ECOFIN dziś prawdopodobnie bez konkretów

ECOFIN dziś prawdopodobnie bez konkretów
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2011-11-29 (09:53)

Dziś na kształtowanie się sentymentu na rynkach będą miały niewątpliwy wpływ doniesienia z posiedzenia ECOFIN, którego początek zaplanowany jest na godzinę 17:00. Jak już wspominaliśmy wczoraj rynki oczekują uruchomienia, wstrzymanej wcześniej, transzy pomocowej dla Grecji, która wg. EFSF czeka tylko na akceptację ze strony decydentów.

Dodatkowo rynki mają w pamięci, że do końca listopada obiecano przedstawić dokładny plan zlewaraowania EFSF. Według naszej opinii, kolejny raz czeka nas fiasko rozmów i kolejne wyczekiwanie, tym razem na następne spotkanie, tym razem przywódców UE, zaplanowane na 9 grudnia.
Moody’s po wczorajszym ostrzeżeniu, że żaden z krajów Europy nie może być pewny swojej oceny wiarygodności kredytowej, ponownie wygłosił oświadczenie, że zamierza obniżyć rating 87 bankom z 15 krajów europejskich. Decyzję swą motywując zmniejszoną elastycznością finansową, która może wywołać presję na banki. Dodatkowo agencja Fitch ostrzegła dziś rano, że obniżka ratingu Francji, o której spekuluje się od kilku tygodni, może nastąpić w najbliższych 10 dniach. Dodatkowo ta sama agencja, kończąc przegląd ratingu USA, obniżyła jego perspektywę do negatywnej ze stabilnej. Jednocześnie potwierdzając długoterminowy rating na najwyższym poziomie AAA. Decyzja o obniżce perspektywy ratingu do negatywnej była oczekiwana przez rynek. Fitch pozostawał ostatnią agencją, która utrzymywała ocenę wiarygodności USA na najwyższym możliwym poziomie (AAA i perspektywa stabilna). W sposób bezpośredni decyzja ta łączy się z zeszłotygodniowym fiaskiem negocjacji w superkomitecie ws. cięcia deficytu budżetowego.

Tydzień rozpoczął się od poprawy sentymentu na rynku walutowym. Eurodolar wczoraj testował opór na poziomie 1,3390. Podczas sesji na rynkach azjatyckich obserwowaliśmy zwyczajowy ruch konsolidacyjny, tym samym zeszliśmy do poziomu 1,3280. Dodatkowo wydaje się, że dziś nie będziemy dalej utrzymywać się w konsolidacji, przynajmniej do momentu, w którym poznamy pierwsze ustalenia ze spotkania ECOFIN. Z punktu widzenia analizy technicznej, wydaje się, że możliwe jest dziś testowanie po raz kolejny linii trendu spadkowego (1,3418) Na wykresie rysuje się nam także formacja odwróconego RGR-a. Przełamanie linii wyznaczającej ramię może stanowić również sygnał do wybicia krótkoterminowo do poziomu 1,35. Od dołu z kolei silnym wsparciem jest poziom 1,3145. Oscylator RSI w dalszym ciągu nie wskazuje na wyprzedanie rynku, także ewentualne zejście poniżej wyżej wspomnianego poziomu pozostawi otwartą drogę do poziomu wsparcia w okolicach 1,2860 (minimum 2011 r.).

Dziś w nocy czasu polskiego, poznaliśmy dane makro z Japonii. Stopa bezrobocia w Kraju Kwitnącej Wiśni wyniosła, niespodziewanie, 4,5 proc. przy oczekiwaniach na poziomie 4,2 proc. Z drugiej strony przed godziną 2:00 miał miejsce październikowy odczyt dynamiki sprzedaży detalicznej, która pozytywnie zaskoczyła rynki wynosząc w relacji rocznej 1,9 proc. przy wrześniowym odczycie na poziomie -1,2 proc. Na dziś kalendarz makroekonomiczny przewiduje jeszcze serię odczytów wskaźników nastrojów w strefie euro oraz o godzinie 16:00, najważniejszy dziś odczyt listopadowego indeksu zaufania konsumentów – Conference Board, którego konsensus zakłada wzrost do poziomu 44 pkt. z 39,8 pkt. odnotowanych w październiku. Z rynku długu warto dziś zwrócić uwagę na aukcję włoskich obligacji o łącznej wartości 5-8 mld EUR. Wyniki aukcji powinny być znane około godziny 11:00 polskiego czasu.

Złoty w stosunku do dolara porusza się od 3 dni w trendzie bocznym, zachowując przy tym znamiona typowe dla tego typu ruchów. Tym samym w nocy czasu polskiego testowaliśmy opór na poziomie 3,4080, aby dziś rano zanotować lekką korektę i podejść pod 3,3760. EUR/PLN w związku z bardzo silną korelacją na poziomie 0,94 zachowuje się bardzo podobnie. Dziś rano przed pierwszym dzwonkiem testujemy poziomu poniżej 4,53. Dziś jednak kwotowanie złotego będzie zależeć w głównej mierze od ustaleń i wiadomości ze szczytu ministrów finansów strefy euro. Dodatkowo na kurs złotego może niewątpliwie wpłynąć decyzja węgierskich władz o podwyżce stóp procentowych, której oczekują rynki.

Źródło: Mariusz Zielonka, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.