W centrum uwagi aukcje włoskiego długu

W centrum uwagi aukcje włoskiego długu
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-12-29 (11:36)

Środowa aukcja włoskich bonów skarbowych o wartości 9mld euro oraz zerokuponowych obligacji wygasających we wrześniu 2013 roku miała optymistyczny przebieg. Przede wszystkim rentowność sprzedawanych papierów była zdecydowanie niższa, co powinno cieszyć.

Przed nami jednak znacznie ważniejsze aukcje włoskich obligacji 3- i 10-letnich o łącznej wartości do 8,5 mld euro. Tutaj kluczowa będzie skala zainteresowania długiem Włoch oraz wysokość kosztów pożyczania. Aukcji może pomóc fakt, że w zeszłym tygodniu Monti przeforsował rygorystyczny plan ustabilizowania finansów publicznych Włoch. Jednak w dalszym ciągu ciąża nad nią obawy związane z tym, że kryzys zadłużenia w strefie euro może się pogłębić, a Włochy pozostaną w jego centrum.

Na rynku walutowym dolar umocnił się istotnie w godzinach popołudniowych. Nastroje mogła popsuć obawy o kondycję europejskiego sektora bankowego po tym, jak w środę na jednodniowych depozytach w ECB banki ulokowały rekordowo wysoką kwotę 452 mld euro. Płynność jakiej dostarczył na rynek ECB w postaci pierwszej 3-letniej operacji LTRO nie została wykorzystana przez banki na inwestycje. Takie działanie wskazuje na to, że w sektorze finansowym utrzymuje się niepewność i kryzys zaufania. Środa przyniosła ponowny wzrost awersji do ryzyka, co przełożyło się również na umocnienia jena i spadki na rynkach akcji. Eurodolar nie naruszył górnego ograniczenia kanału spadkowego i powrócił do spadków, co może sprzyjać w najbliższym czasie testowi dolnego ograniczenia tego kanału, jeśli nastroje rynkowe nie poprawią się. Na rynku krajowym złoty ma się dość dobrze. Pomimo spadku apetytu na ryzyko PLN może pozostawać stabilny, bądź nawet lekko umacniać.
W kalendarzu makroekonomicznym mamy dzisiaj kolejne dane o liczbie nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu i z rynku nieruchomości. Kolejna seria lepszych danych potwierdzi spodziewane ożywienie w amerykańskiej gospodarce.

EURPLN

Eurozłoty nie naruszył wsparcia na poziomie 4,3783 w postaci 141,4% całości wzrostów z okolic 4,4420. W tym rejonie na wykresie 8h ukształtowała się formacja młota zapowiadająca możliwość odreagowania. Korekta ostatnich spadków powinna mieć jednak ograniczony charakter, bowiem pozostajemy w trendzie spadkowym. Silnym opór to rejon 4,4420.

EURUSD

EURUSD nie testował górnego ograniczenia kanału spadkowego na wykresie dziennym, co przełożyło się na powrót do spadków wskutek wzrostu awersji do ryzyka. Z technicznego punktu widzenia należy spodziewać się dalszego osłabienia euro w stosunku do dolara. Silnym wsparciem pozostaje dolne ograniczenia kanału spadkowego, które obecnie przebiega w rejonie 1,2700. Najbliższy opór wyznaczaj poziom 1,3009, gdzie znajduje się zniesienia 38,2% całości fali spadkowej z okolic 1,3211.

GBPUSD

Brak siły na wyjście powyżej poziomu 1,5782- oporu w postaci połowy zniesienia całości spadków z okolic 1,6165, a także spadek apetytu na ryzyko przełożyły się na spadki na GBPUSD. Analiza techniczna wskazuje na możliwość testu strefy wsparcia 1,54-1,5420, co otworzyło by drogę do spadków w rejon 1,5350.

EURJPY

Eurojen ustanowił nowe tegoroczne minimum, co sprzyja kontynuacji spadków w rejon wsparcia na poziomie 97,75. Wcześniej jednak para musiała będzie pokonać psychologiczną barierę na poziomie 100 jenów za euro. Opór wyznaczają okolice 102,50.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Intensywna majówka

Intensywna majówka

07:09 Poranny komentarz walutowy XTB
Dość spokojnie jest w poniedziałkowy poranek na rynkach finansowych, szczególnie jak na wydarzenia ostatnich tygodni. Wyprzedaż dolara zatrzymała się, zaś indeksy odbiły wobec pewnego rodzaju odwilży w polityce celnej Waszyngtonu, choć sytuacja może się szybko zmienić. Paradoksalnie główne wydarzenia tego tygodnia czekają nas w okresie polskiego majowego weekendu. Kwiecień był drugim kolejnym miesiącem intensywnej wyprzedaży dolara amerykańskiego, a kurs EURUSD dotarł w okolice 1,15 – poziomu niewidzianego od końca 2021 roku.
Deeskalacja i doważanie USA

Deeskalacja i doważanie USA

2025-04-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Chińczycy temu zaprzeczają, ale prezydent Trump twierdzi, że prowadzone są już zakulisowe rozmowy z Chinami na temat obniżenia stawek celnych po obu stronach i progres w tym temacie jest widoczny. Chiny mają rozważyć zwolnienia dla amerykańskiego sprzętu medycznego i chemikaliów przemysłowych, podczas kiedy USA mogą wprowadzić zwolnienia na wybrane półprzewodniki i układy scalone.
Rynkowe światełko w tunelu?

