Kontynuacja wyprzedaży amerykańskiej waluty

Kontynuacja wyprzedaży amerykańskiej waluty
Data dodania: 2007-11-21 (10:14) Komentarz poranny TMS Brokers

Podczas wczorajszej sesji kurs USD/PLN znacznie się obniżył. Dzisiaj o godz. 9.00 kształtował się na poziomie 2,4760 o niemal 4 gr niższym niż dzień wcześniej. Do spadku kursu tej pary walutowej przyczyniła się ponowna silna deprecjacja dolara na światowych rynkach.

Ujawnione we wtorek zapiski z ostatniego posiedzenia amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku kolejny raz rozbudziły obawy o spowolnienie gospodarki USA, a co za tym idzie zwiększyły oczekiwania na kolejną obniżkę kosztu pieniądza w tym kraju.

Kurs EUR/PLN odreagował poniedziałkowy dość silny wzrost i o godz. 9.00 znajdował się na poziomie 3,6720. Publikowane wczoraj z Polski dane makro na temat inflacji producenckiej (PPI) oraz dynamiki produkcji przemysłowej w październiku nie wpłynęły znacząco na notowania rodzimej waluty, gdyż nie sugerują one jednoznacznie kierunku dla przyszłych decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie ewentualnej zmiany wysokości stóp procentowych. Ceny produkcji wytworzonej przemysłu wzrosły w październiku w ujęciu rocznym o 2,2% z 2% we wrześniu osiągając tym samym wynik nieco niższy od oczekiwań. Silnie za to zwiększyła się dynamika produkcji przemysłowej. W minionym miesiącu osiągnęła poziom 10,6% r/r, znacznie wyższy od wrześniowego (5,2%) oraz prognoz (9%). Fakt ten może przyczynić się do spadku jednostkowego kosztu pracy a co za tym idzie presji inflacyjnej. Dane te świadczą również o utrzymującym się dobrym tempie rozwoju polskiej gospodarki. Jej wzrost zdaniem przedstawicieli Ministerstwa Finansów w całym 2007 roku wyniesie 6,5%. W opinii członka Rady Polityki Pieniężnej Dariusza Filara szybkiemu rozwojowi naszego kraju nie powinny zaszkodzić ewentualne przyszłe podwyżki kosztu pieniądza. Stwierdził on, że jak najszybsze podniesienie kosztu pieniądza w Polsce jest niezbędne, a RPP powinna dać jasne sygnały, że jest zdeterminowana by kontrolować inflację do końca I kwartału 2008 roku. Dodał on również, że obserwowane w ostatnim czasie silne umocnienie złotego nie wynikało z czynników fundamentalnych i może być niewystarczające, by ustabilizować inflację. Jest to kolejna „jastrzębia” wypowiedź członka RPP, wskazująca na duże prawdopodobieństwo dokonania przynajmniej 2 podwyżek kosztu pieniądza przez tę instytucję do końca I kwartału 2008 roku. Oczekiwania co do ich nastąpienia i dobre tempo rozwoju polskiej gospodarki będą utrzymywać w dalszym ciągu kurs złotego na wysokich poziomach.


