W USA narasta optymizm

W USA narasta optymizm
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2012-01-09 (10:55)

Końcówka pierwszego tygodnia w 2012 roku na rynku walutowym nie należała do najlepszych. Słabsze dane napływające z Niemiec i strefy euro, obawy o kondycję finansową Hiszpanii, a także pogarszająca się sytuacja Węgier skutkowały wzrostem niepewności w Europie. Co więcej, coraz bardziej uwidacznia się różnica pomiędzy Starym Kontynentem a USA.

Opublikowane w piątek dane z amerykańskiego rynku pracy ponownie bardzo pozytywnie zaskoczyły. Stopa bezrobocia spadła w grudniu do poziomu 8,5%, natomiast liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym zwiększyła się o 200tys. To przełożyło się na dalszą wyprzedaż europejskiej waluty wobec dolara, jak i jena. USD zyskiwał tym razem nie tylko dzięki statusowi safe-haven, ale także lepszym publikacjom makroekonomicznym.

W dalszym ciągu utrzymują się obawy, że Europa przyczyni się do dalszego osłabienia kondycji globalnej gospodarki. Niemiecki Der Spiegel podał w weekend, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy traci zaufanie w zdolność Grecji do uporządkowania swoich finansów publicznych i zmniejszenia zadłużenia. Kraje strefy euro stoją przed ryzykiem cięcia ratingów przez agencje, a w przypadku niektórych krajów jest to tylko kwestia czasu. Ponadto niepokoją utrzymujące się wysokie rentowności długu krajów strefy euro. Dzisiaj nastroje pozostają nieco lepsze w oczekiwaniu na spotkanie Merkel i Sarkoziego. Rynki będą bacznie śledziły, czy europejski tandem zapowie dalsze działania mające na celu wyleczenie strefy euro z kryzysu długu. To powinno przyćmić nieco zaplanowane na dziś aukcje niemieckich i francuskich bonów skarbowych- rynki będą oczekiwały na aukcje hiszpańskich i włoskich obligacji zaplanowane pod koniec tego tygodnia.

Na rynku krajowym sentyment do złotego nie pozostaje najlepszy. Problemy Węgier odbijają się na całym regionie. Co gorsza, agencja ratingowa Fitch Ratings obniżyła długookresowy rating kredytowy Węgier do poziomu śmieciowego wobec nasilających się obaw przed niewypłacalnością. Już ostatnio Węgry miały problem ze sprzedażą swojego długu, co stawia pod znakiem zapytania dzisiejsza aukcję 6-tygodniowych bonów skarbowych.

EURPLN

Notowania euro złotego pozostają dzisiaj dość stabilne, jednak złotemu w dalszym ciągu ciąży sytuacja w regionie. EURPLN utrzymuje się powyżej linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych, która wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 4,4750 oraz chmury ichimoku na wykresie dziennym, co potwierdza siłę trendu wzrostowego. Silnym oporem pozostaje strefa 4,5135-4,5220.

EURUSD

Dzisiaj rano eurodolar ustanowił nowe minimum lokalne na poziomie 1,2666, tym samym przełamując wsparcie w postaci projekcji 141,4% całości wzrostów z października 2011. To przyniosło odreagowania, ale również z technicznego punktu widzenia otworzyło drogę do dalszych spadków w rejon 1,2600, gdzie znajdują się minima z sierpnia 2010r. Silny opór wyznaczają okolice 1,2870.

GBPUSD

GBPUSD powrócił w okolice dolnego ograniczenia zakresu wahań, czemu sprzyjał silny wzrost wartości dolara amerykańskiego podczas piątkowej sesji. Para handlowana jest nieco powyżej istotnej strefy wsparcia 1,53-1,5350, co może sprzyjać odreagowaniu. 100-okresowa średnia na wykresie dziennym wyznacza silny opór w rejonie 1,5760.

EURJPY

Eurojen pozostaje w silnym trendzie spadkowym. Jak na razie wsparcie w postaci projekcji 141,4% całości fali wzrostowej z poziomu 105,40 zadziałało. Dzisiaj może nastąpić lekkie odreagowanie, na co wskazuje również zachowanie giełd. Najbliższy opór wyznacza strefa 98,55-98,80.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.