Unia wzmacnia fundusze ratunkowe?

Unia wzmacnia fundusze ratunkowe?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-12-07 (11:32)

Wygląda na to, że poniedziałkowe ostrzeżenia agencji S&P względem wszystkich krajów strefy euro, zaczynają motywować europejskich polityków do zwiększonej aktywności – dobrze, aby została ona skierowana w stronę wypracowania konkretnych rozwiązań.

Wczoraj francuski premier, Francois Fillon przyznał, że rząd będzie zdeterminowany do wdrożenia koniecznych reform finansów publicznych, a także ma nadzieję, że Europa zrozumie i zaakceptuje francusko-niemieckie propozycje zmian w unijnym traktacie. Zaznaczył, iż powinny one dotyczyć całej Unii Europejskiej, ale priorytetem jest ich wprowadzenie przede wszystkim w strefie euro. Z kolei minister finansów w jego rządzie, Francois Fillon w wywiadzie telewizyjnym oświadczył, że tandem Sarkozy-Merkel jest zdeterminowany do wypracowania skutecznych rozwiązań i rozmowy (na szczycie) będą trwać tak długo, dopóki zostaną one wypracowane. Rynki finansowe bardziej może zainteresować ujawnione wczoraj dokumenty, jakie zostały przygotowane przez szefa Rady Europejskiej, Hermana van Rompuy’a na piątkowy szczyt Unii Europejskiej. Wraca w nich koncepcja emitowania euroobligacji, ale dopiero po przeprowadzeniu radykalnych zmian w finansach publicznych, a także zwiększenia mocy Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, który miałby działać już od 2012 r. Obecne założenia mówią o tym, że jego fundusze mają wynosić 500 mld EUR. Rada Europejska chce, aby ESM otrzymał licencję bankową, co dałoby mu dostęp do zasobów Europejskiego Banku Centralnego (przez linie kredytowe?), a także upodobnić go do sposobu działania Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Na rynku pojawiają się tez głosy (Financial Times), jakoby podczas szczytu Unii Europejskiej politycy mieli zadecydować o równoległym działaniu przez jakiś czas EFSF (który najpewniej nie byłby ostatecznie zlewarowany ?) i ESM. Widać, że temat funduszy ratunkowych ewoluuje, ale sama koncepcja kierunku zmian w ESM wydaje się być dobra. Tyle, że kluczem na obecną chwilę jest przywrócenie zaufania do strefy euro, a przede wszystkim uchronienie się przed potencjalnymi obniżkami ratingów dla krajów strefy euro, co otworzyłoby tylko kolejny dramatyczny akt obecnego kryzysu. Na razie jedyną pozytywną informacją, jaka pojawiła się w ostatnich godzinach, było wczorajsze głosowanie nad greckim budżetem na przyszły rok. Został on zaakceptowany aż przez 258 z 300 parlamentarzystów, co pokazuje, że opozycja odłożyła spory na półkę i premier Papademos ma możliwość wdrażania reform. Tyle, że Grecją już teraz mało kto się interesuje.

Dzisiaj uwagę rynków przyciągną przetargi na rynku długu Niemiec (5-letnie obligacje) i Portugalii (3-miesięczne bony), które jednak mogą być udane, co pokazałoby, że inwestorzy, aż tak bardzo nie przejmują się ostatnimi ostrzeżeniami agencji S&P. Poza tym mamy dane o niemieckiej produkcji przemysłowej i decyzję, oraz późniejszą konferencję naszej Rady Polityki Pieniężnej. Szerzej omawiam te kwestie w subiektywnym kalendarzu.

EUR/PLN: Rośnie znaczenie wsparcia w okolicach 4,45. Mocny opór to rejon 4,48-4,50. Dzienne wskaźniki kontynuują spadki, co teoretycznie daje legitymizację do podjęcia kolejnej próby wyraźnego zejścia poniżej 4,45. Wydaje się jednak, że część inwestorów nie chce angażować się w złotego przed kluczowymi wydarzeniami jutro (posiedzenie ECB) i w piątek (szczyt UE). Bodźcem byłaby interwencja MF/NBP, ale czy decydenci teraz się na nią zdecydują?

USD/PLN: Utkwiliśmy w konsolidacji 3,30-3,35. Dzienne wskaźniki kontynuują spadki, co sugerowałoby próbę opuszczenia jej dołem – zejście poniżej 3,30. To będzie jednak zależne od kierunku notowań EUR/USD, a także ewentualnej interwencji MF/NBP w kolejnych dniach. Oczywiście nie można wykluczyć sytuacji w której rozczarowanie decyzjami ECB i szczytu UE, przełoży się na silny ruch w dół na EUR/USD i tym samym szybki powrót USD/PLN w stronę 3,40.

EUR/USD: Wspominany ostatnio opór na 1,3460 (wykres tygodniowy) wciąż funkcjonuje, chociaż krótkoterminowa sytuacja uległa nieznacznej poprawie po wczorajszym odbiciu się od okolic 1,3330. Układ dziennych wskaźników wygląda pozytywnie, chociaż zaczynają one wytracać dynamikę ruchu. Dopóki nie dojdzie do wyraźnego wyjścia ponad opór 1,3550, dopóty niejasności, co do kierunku trendu będą się utrzymywać.

GBP/USD: Notowania konsolidują się wokół 1,56. Dzienne wskaźniki pokazują mieszane sygnały, ale z przewagą pozytywów. Widać, że inwestorzy czekają na jutrzejszy komunikat Banku Anglii.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.