ECB będzie działał zgodnie ze swoim mandatem

ECB będzie działał zgodnie ze swoim mandatem
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-12-20 (10:35)

Sentyment do aktywów uważanych za bardziej ryzykowne w dalszym ciągu nie jest dobry. Obserwowane napięcia na rynkach finansowych są głównym tego powodem. W swoim wczorajszym wystąpieniu w Parlamencie Europejskim obecny szef ECB powtórzył, iż jest niechętny skupowaniu obligacji od rządów Unii Europejskiej, co byłoby wbrew mandatowi banku centralnego.

Draghi zapowiedział, że perspektywy gospodarki strefy euro są niepewne i najprawdopodobniej powrót aktywności gospodarczej w regionie będzie bardzo powolny. Jego zdaniem rok 2012 będzie trudny dla banków strefy euro, co wydaje się dość oczywiste mając na uwadze skalę obecnego kryzysu. Tak więc ECB będzie głownie skupiła się na wsparciu dla sektora bankowego poprzez zapewnienie odpowiedniej płynności.

Poniedziałkowa telekonferencja ministrów finansów państw strefy euro przyniosła uzgodnienia dotyczące przekazania Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu środków pieniężnych na walkę z kryzysem. Kraje strefy euro wzmocnią MFW kwotą 150 mld euro w ramach dwustronnych pożyczek. Dodatkowo Czechy, Dania, Polska i Szwecja wyraziły chęć przekazania środków. Wielka Brytania ma zadeklarować swój wkład na początku 2012 roku. Tym samym uszczuplona kwotę 200 mld euro, która zgodnie z ustaleniami z grudniowego szczytu UE miała być przekazana MFW, co może budzić obawy inwestorów. Ponadto nie udało się wypracować porozumienia wobec wyższego limitu dla ESM, co rodzi problem w przypadku dalszej eskalacji kryzysu zadłużeniowego w Europie.

Na rynku walutowym sytuacja nieco uspokoiła się. Eurodolar oscyluje wokół poziomu 1,30. Kurs broni jak na razie tegorocznych minimów, co może być symptomem do odreagowania w przypadku ustabilizowania się sytuacji bądź pojawienia lepszych danych ze strefy euro. EURUSD pozostaje w lekkim zawieszeniu w oczekiwaniu na decyzję agencji S&P odnośnie ratingu 17 krajów UE oraz EFSF. Jak na razie jednak obserwujemy pozytywną reakcję euro na publikację danych odnośnie niemieckiego indeksu Ifo, który wzrósł w grudniu do poziomu 107,2pkt.

Na rynku krajowym złoty pozostaje stabilny z lekką tendencją do umacniania się. Pozytywnie na PLN może oddziaływać decyzja Moody’s, która potwierdziła rating Polski na poziomie ‘A2’ perspektywą stabilną. Zdaniem agencji polska gospodarka jest odporna na negatywne czynniki z zewnątrz i posiada zabezpieczenia w postaci dostępu do elastycznej linii kredytowej MFW. Co więcej, rząd polski przedstawił wiarygodną strategię konsolidacji fiskalnej.

EURPLN

Eurozłoty przełamał wsparcie w postaci linii Kinjun i kontynuuje ruch spadkowy w okolice grudniowych minimów lokalnych. Mając na uwadze nieco lepszy sentyment do złotego w ostatnich dniach wydaje się, że poziom 4,40 powinien zostać przetestowany wkrótce. Najbliższe wsparcie to okolice 4,40, natomiast najbliższy opór to rejon 4,4940.

EURUSD

Eurodolar nie oddalił się znacznie od linii wparcia na poziomie 1,2980, ale dzisiejsza publikacja lepszych danych na temat indeksu nastrojów gospodarczych Ifo może być symptomem do większego odreagowania w rejon 1,31. Jeśli kolejny dzień z rzędu zostaną obronione tegoroczne minima lokalne,, to szanse na ruch korekcyjny pod koniec roku rosną.

GBPUSD

Na początku wtorkowej sesji na GBPUSD obserwujemy zdecydowany ruch wzrostowy. Funtdolar wybronił wsparcie w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych, co było symptomem do kontynuacji korekty. Obecnie para zbliża się do oporu na poziomie 1,5594 w postaci zniesienia połowy ostatniej fali spadkowej. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę w rejon 1,5780.

EURJPY

Eurojen wyraźnie wyhamował spadki i handlowany jest tuż powyżej poziomu 101 jenów za euro. Przedłużona konsolidacja w rejonie wsparcia w postaci projekcji 141,4% całości ostatniej fali wzrostowej na wykresie dziennym może przynieść korektę ostatnich spadków, do czego symptomem będzie przełamanie poziomu 101,80.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.