W nowy rok z garścią obaw

W nowy rok z garścią obaw
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2012-01-02 (09:34)

Według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów relacja długu publicznego do PKB na koniec 2011 r. była poniżej 54 proc., tym samym budżet na 2013 rok nie będzie musiał być poddany rygorystycznym cięciom wydatków. Tak musiałoby się stać, gdyby wspomniana relacja przekroczyła próg ostrożnościowy 55 proc. i rząd byłby zobowiązany do zrównoważenia budżetu.

Można zatem uznać, iż działania Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz obniżenia kursu złotego na koniec roku przyniosły sukces. Ostatnie dwa tygodnie grudnia przyniosły prawie 3-procentową aprecjację złotego do euro, czego efektem było ustalenie fixingu NBP na 30 grudnia na poziomie 4,4168 EUR/PLN. Za spadek kursu po części odpowiedzialnym był BGK, po części spekulanci próbujący zyskać, antycypując posunięcia polskich władz na rynku walutowym. Potwierdzeniem tych wniosków jest zachowanie złotego tuż po ustaleniu fixingu, kiedy polska waluta zaczęła silnie tracić na wartości w związku z zamykaniem pozycji przez inwestorów przekonanych, że w tym dniu nie uda się już nic „wycisnąć” ze złotego. Przecenę powstrzymała dopiero interwencja Narodowego Banku Polskiego, już druga na przestrzeni dwóch dni, i kurs eurozłotego ostatecznie ustabilizował się wokół 4,46.

Zamknięcie tematu ustalenia fixingu pod przeliczenie długu publicznego oznacza, że pewnego rodzaju obrona wartości złotego przez BGK nie będzie już miała miejsca, przynajmniej nie w takim stopniu jak dotychczas. Na rynki finansowe powróci podwyższona zmienność, a w kolejnych dniach ponownie głównym czynnikiem wpływającym na polską walutę będzie sytuacja w strefie euro i napięcia wokół sytuacji finansowej państw członkowskich. Niebezpiecznie wysoki koszt finansowania Włoch (rentowności dziesięcioletnich obligacji przekraczają 7,1 proc.) budzi obawy o stabilność finansową unii walutowej, szczególnie gdy Rzym w tym roku planuje pozyskać od inwestorów ok. 450 mld euro poprzez emisję nowego długu. Nad Europą wisi także widmo masowej obniżki ratingów państw Eurolandu w wyniku rozczarowującego rezultatu grudniowego szczytu UE. Choć długotrwałe wyczekiwanie na decyzje agencji ratingowych powoduje, że częściowo obniżka jest już w cenach, to mimo wszystko nie można wykluczyć wystąpienia negatywnego szoku na rynkach finansowych. Niepewność o przyszłość strefy euro będzie miała negatywne przełożenie na notowania złotego (54 proc. krajowego eksportu trafia na rynek Eurolandu), a silne wzrosty kursów mogą być łagodzone jedynie interwencjami NBP. Najczarniejszy scenariusz (rozpad strefy euro) i jego pochodne wydaje się jednak mało realny, zatem prędzej czy później sytuacja powinna ulec uspokojeniu, ale póki to nie nastąpi, rynki czeka kontynuacja przejażdżki górską kolejką.

Pierwszy dzień handlowy nowego roku powinien być relatywnie spokojny. Dziś zamknięte są rynki w Japonii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA, stąd płynność będzie ograniczona. W kalendarzu na dziś widnieją jedynie publikacje indeksów aktywności wytwórczej w przemyśle w Polsce (9:00) i strefie euro (9:58). W dalszej części tygodnia z uwagą śledzone będą odczyty indeksów ISM z USA (wtorek dla przemysłu i w czwartek dla usług). Najważniejsze publikacje będą miały miejsce dopiero w piątek: z Niemiec poznamy dynamikę zamówień przemysłowych, z kolei ze Stanów Zjednoczonych napłynie raport o liczbie nowych zatrudnionych.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.