Agencje ratingowe, politycy i aukcje długu w roli głównej

Agencje ratingowe, politycy i aukcje długu w roli głównej
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2011-12-14 (09:13)

Po tym, jak w poniedziałek rynki finansowe dyskontowały brak natychmiastowych rozwiązań europejskiego kryzysu długu, we wtorek lekkie odreagowanie wystąpiło tylko na giełdach. Natomiast rynek walutowy dalej był pod presją ucieczki do bezpiecznych aktywów, za jakie inwestorzy teraz uznają przede wszystkim dolara.

W efekcie tego eurodolar znalazł się na poziomach nienotowanych od czerwca tego roku, ocierając się o pułap 1,30. Dalszej zdecydowanej przecenie ulegał także złoty, osiągając dziś w nocy poziom 4,5939 względem euro, a 3,5268 względem dolara. Nie pomógł mu wysoki odczyt inflacji CPI za listopad, która wyniosła 4,8 proc. w ujęciu rocznym i znacznie przebiła rynkowy konsensus 4,4 proc. Do takiego silnego wzrostu przyczyniły się głównie wzrosty cen paliw, energii i żywności. Po danych pojawił się nawet jastrzębi komentarz członkini RPP Anny Zielińskiej-Głębockiej o wzroście prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych w 2012 r. W tym momencie jednak liczy się przede wszystkim poziom ryzyka, który dodatkowo podwyższyła wczoraj agencja Fitch, obniżając o jeden stopień, z pozytywnej do stabilnej, perspektywę oceny wiarygodności kredytowej Czech, Bułgarii, Łotwy i Litwy, motywując to pogarszającymi się perspektywami gospodarczymi Europy. Taka decyzja rykoszetem uderza w złotego. Dodatkowo cały czas utrzymuje się duże prawdopodobieństwo tego, że agencja S&P zmaterializuje swoje groźby o obniżce ratingu 15 państwom UE oraz funduszowi EFSF. Oliwy do ognia dolała też Kanclerz Niemiec A. Merkel, nie zgadzając się na powiększenie ponad zaplanowaną wartość 500 mld EUR Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, który ma wejść w życie w połowie 2012 r.

Humorów nie poprawiła także Rezerwa Federalna. Stopy procentowe, zgodnie z oczekiwaniami, zostały utrzymane na poziomie 0,25 proc., niemniej nieco rozczarowały zdania, które padły na konferencji po posiedzeniu. Co prawda podniesiono oceny amerykańskiej gospodarki – Fed zauważa, że teraz rozwija się ona w umiarkowanym tempie, ale utrzymuje się ryzyko jego spowolnienia. Inflacja prawdopodobnie będzie zgodna lub niższa od założonego przez Fed poziomu. Widoczna jest też poprawa na rynku pracy, ale utrzymująca się wysoka stopa bezrobocia dalej stanowi problem. Wobec takiego stanu rzeczy Fed nie zamierzy zmieniać prowadzonej polityki – kontynuował będzie sprzedaż obligacji, wartych łącznie 400 mld USD, o terminie zapadalności 3 lat lub mniejszym, a zyski - inwestował w obligacje o dłuższym terminie zapadalności, a więc wydłużał zapadalność portfela. Rynki najwyraźniej liczyły jednak liczyły trochę na bardziej gołębi komunikat, gdyż amerykańskie indeksy zareagowały natychmiastowymi spadkami, podobnie jak kurs EUR/USD.

Środa jest dniem ubogim w dane makroekonomiczne, które zresztą i tak w ostatnim czasie mają drugorzędne znaczenie. W kontekście kształtowania się pary EUR/USD warto zwrócić uwagę na odczyt październikowej produkcji przemysłowej w Strefie Euro (prog. -0,3 proc. m/m), którą Eurostat poda o godz. 11:00. Jeśli chodzi o dane zza Oceanu to dziś poznamy tylko ceny eksportu (prog. 0,3 proc. m/m) oraz ceny importu (prog. 1,0 proc. m/m). Obie publikacje zaplanowano na godz. 14:30. Zdecydowanie większą uwagę powinny skupić kolejne aukcje długu. Dziś obligacje sprzedaje rząd Niemiec (dług 2-letni, pula 5 mld EUR) oraz Włoch (dług 5-letni, pula 3-5 mld EUR). Jeśli Niemcom nie uda się znowu uplasować całej puli, będzie to kolejny powód do przeceny euro względem dolara, a zatem i do deprecjacji złotego. W przypadku braku wyraźnie negatywnych impulsów, złoty powinien podjąć próbę korekty ostatnich strat, być może z interwencyjną pomocą NBP. Istotnym punktem ze względu na percepcję ryzyka może się też okazać zaplanowane na godz. 14:00 wystąpienie A. Merkel w Bundestagu, które ma być poświęcone europejskiego kryzysowi długu.

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.