Wczorajsza sesja na rynkach światowych przyniosła dalsze silne osłabienie amerykańskiego dolara. Kurs EUR/USD wzniósł się na kolejne historyczne szczyty, osiągając maksymalnie 1,4850. Do deprecjacji amerykańskiej waluty przyczyniły się początkowo oczekiwania na nienajlepsze dane z sektora nieruchomości USA, a następnie zapiski z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku. Doniesienia z rynku nieruchomości były dość mieszane. Z jednej strony w październiku odnotowano wzrost liczby rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów, z drugiej do najniższego od 1993 roku spadła liczba wydawanych pozwoleń na budowę. Dane te nie dają nadziei na rychłą poprawę sytuacji w tym sektorze. Do zwiększenia obaw inwestorów o całość amerykańskiej gospodarki dość silnie przyczynił się zapis ostatniego posiedzenia FOMC. Dokonano na nim obniżenia prognoz wzrostu gospodarczego w USA na 2008. Obecnie przewidują one 1,8-2,5% wzrost PKB, podczas gdy do tej pory oczekiwano 2,5-2,75%. Za przyczynę tej korekty podano trudniejsze warunki pozyskiwania kredytów hipotecznych, kryzys rynku nieruchomości oraz rosnące ceny ropy naftowej. Obniżenie prognoz przyczyniło się do ponownego wzrostu oczekiwań inwestorów na kolejne cięcia kosztu pieniądza w USA. Fakt ten przełożył się na kontynuację wyprzedaży dolara. Do pozbywania się amerykańskiej waluty skłoniły inwestorów również słowa Sekretarza Skarbu USA H. Paulsona. Stwierdził on, że kryzys na rynku pożyczek mieszkaniowych w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku może się jeszcze znacząco pogłębić. Ostatnie doniesienia i reakcja na nie kursu EUR/USD znacznie zwiększyły szanse na osiągnięcie przez ten parę walutową poziomu 1,50. Jednak do końca tygodnia prawdopodobnie nie uda się go zdobyć ze względu na przewidywany spadek zmienności na rynku walutowym wywołany jutrzejszą absencją inwestorów z USA, którzy będą obchodzić Święto Dziękczynienia.

Osłabienie dolara przyczyniło się do znacznego wzrostu cen ropy. Na giełdzie w Nowym Jorku wartość baryłki tego surowca zbliżyła się do poziomu 100 USD i bardzo możliwe stało się jego osiągnięcie w najbliższym czasie.

Źródło: Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

Spekulacje wokół nowego szefa BOJ na ostatniej prostej?

12:24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wprawdzie plotki zostały zdementowane, ale balon próbny został wysłany na rynki. Według wielu źródeł cytowanych przez agencję Nikkei nowym szefem Banku Japonii po 8 kwietnia, kiedy to wygasa agencja Haruhiko Kurody, ma zostać jego zastępca, Masayoshi Amamiya. Rynki nie odebrały tych doniesień dobrze, gdyż Amamiya ma opinię "gołębia", co tym samym może mieć wpływ na oczekiwania, co do zmiany dotychczasowej ultra-luźnej polityki monetarnej. Jen zareagował na te doniesienia osłabieniem - kurs USDJPY ustanowił szczyt w okolicach 132,38, ale później ustabilizował się poniżej 132.
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni

12:03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
S&P 500 i Nasdaq Composite wzrosły w czwartek do najwyższych poziomów od sierpnia-września ub.r., ale w piątek korygowały tą zwyżkę (S&P 500 -1,04 proc., Nasdaq Composite -1,59 proc.). Średnia przemysłowa Dow Jonesa pozostawał wyraźnie w tyle – poniżej szczytów z ostatnich ponad 2 miesięcy i w piątek również spadła (-0,38 proc.). Dziś rano cena kontaktów n S&P 500 notowanych na CME spadła o 0,48 proc. ok. godz. 9:45.
Na giełdach Azji i Oceanii zwyżkował dziś jedynie japoński Nikkei 225 (+0,67 proc.). Wśród pozostałych spadających indeksów największą zniżkę notował dziś Hang Seng (-2,02 proc.).
Dolar wraca do gry

Dolar wraca do gry

09:07 Poranny komentarz walutowy XTB
Tuż po decyzji Fed w ubiegłą środę dolar kosztował 4,27 złotego i mogło wydawać się, że amerykańska waluta znalazła się „na deskach”. Jednak był to punkt zwrotny, od którego dolar wrócił do gry. Na jak długo? Ubiegły tydzień pełen emocji na rynkach finansowych – ważne dane i raporty kwartalne firm zostały przyćmione posiedzeniami Fed i EBC, na które czekali inwestorzy. Choć obydwa banki centralne podniosły stopy procentowe (odpowiednio o 25 i 50bp) rynki euforycznie przyjęły ich decyzje.
Zmiana narracji?

Zmiana narracji?

2023-02-03 Raport DM BOŚ z rynku walut
Opublikowane w czwartek po sesji na Wall Street wyniki trzech głównych big-techów przypomniały inwestorom, że chociaż banki centralne zdają się brzmieć optymistycznie (w kontekście bliskiego końca cyklu podwyżek), to od zbliżającej się recesji uciec się zbytnio nie da. Można jednak oczekiwać, że będzie ona relatywnie płytka. Posiedzenia banków centralnych, jakie miały miejsce w tym tygodniu były w pewnym sensie jakimś zwieńczeniem oczekiwań rynków, co do globalnego pivotu.
Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

Cena akacji Meta Platforms +23,28 proc.

