowej, wzroście gospodarczym i sprzedaży detalicznej. Poniedziałkowa aukcja francuskich bonów również należała do udanych. Czynniki te pozwoliły na wyhamowanie spadków na EURUSD i wpłynęły na poprawę sentyment wobec złotego. Kluczowe w podtrzymaniu nastrojów mogą okazać się dzisiejsze odczyty indeksów ZEW z Niemiec oraz NY Emipre State. W obu przypadkach prognozowane są wyższe odczyty.

Gro uwagi będzie skupiało się również na negocjacjach Instytutu Finansów Międzynarodowych z greckim rządem w sprawie kwestii spornych, które wciąż nie zostały rozwiązanie i blokują wypłatę kolejnej transzy środków pieniężnych dla Grecji. Ponadto w Atenach ma się pojawić delegacja z MFW, ECB i KE, która oceni, czy w Grecji nastąpiły postępy we wrażaniu wcześniejszych uzgodnień.

EURPLN

Złoty skorzystał na obniżce ratingów krajów rozwiniętych oraz słabym sentymencie do euro utrzymującym się na rynku od dłuższego czasu. EURPLN naruszył strefę wsparcia i kontynuował spadki. Nieco lepszy nastroje na rynkach akcji mogą pomóc złotemu, jednak nie należy zapominać, że PLN jest postrzegany jako waluta rynków wschodzących, wobec czego w średnim terminie może nadal tracić w przypadku powrotu niepewności. Na wykresie dziennym widoczny jest kanał spadkowy, którego dolne ograniczenie wyznacza silne wsparcie dopiero w rejonie 4,34. Najbliższy opór wyznaczają okolice 4,40.

EURUSD

EURUSD udał się wybronić piątkowe minima, co sprzyja obserwowanemu odreagowaniu. Para wsparła się na rozszerzeniu 141,4% całości wzrostów z okolic 1,3114 i obecnie zmierza w rejon 1,2780, gdzie znajduje się opór w postaci linii TenKan na wykresie w skali dziennej. Splot oczekiwanych lepszych publikacji z Niemiec i USA może służyć rozszerzeniu ruchu korekcyjnego powyżej okolic 1,2800. Dominującym trendem pozostaje spadkowy.

GBPUSD

Spadek awersji do ryzyka sprzyja odreagowaniu na GBPUSD. Para odbiła się od dolnego ograniczenia kanału spadkowego na wykresie 4h, tym samym w przypadku utrzymania się dobrych nastrojów, wzrosty mogą być kontynuowane w rejon 1,5470, gdzie opór wyznacza 100 okresowa średnia na wykresie 4h.

EURJPY

Wczorajszy dzień przyniósł nowe minima cenowe. Takie poziomy cenowe obserwowane były po raz ostatni w 2000 roku. Dzisiaj znajdujemy się na wyższych poziomach cenowych, a docelowym poziomem obecnego odreagowania na dzisiaj są okolice 98,20. 15-okresowa średnia ruchoma na wykresie dziennym skutecznie ograniczało wzrosty w ostatnim czasie, tak więc dopóki znajdujemy się poniżej poziomu 98,8 jenów za euro, długie pozycje w tej parze są bardzo ryzykowne.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.