Rynek długu determinuje nastroje

Rynek długu determinuje nastroje
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-01-13 (09:06)

Czwartek miał być dniem banków centralnych, gdyż o stopach procentowych decydował Bank Anglii, a przede wszystkim EBC. Zgodnie z prognozami stopy procentowe w Wielkiej Brytanii i Strefie Euro pozostały bez zmian (czyli, odpowiednio, na poziomie 0,5 proc. oraz 1 proc.), ...

... bez zmian pozostał także program skupu aktywów o wartości 275 mld GBP, który aplikuje rynkowi brytyjskiemu tamtejszy bank centralny. Jednak spodziewano się większych emocji podczas konferencji po posiedzeniu EBC. Tymczasem nie padło nic, co miałoby wpływ na wahania rynku walutowego. Mario Draghi zaznaczył, że inflacja może utrzymać się powyżej 2 proc. (cel inflacyjny EBC to wzrost cen poniżej 2 proc.) w kolejnych miesiącach, jednak później spadnie. Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej w Europie podtrzymano prognozę jej stopniowej poprawy w tym roku. Ze względu na to, że na rynku walutowym i kapitałowym panowały już wówczas dobre nastroje, neutralna konferencja EBC nie wpłynęła na sytuację rynkową. Publikowane równocześnie dane z USA, które tym razem okazały się słabsze od prognoz (przybyło 399 tys. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, prognozowano 375 tys., a sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,1 proc., co było wynikiem gorszym od prognoz o 0,2 pkt procentowego) także nie zdołały odwrócić tendencji na eurodolarze, a pośrednio na parach złotowych.

Wzrost euro do dolara to zasługa przede wszystkim udanych aukcji długu hiszpańskiego i włoskiego, a więc państw, które są na cenzurowanym. Hiszpania sprzedała obligacje zapadające w 2015 i 2016 r. za 9,98 mld euro, niemal dwa razy więcej od wstępnie w oferowanych 5 mld euro. Rentowność obligacji zapadających w 2015 r. spadła bardzo wyraźnie, do 3,384 proc. z 5,187 proc. osiągniętych na grudniowej aukcji. Sprzedaż ilości dwukrotnie większej niż planowano pokazuje właśnie skale spadku rentowności – przy takim koszcie długu hiszpański rząd skłonny był go „doemitować”, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami na kolejnej aukcji. Dużym powodzeniem zakończyła się także aukcja włoskiego długu. Pozyskano 12 mld euro z emisji bonów rocznych i 136-dniowych przy znacznym spadku rentowności (dla bonów rocznych spadły one z 5,952 proc. podczas poprzedniej aukcji do 2,735 proc.). Wyjaśnia to umocnienie euro w relacji do dolara. Po części wpłynęło to też na aprecjację złotego, jednak dobre nastroje nie wyjaśniają w całości tego, że złoty zyskał blisko 7 gr do euro, a aż 9 gr do dolara i wyceniany jest na poziomach, odpowiednio, 4,40 oraz 3,42. Silna polska waluta to także zasługa umacniania się forinta w reakcji na zapowiedzi odstąpienia od kontrowersyjnej ustawy o banku centralnym oraz za sprawą rosnących nadziei na wynegocjowanie przez ten kraj pożyczki z MFW. Nie bez znaczenia jest też podkreślenie przez prezesa NBP Marka Belkę faktu, że w tym momencie prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych maleje, za to zwiększa się prawdopodobieństwo, że inflacja będzie powyżej celu. Dobra sytuacja na rynku złotego ma szanse utrzymać się także dziś. Złoty może nadal zyskiwać, chociaż krótkoterminowe wykupienie rynku może już ograniczyć dynamikę tego ruchu.

Ostatni dzień tygodnia jest bogaty w publikację danych makroekonomicznych. Najpierw jednak uwagę inwestorów przykuwać będzie aukcja włoskich obligacji skarbowych, którą zaplanowano na godz. 11:00. Oferowane będą obligacje z terminem wykupu w listopadzie 2014 r. za maksymalnie 3 mld EUR oraz emisja dodatkowa długu zapadającego w czerwcu 2014 i w 2018 r. Łączna pula wszystkich oferowanych dziś obligacji to 4,75 mld EUR. O godz. 14:00 napłynie sporo danych z Polski: saldo rachunku obrotów bieżących, podaż pieniądza M3. Najważniejszą informacją będzie jednak publikowany przez GUS wskaźnik cen towarów i usług za grudzień. Po tym jak w listopadzie inflacja sięgnęła poziomu 4,8 proc. w ujęciu rocznym, w grudniu spodziewany jest jej spadek do 4,6 proc. r/r. Spośród danych z USA większy wpływ na rynek może mieć dopiero podawany o godz. 15:55 wstępny indeks Uniwersytetu Michigan (prog. 71,5 pkt)

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.