Rynkowe światełko w tunelu?

2025-04-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatnia w tym tygodniu sesja na międzynarodowych rynkach finansowych rozpoczyna się pozytywnie, ponieważ dobre wyniki kwartalne Alphabet oraz informacje o możliwych luzowaniach celnych ze strony Chin zmniejszają szansę wystąpienia globalnej recesji, która jeszcze ostatnio jako temat przewodni stanowiła główny element wywołujący paniczne wyprzedaże rynku.
Deal z Chinami nie pojawi się prędko

Deal z Chinami nie pojawi się prędko

2025-04-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku po dwóch dniach jego odbicia. W tym czasie mocno wzrosły tez indeksy na Wall Street, zanotowaliśmy ruch na kryptowalutach, odreagowały też przecenione ostatnio amerykańskie obligacje. Rynki zareagowały tak na sygnały, że USA oczekują deeskalacji w wywołanej przez siebie wojnie handlowej z Chinami, a prezydent Trump wyraźnie podkreślił, że nie planuje zwolnić szefa FED, który uparcie nie chce obniżyć stóp procentowych.
Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

Złoto wrażliwe na sygnały z Waszyngtonu

2025-04-24 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W środę ceny złota doświadczyły największego jednodniowego spadku od prawie czterech lat, co wywołało pytania o trwałość dotychczasowego rajdu cenowego na tym rynku. Gwałtowny spadek był bezpośrednią reakcją na złagodzenie retoryki prezydenta Donalda Trumpa w sprawie ceł wobec Chin oraz na rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości szefa Rezerwy Federalnej.
Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

Polska gotowa na obniżki stóp procentowych

2025-04-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Dane z polskiej gospodarki, które poznaliśmy w tym tygodniu, wyraźnie sygnalizują, że pojawiła się przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Dynamika płac, o której wspominał szef NBP, prof. Glapiński wyraźnie spadła, a reszta danych również pokazuje wyraźne schłodzenie gospodarki. Dodatkowo inflacja za marzec wypadła wyraźnie poniżej prognoz NBP, a szefowa Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że ryzyko dotyczące ceł jest duże i prawdopodobnie wojna handlowa będzie działała dezinflacyjnie na ceny.
Dolar wróci silniejszy?

Dolar wróci silniejszy?

2025-04-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Amerykański dolar padł ofiarą oczekiwanych zmian w polityce handlowej Stanów Zjednoczonych. Jednak wciąż nie jest jasne, jak wiele z tych zmian naprawdę znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości. Obecna sytuacja stanowi ekstremum, które wciąż może doczekać się korzystnych dla globalnej gospodarki, jak i amerykańskiego dolara rezultatów. Polityka Trumpa - jak dotąd chaotyczna i wymierzona w Chiny spowodowała niemal całkowite embargo i zawieszenie wymiany handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata.
Przesilenie?

Przesilenie?

2025-04-23 Raport DM BOŚ z rynku walut
Administracja Donalda Trumpa czuje się coraz mniej komfortowo z obecną sytuacją na rynkach finansowych? Wczoraj wieczorem rynki obiegły informacje z zamkniętego spotkania Sekretarza Skarbu z inwestorami organizowanego przez bank inwestycyjny JP Morgan - atmosfera była nerwowa, a Scott Bessent miał powiedzieć, że obecna sytuacja handlowa z Chinami jest nie do utrzymania i spodziewa się on rozpoczęcia negocjacji i deeskalacji.
Kolejne dobre wiadomości z USA

Kolejne dobre wiadomości z USA

2025-04-23 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczoraj na Wall Street widoczne było odreagowanie poniedziałkowych spadków. Skala wzrostów w UAS przewyższyła te osiągnięte w Europie. SP500 zdołał zyskać 2,5 proc. podczas gdy Dax jedynie 0,4 proc. Na GPW WIG 20 urósł o 2,1 proc. Dolar lekko zyskał na wartości. Kurs EUR/USD spadł i osiągnał poziom bliski 1,13. Na rynku długu widoczny był wzrost rentowności amerykańskich papierów dłuznych na krótkim końcu. Te z długim terminem zapadalności obniżyły się.
Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

Powell jako kozioł ofiarny Trumpa?

2025-04-22 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno. W zeszłym tygodniu Trump pisał o dużych postępach w rozmowach z Japonią, tymczasem nie ma sygnałów, aby porozumienie miało zostać szybko podpisane.