Dominuje awersja do ryzyka

Dominuje awersja do ryzyka
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-11-28 (10:52)

Początek tego tygodnia rozpoczął się od odreagowania na rynkach, po silnych zniżkach w minionym tygodniu. Powodów ku temu nie było zbyt wiele. Informacja podana przez włoskie media, że MFW przygotowuje pakiet pomocowy dla Włoch została szybko zdementowana przez rzecznika tej instytucji.

Co więcej, emisji wspólnych obligacji przez kraje strefy euro , które legitymują się najwyższym ratingiem nie jest planowana, jak donoszą źródła w niemieckim rządzie. Tak więc jak na razie nie ma nowych i skutecznych pomysłów na rozwiązanie kryzysu zadłużenia w strefie euro. Raz na jakiś czas pojawiają się jedynie nieoficjalne informacje, co sprzyja utrzymującej się huśtawce nastrojów. Dzisiejszemu odreagowaniu może sprzyjać informacja podana w niedzielę przez niemieckie media, że Francja i Niemcy chcą szybko przeforsować nowy pakiet stabilności Euro, który w razie konieczności nie obejmowałby wszystkich krajów UE.

Dominuje awersja do ryzyka, a inwestorów niepokoi wzrost rentowności długu większości krajów Eurolandu, w tym Niemiec, Włoch i Belgii, której rating został obniżony prze agencję S&P. Planowane na ten tydzień aukcje obligacji belgijskich, włoskich i hiszpańskich będą bacznie monitorowane. Ponadto agencja Moody’s IS poinformowała, że w przypadku braku ‘znaczących inicjatyw politycznych w najbliższej przyszłości’, ratingi wszystkich krajów Unii Europejskiej mogą zostać obniżone.

Na rynku walutowym euro koryguje zeszłotygodniowe osłabienie. Kurs EURUSD powrócił powyżej poziomu 1,3350 i w dniu dzisiejszym bardzo prawdopodobny wydaje się powrót w rejon górnego ograniczenia klina zniżkującego, z którego kurs wyłamał się dołem w zeszłym tygodniu. Pozostajemy jednak w silnym trendzie spadkowym, o czym należy pamiętać.

W tym tygodniu oprócz szczyty Eurogrupy i Ecofinu uwagą powinny przyciągać dane publikowane ze strefy euro i amerykańskiej gospodarki.

EURPLN

Lekka poprawa nastrojów w dniu dzisiejszym pozytywnie oddziałuje na notowania złotego, który od rana zyskuje nieco na wartości. Para EURPLN oddala się od oporu w postaci piątkowych maksimów lokalnych oraz oporu w postaci projekcji 141,4% całości fali korekcyjnej z poziomu 4,4860. Silnym wsparciem pozostaje poziom 4,4700. Notowania utrzymują się powyżej chmury ichimoku na wykresie dziennym, co w średnim terminie sprzyja utrzymaniu się trendu wzrostowego na tej parze.

EURUSD

EURUSD rozpoczął ruch korekcyjny. Jak na razie notowania powróciły powyżej poziomu 1,3350, ponad którym znajduje się opór na poziomie 1,3367 w postaci zniesienia 38,2% Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,3613. Przełamanie wyżej wspomnianego oporu otworzy drogę w rejon 1,3415, gdzie obecnie przebiega górne ograniczenia klina zniżkującego. W średnim i długim terminie dominuje trend spadkowy. Najbliższe wsparcie wyznaczają okolice 1,3270.

GBPUSD

GBPUSD pozostaje w zakresie wyznaczonym przez ograniczenia kanału spadkowego. Dziś obserwujemy ruch korekcyjny w okolice górnego ograniczenia, które wyznacza opór na poziomie 1,5580. Ewentualne przełamanie strefy 1,5580-1,56 może być symptomem do większego odreagowania. Jak na razie jednak dominuj trend spadkowy.

USDPLN

Dolarzłoty koryguje ostatnie silne wzrostu, czemu sprzyja lekka poprawa nastrojów na świtowych parkietach. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 3,36. Linia trendu wzrostowego wyznacza wsparcie dwa grosze niżej. Dopóki pozostajemy powyżej poziomu 3,34 obecny trend z technicznego punktu widzenia nie jest zagrożony.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.