2023-02-03 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Silnie – o 3,25 proc. - wzrósł wczoraj Nasdaq Composite (kurs akcji Meta Platforms będącej składnikiem tego indeksu wyskoczył w górę po publikacji wyników o 23,28 proc.). Indeks osiągnął najwyższy poziom od września ub.r. S&P 500 wzrósł o 1,47 proc. wychodząc na najwyższy poziom od sierpnia ub.r. Lekko spadła natomiast średnia przemysłowa Dow Jonesa (-0,11 proc.).
Ostatni jastrząb na scenie?

Ostatni jastrząb na scenie?

2023-02-03 Poranny komentarz walutowy XTB
Zamykamy ten tydzień trzeba podwyżkami stóp procentowych z trzech dużych banków centralnych. Choć wszystkie z nich próbowały utrzymać jastrzębi ton, to rynek odczytał to zupełnie inaczej. Jednocześnie jednak jaśniejsze deklaracje dotyczące kontynuacji podwyżek płynęły ze strony Lagarde. Czy rynek jednak będzie się tym przejmował? Lagarde nie brzmiała z pewnością tak samo jastrzębio jak podczas grudniowego posiedzenia. Taki sam komentarz oczywiście mógłby być przypisany Powellowi, ale trzeba pamiętać, że Fed podnosi stopy już od dawna, redukuje bilans i osiągnął pierwsze sukcesy w ograniczeniu inflacji.
Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

Powell widzi procesy dezinflacyjne, a Lagarde?

2023-02-02 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczoraj FED zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy procentowe o 25 punktów baz., a w komunikacie nie wykluczył konieczności dalszego zacieśnienia polityki monetarnej. Niemniej podczas konferencji prasowej Jerome Powell nie brzmiał już tak "jastrzębio". O ile podczas wystąpienia w grudniu ani razu nie użył słowa "dezinflacja", to teraz padło ono kilkanaście razy, co może oznaczać, że decydenci zaczynają być bardziej pewni tego, że obserwowany spadek inflacji zaczyna być procesem stałym.
Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

Po decyzji Fed czas na EBC i BoE

2023-02-02 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym wydarzeniem tego tygodnia była decyzja Fed w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek spodziewał się podwyżki o 25 punktów bazowych i o tyle finalnie stopy procentowe w USA zostały podniesione. Pomimo, że decyzja nie była zaskoczeniem i była ona uwzględniona w cenach, tak wczoraj wieczorem obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Za ruchy oczywiście był odpowiedzialny Powell, którego wystąpienie zostało odebrane gołębio przez rynki.
Powell mówi o dezinflacji

Powell mówi o dezinflacji

2023-02-02 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Fed podniósł korytarz kluczowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych (4,5 – 4,75 proc.) – nie było tu żadnego zaskoczenia. Po wcześniejszych silnych podwyżkach o 75 i 50 pb Rezerwa Federalna wróciła do tempa, które było standardem w poprzednich cyklach zacieśniania monetarnego. W opublikowanym po posiedzeniu oświadczeniu Fed nie wskazał na rychły koniec podwyżek stóp. Powell podkreślił, że USA są dopiero na początku procesu dezinflacyjnego. Ban centralny prawdopodobnie nie jest jednak zbyt daleko od szczytu stóp. Dolar osłabił się a giełdy w USA świeciły kolorem zielonym.
Pozycjonowanie przed FED

Pozycjonowanie przed FED

2023-02-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
W środę rano dolar nieco traci na szerokim rynku, ale nie są to duże zmiany. Najlepiej radzi sobie dolar australijski, który wczoraj był słaby po rozczarowujących danych o sprzedaży detalicznej w grudniu, która może wpłynąć na oczekiwania związane z decyzją RBA w przyszłym tygodniu. Odbija też dolar nowozelandzki, chociaż ten osłabił się po danych z tamtejszego rynku pracy, jakie napłynęły późnym wieczorem naszego czasu (godz. 22:45).