Czy rynek nie przesadza z pesymizmem?

Czy rynek nie przesadza z pesymizmem?
Raport popołudniowy FMCM
Data dodania: 2011-11-23 (17:06)

Słaba aukcja niemieckich obligacji przecenia euro: Kiepski sentyment panujący od rana na światowych rynkach sprzyjał przecenie bardziej ryzykownych aktywów. Wspólna waluta po mocnym osłabieniu w sesji azjatyckiej podtrzymywała ruch deprecjacyjny, jednak już w znacznie mniejszym stopniu.

Wspomagały ją w tym mieszane odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego i usługowego w Strefie Euro oraz dane o nowych zamówieniach w przemyśle Eurostrefy. Mimo, że były to dane za wrzesień to jednak skala z jaką odczyt końcowy przewyższył oczekiwania był znaczący. To spowodowało, że eurodolar znów przetestował okolicę wsparcia na 1,3440. Tym razem jednak poziom ten nie stawiła dużych oporów. Siłę przebicia niedźwiedzie zyskały za sprawą nieudanej aukcji niemieckich obligacji. Z planowanej puli 6 mld udało się sprzedać zaledwie 3,6 mld. W tym zaś kwotę 2,4 mld kupił niemiecki BundesBank. Ta informacja zatrzęsła mniej pewnymi aktywami, a zwłaszcza euro, które osłabiło się względem dolara do poziomu 1,3371. Taki obraz sytuacji może oznaczać, że rozlewająca się coraz mocniej po Europie zaraza dociera coraz mocniej do jej najzdrowszego elementu. Taki rozwój wypadków zdecydowanie podniósł poziom pesymizmu, który i tak jest już wysoki. Dlatego w takiej sytuacji warto się zastanowić, czy nie dokonało się pewne przereagowanie. Uczestnicy rynku w obawie o pogarszanie się sytuacji od pewnego czasu wykazują się sporą powściągliwością. Widać to na przykładzie banków, które starają się coraz mocniej delewarować. To może negatywnie wpłynąć na możliwości finansowania się już nie tylko przedsiębiorstw, ale także i państw. Skoro Berlin ma trudności w pozyskaniu finansowania to co ma powiedzieć reszta krajów Strefy Euro. Uwaga rynków może się tu mocniej skupić na Francji. To bowiem dla tego kraju rozlewanie się kryzysu stanowi teraz bardzo poważny problem, zwłaszcza jak agencja Fitch w swoim raporcie ponownie przestrzegła Paryż o możliwości obniżenia wiarygodności kredytowej. To wszystko, a zwłaszcza zbyt nerwowe reakcje przyczyniają się do nakręcania spirali kryzysu, z której coraz trudniej będzie się wyrwać. Potwierdzają to także cały czas wysokie rentowności papierów dłużnych krajów Strefy Euro. Rodzi się zatem pytanie co w takiej sytuacji robić. Jak na razie dwie wyczekiwane przez inwestorów opcje są blokowane przez Niemcy, czyli emisja euroobligacji oraz masowa interwencja EBC na rynku długu. Obie opcje są jednak tematem dyskusji. Dziś przewodniczący KE wyraził zadowolenie, że Berlin nie sprzeciwia się samej idei wprowadzenia wspólnych obligacji, lecz uważa, że termin do omawiania tego tematu jest nienajlepszy. Według Wolfganga Schaeuble euroobligacje wprowadzone w tym momencie zmniejszyły by presję na obniżanie zadłużenia w niektórych krajach. W kwestii dodruku euro przez EBC to stanowisko jest niezmienne, choć dziś minister finansów Finlandii powiedział, że gdy wszystko inne zawiedzie trzeba będzie się zastanowić nad rolą EBC i MFW. Pod koniec dnia jedno euro kosztowało 1,3370 dolara.

Złoty słabnie, rentowność obligacji bliska 6%

Pod koniec dzisiejszej sesji europejskiej na krajowym rynku nie było już śladu po porannej interwencji Narodowego Banku Polskiego. Kurs pary EUR/PLN zbliżył się bardzo mocno do poziomu 4,50, zaś USD/PLN dotknął poziomu 3,36 notowanego ostatnio na przełomie września i października. Na silną przecenę rodzimej waluty złożyły się przede wszystkim sytuacja w Strefie Euro oraz USA. Kiepska aukcja niemieckich obligacji, obawy o wiarygodność kredytową Francji i Austrii oraz słabe dane makroekonomiczne zarówno ze Starego Kontynentu jak i zza oceanu były dziś motorem napędowym byków. Notowaniom rodzimej waluty nie sprzyjały dziś także rosnące rentowności polskich obligacji. W ciągu dnia stopa zwrotu z 10 letnich obligacji dotknęła poziom 6% co jest wyraźnym znakiem rosnącej niepewności i strachu.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.