Euro znów pod presją agencji ratingowych

Euro znów pod presją agencji ratingowych
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-12-12 (11:26)

„… strefa euro i cała Unia Europejska pozostają podatne na dalsze szoki, a spójność strefy euro pozostaje zagrożona” – to fragment komunikatu agencji Moody’s, która zapowiedziała przegląd obecnych ratingów krajów UE do końca I kwartału 2012 r.

Z kolei Standard&Poor’s jeszcze w piątek zapowiedział, iż decyzje ws. ratingów dla poszczególnych krajów strefy euro mogą zapaść już w najbliższych dniach. Takie informacje sprawiają, że optymizmu po unijnym szczycie już nie widać (chociaż i tak był on dość ograniczony, gdyż szybko pojawiły się głosy krytyki, że tak naprawdę to nie przyniósł on fundamentalnych odpowiedzi nt. rozwiązania obecnego kryzysu). Nastrojów nie poprawiły też słowa jednego z członków ECB, Ewalda Nowotnego, który w wywiadzie dla Kronen Zeitung zaznaczył, że głównym elementem ryzyka dla Eurolandu może być teraz mocne spowolnienie gospodarki. Poważne obawy mogą jednak budzić opinie niemieckich przedstawicieli w ECB – odchodzący już główny ekonomista Juergen Stark stwierdził, że dalsze angażowanie się MFW w pomoc dla strefy euro będzie „aktem desperacji”, a szef Buby wyraził spore obawy w kwestii ewentualnego przekazywania środków z MFW na wsparcie Włoch i Hiszpanii. Powtórzył też swoją mantrę, iż ECB nie powinien bardziej angażować się w obecny kryzys. Wygląda na to, że Jens Weidmann wyrasta na czołowego „jastrzębia” w ECB, który może mieć spory wpływ na politykę prowadzoną przez Mario Draghiegio. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy agencje ratingowe „zabiorą się do pracy” i sytuacja na rynkach znów zrobi się nerwowa. W ostatnim raporcie tygodniowym zwróciłem uwagę, że rynki mogą mylnie wskazywać Angelę Merkel, jako główną przeszkodę na drodze do masowych zakupów obligacji zagrożonych krajów – guzik z napisem „kupuj” znajduje się u szefa Bundesbanku. Warto będzie o tym pamiętać.

Dzisiaj warto będzie też zwrócić uwagę na brytyjskiego funta. Premier David Cameron będzie się dzisiaj tłumaczył w parlamencie z zablokowania zmian w unijnym traktacie. Został za to ostro skrytykowany przez wicepremiera Nicka Legga, który wyraził obawy, iż taka decyzja doprowadzi do politycznej marginalizacji kraju na scenie międzynarodowej. Obserwatorzy wskazują, że może to doprowadzić nawet do upadku koalicji rządowej (Nick Legg jest liderem Liberalnych Demokratów), chociaż to wydaje się być mało prawdopodobne – brytyjscy politycy mają świadomość, iż w obecnej sytuacji byłby to fatalny sygnał dla gospodarki. Niemniej takie polityczne przepychanki nie będą w najbliższych dniach pomagać funtowi. Dodatkowe obawy budzi też opublikowany przez Bank Rozliczeń Międzynarodowych raport, wskazujący, że prowadzona przez Bank Anglii polityka „poluzowania ilościowego” nie jest zbyt efektywna w kwestii pobudzania wzrostu gospodarczego.

EUR/PLN: Widoczny na dziennym wykresie świecowym, piątkowy „wisielec”, nie przynosi dzisiaj spadków poniżej poziomu 4,50, które nadal pozostaje kluczowym wsparciem. Rynek nie reaguje, ani na zapowiedzi większej skali interwencji na rynku ze strony BGK (piątkowa wypowiedź D. Radziwiłła), ani też na słowa innego wiceministra finansów (L.Koteckiego), który stwierdził, że tegoroczny deficyt sektora finansów publicznych może spaść poniżej 5,6 proc. PKB. Widać wyraźnie, że dopóki nie poprawią się nastroje w strefie euro, to złoty nie zyska (no chyba, że zobaczymy skoordynowaną interwencję MF/NBP). Pozytywem jest natomiast fakt, iż otrzymujemy się poniżej strefy 4,5270-4,5500, co daje szanse na ewentualne rozbudowanie formacji podwójnego szczytu.

USD/PLN: Spadki EUR/USD sprawiają, że rynek wrócił w okolice 3,40. Ich przedłużenie spowoduje, że najpewniej będziemy testować okolice 3,43-3,44, czyli maksima z końcówki listopada. Mocne wsparcie to 3,35, ale szanse na jego złamanie dzisiaj, są raczej niskie.

EUR/USD: Dopóki nie zostanie ogłoszony „wyrok” ze strony agencji S&P w kwestii ratingów w strefie euro, to nie ma co liczyć na to, że EUR/USD przełamie niekorzystną passę. Jeżeli obniżka ratingów dotknie kilka krajów (a zwłaszcza Francję), to spadki najpewniej przyspieszą. Wydaje się, że dzisiaj S&P decyzji nie wyda, ale do spadków wystarczą tylko pogłoski i spekulacje. W efekcie szanse na testowanie w tym tygodniu okolic październikowego minimum na 1,3144 stają się duże.

GBP/USD: Zamieszanie polityczne związane z ostatnimi deklaracjami premiera na unijnym szczycie może szkodzić funtowi. Inwestorzy mogą też zacząć zastanawiać się, czy rating AAA dla Wielkiej Brytanii rzeczywiście jest w pełni uzasadniony. Innymi słowy, sygnały techniczne na GBP/USD są negatywne (złamanie strefy wsparcia 1,5575-1,5600) i dość realny staje się spadek do 1,53-1,54 jeszcze w tym tygodniu.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.