MFW na ratunek Włochom?

MFW na ratunek Włochom?
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2011-11-28 (09:44)

Politycy w Europie w ekspresowym tempie szukają rozwiązań na opanowanie kryzysu zadłużenia, jaki na dobre rozkręcił się na Starym Kontynencie i po raz pierwszy tak poważnie zagraża rozpadowi unii gospodarczo-walutowej. W ostatnich dniach oficjele zintensyfikowali prace nad wprowadzeniem zmian w unijnym traktacie, które zapewniłyby większą integrację i zapobiegły eskalacji kryzysu w przyszłości.

Według Wolfganga Schaeuble’a, niemieckiego ministra finansów, zmiany w traktacie są konieczne, aby m.in. Komisja Europejska uzyskała veto w sprawach budżetowych państw członkowskich. Zdaniem Schaeuble’a to „powinien być wyraźny sygnał dla rynków finansowych, że euro jest i pozostanie stabilną walutą.” Traktat może tez ulec modyfikacji pod kątem sposobu zarządzania w strefie euro wraz ze stworzeniem nadzoru fiskalnego, który będzie egzekwował sankcję za nadmierną wydatkowość krajów członkowskich. Wszystkie te zmiany mają na celu wsparcie zaufania do bloku i uspokojenie sytuacji na rynkach finansowych. Poszczególne tematy mają być tematem szczytu UE, który jest zaplanowany na 9 grudnia. Tylko że ratyfikacja traktatu w najważniejszych kwestiach może zająć wiele miesięcy, a bez wątpienia Europa potrzebuje natychmiastowych rozwiązań. Dlatego też Niemcy i Francja rozpoczęły już prace nad niezależnym pakietem stabilizacyjnym, który na swoich sygnatariuszy będzie nakładał podobne obowiązki, co traktat, jednak wejdzie w życie znacznie szybciej i dopiero w późniejszym etapie zostanie włączony do unijnych regulacji. Dwie największe gospodarki strefy euro są przekonane, że tylko większa integracja fiskalna wskaże drogę wyjścia z kryzysu. Przede wszystkim musi się jednak odrodzić zaufanie do Europy i europejskiego długu.

Poniedziałek rozpoczyna się w lepszych nastrojach w porównaniu do piątkowego zamknięcia. Euro zyskuje na wartości wobec dolara i jena w związku z weekendowymi doniesieniami włoskiego dziennika La Stampa. Według gazety Międzynarodowy Fundusz Walutowy przygotowuje pomoc dla Włoch w wysokości od 400 do 600 mld euro na wypadek odcięcia kraju od rynku długu. Dzięki takiej pomocy Włochy mogłyby bez problemu finansować swoje wydatki nawet przez 18 miesięcy. To dałoby czas premierowi Montiemu na zaimplementowanie kluczowych reform gospodarczych mających na celu zbalansowanie budżetu do 2013 roku. Pożyczki od MFW miałyby być oprocentowane na poziomie 4-5 proc., czyli wyraźnie poniżej rynkowej wyceny włoskiego długu (rentowność dziesięciolatek w piątek wyniosła 7,26 proc.). Problem w tym, że MFW nie potwierdza tej informacji, zaś sama La Stampa nie podała źródła informacji. Ponadto nie wiadomo skąd mają pochodzić pieniądze na pożyczkę, gdyż według stanu z 17 listopada, MFW dysponuje tylko 390 mld dolarów, a zatem środki dla Rzymu musiałyby pochodzić z innego źródła. Zwiększony udział państw członkowskich MFW odpada, a niechęć krajów spoza sterty euro do zaangażowania własnych środków została okazana podczas ostatniego szczytu G20. Na myśl przychodzi zatem Europejski Bank Centralny, choć to rozwiązanie także budzi wątpliwości. Nie mniej jednak stare przysłowie mówi, że w każdej plotce jest ziarnko prawdy, a widać inwestorzy chcą szukać takich ziaren.

Poranny wzrost apetytu na ryzyko wzmacnia także złotego, przede wszystkim wraz z powrotem kapitału zagranicznego na polski rynek obligacji. Podtrzymanie tej tendencji w ciągu dnia pozwoliłoby na umocnienie polskiej waluty nawet poniżej 4,49 za euro. Rynek pozostaje jednak bardzo wrażliwy na wszelkie zaburzenia sentymentu, toteż zmienność w obu kierunkach pozostanie wysoka.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.
Czy Pekin pomoże złotemu?

Czy Pekin pomoże złotemu?

2024-09-30 Poranny komentarz walutowy XTB
Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego? Stymulacja chińskiej gospodarki jest absolutnie tematem numer jeden na rynkach w chwili obecnej.
Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

Aktualne kursy walut na weekend 28-29 września 2024

2024-09-27 Monitor Rynku MyBank.pl
Na jutrzejszy weekend osoby zainteresowane rynkiem walutowym mogą spodziewać się niewielkich wahań kursowych. Poniżej przedstawiamy aktualne notowania wybranych walut z godziny 19:03 oraz krótki komentarz dotyczący ich zmian.
Wyraźne umocnienie jena

Wyraźne umocnienie jena

2024-09-27 Raport DM BOŚ z rynku walut
Japońska waluta wyraźnie zyskała dzisiaj rano po tym, jak rozstrzygnięty został wybór nowego lidera rządzącej partii LDP w Japonii, który w zasadzie "automatycznie" zostaje nowym premierem. Shigeru Ishiba jest byłym ministrem obrony i co najważniejsze... zwolennikiem dalszych podwyżek stóp procentowych przez Bank Japonii. Jen jest jednak dzisiaj outsiderem, gdyż zdecydowana większość walut traci wobec dolara. Amerykańska waluta odbija, chociaż oczekiwania, co do 50 punktowej obniżki stóp przez FED są nadal wysokie.