Czy mniejsza płynność zostanie wykorzystana przez decydentów?

Czy mniejsza płynność zostanie wykorzystana przez decydentów?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-11-24 (11:17)

Po wczorajszej, niezbyt udanej (za sprawą czynników zewnętrznych) interwencji NBP na rynku złotego, kluczowym pytaniem, które zadają sobie inwestorzy, jest próba przewidzenia kolejnego ruchu. To, że NBP, a także BGK będą teraz na rynku coraz częściej jest oczywiste, zbliża się kluczowy dla budżetu miesiąc – grudzień, a obecne notowania złotego, są delikatnie mówiąc mało „satysfakcjonujące”.

Do tego dochodzi jeszcze ryzyko wymknięcia się sytuacji spod kontroli – zwłaszcza, jeżeli w najbliższych tygodniach strefa euro nie wypracuje rozwiązań, zmierzających przynajmniej do czasowego ustabilizowania się sytuacji na europejskich rynkach długu. Tym samym krajowi decydenci powinni teraz wykorzystywać każdą szansę, a taka rysuje się dzisiaj. Za sprawą Święta Dziękczynienia na rynku nieobecni są Amerykanie, co wpłynie na spadek płynności w godzinach popołudniowych (wtedy łatwiej przeprowadza się interwencję), a dodatkowo mamy chwilową poprawę nastrojów w strefie euro. Opublikowany o godz. 10:00 indeks IFO w Niemczech nieoczekiwanie wzrósł w listopadzie – do 106,6 pkt. ze 106,4 pkt. – co dobrze świadczy o niemieckiej gospodarce. Jednocześnie na rynku spekuluje się nt. możliwego zmiękczenia stanowiska Berlina w kwestii euroobligacji. Pisał o tym dzisiejszy „Bild” i chociaż niemieccy politycy szybko to zdementowali, to po wczorajszej fatalnej dla Niemców aukcji obligacji, wydaje się, że w otoczeniu Angeli Merkel są teraz prowadzone intensywne dyskusje nt. rozwiązania coraz bardziej napiętego kryzysu. Jeżeli jednak zwrócimy uwagę na wczorajsze słowa lidera niemieckiej FDP, Rainera Bruederle, który stwierdził, że koncepcja euroobligacji jest socjalistyczna, a więc z reguły zła, to chyba nie ma co liczyć na to, że Niemcy zgodzą się na wariant zakładający faktyczne wypieranie papierów narodowych przez wspólne i przejęcie odpowiedzialności za zadłużenie południa Europy. Wydaje się, że temat euroobligacji będzie teraz rozgrywany przez kanclerz Merkel w celu osiągnięcia celu w postaci zmiany traktatu lizbońskiego, tak aby zacieśnić współpracę polityczno-fiskalną krajów strefy euro i faktyczne wprowadzenie Europy dwóch prędkości. To może jednak potrwać lata, a więc będzie nie do zaakceptowania przez rynki finansowe. Dodatkowo, jak zaznaczył wczoraj unijny komisarz, Janusz Lewandowski – „otwieranie dzisiaj traktatów to jest otwieranie puszki Pandory”. Niemniej Angela Merkel dobrze wie, że dalszy upór może zakończyć się faktycznym rozpadem strefy euro i kompletnym gospodarczym chaosem. Tym samym najbliższe dni mogą przynieść intensywne rozmowy i negocjacje polityczne – być może ich zwieńczenie zobaczymy podczas zaplanowanego na 8-9 grudnia szczytu przywódców Unii Europejskiej i strefy euro. Każde plotki, czy też spekulacje na ten temat mogą wspierać euro. I to niezależnie od faktu, że mamy coraz większe problemy z belgijskim długiem, kolejne ważne przetargi w przyszłym tygodniu, czy też nadal napiętą sytuację z kolejnymi pożyczkami dla Grecji. Dzisiaj o godz. 14:00 zaplanowane zostało spotkanie Angeli Merkel i Nicholasa Sarkozego z Mario Montim – szerzej piszę o tej kwestii w subiektywnym kalendarzu.

EUR/PLN: Okolice 4,50 na razie stały się skutecznym oporem, chociaż to rejon 4,52-4,53 z września b.r. jest o wiele bardziej istotny. Jeżeli jednak założyć, że dzisiaj na rynku pojawi się NBP, albo BGK sprzedający walutę, to po południu możemy zejść w okolice 4,45, a nawet nieco naruszyć ten poziom.

USD/PLN: Odbicie na EUR/USD i spadający EUR/PLN, dają pewną przestrzeń do odreagowania na USD/PLN, który wczoraj wieczorem nieco naruszył wrześniowy szczyt na 3,3660. Przy sprzyjającej konfiguracji (EUR/PLN+EUR/USD) dzisiaj możemy zejść do 3,30-3,3150. Mocny opór to strefa 3,35-3,3660.

EUR/USD: Nadal bronimy się w widocznym na dziennym wykresie klinie. Notowania próbują wyraźniej wyjść ponad poziom 1,34, co dzisiaj po południu może przełożyć się na wyjście ponad 1,3420 i zbliżenie się w okolice 1,3480-1,3520 w godzinach wieczornych (przy mniejszej płynności rynku ze względu na święto w USA może być to łatwiejsze). Mocne wsparcia to okolice 1,3320-40.

GBP/USD: Wczoraj dotknęliśmy bariery 1,55, od której się dzisiaj odbijamy. Celem do wieczora może być powrót w okolice 1,5580-1,5600. Niemniej w dłuższej perspektywie funt może zachowywać się słabiej w relacji do dolara i innych walut.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.