Problemy budżetowe po obu stronach Atlantyku

Problemy budżetowe po obu stronach Atlantyku
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2011-11-22 (09:46)

Zmiana warty na scenie politycznej Grecji, Włoch i Hiszpanii to za mało, aby poprawić klimat, jaki unosi się nad Europą. W poniedziałek pesymizm wciąż dominował na rynku akcji i obligacji o motorem przeceny aktywów był raport agencji ratingowej Moody’s, ...

... zdaniem której ostatni wzrost rentowności francuskiego długu w połączeniu ze słabszymi prognozami wzrostu ma negatywny wpływ na rating kredytowy kraju. Obecnie oprocentowanie francuskich obligacji dziesięcioletnich jest o 156 pkt. bazowych wyższe od rentowności niemieckich papierów (odpowiednio 3,48 proc. i 1,92 proc.), mimo iż oba kraje posiadają taki sam najwyższy rating kredytowy (AAA). Cięcie ratingu dla Francji istotnie skomplikowałoby sytuację w Europie, gdyż m.in. wiązałoby się z obniżeniem ratingu dla obligacji emitowanych przez Europejski Fundusz Stabilności Finansowej pod pożyczki dla państw zagrożonych bankructwem (rating funduszu jest niejako średnią z ratingów państw-gwarantów). Sam EFSF jest jednak i tak za mały (niezlewarowany posiada obecnie tylko 250 mld euro wolnych środków), aby udzielić pomocy Włochom lub Hiszpanii, gdyby z powodu wysokiego oprocentowania długu nie mogły one samodzielnie finansować się na rynku. W związku z tym nie widać innej alternatywy jak przełamanie się Europejskiego Banku Centralnego i rozpoczęcie europejskiej wersji monetyzacji długu na dużo większą skalę, niż jest to obecnie czynione. Tylko wówczas uczestnicy rynku otrzymają zapewnienie, że nie dojdzie do niewypłacalności kolejnych państw z południa Europy, a co gorsza, rozpadu strefy euro. Dopóki jednak EBC i wspierające je Niemcy nie zrozumieją, że innego rozwiązania nie ma, sentyment rynkowy na Starym Kontynencie nie ulegnie poprawie.

Ciężar nadmiernego zadłużenia spędza sen z powiek także politykom po drugiej stronie Atlantyku. Do jutra tzw. Superkomitet, grupa amerykańskich kongresmanów z obu partii, ma wyznaczony termin na porozumienie w sprawie cięć budżetowych w wysokości 1,2 bln dolarów, jednak jeszcze wczoraj Republikanie i Demokraci wciąż nie znaleźli konsensusu. Kością niezgody pozostają ulgi podatkowe wygasające z końcem tego roku. Republikanie chcą ich pełnego przedłużenia, natomiast Demokraci żądają pominięcia najbogatszych. Brak porozumienia oznacza całkowite wygaśnięcie ulg podatkowych, jak również automatyczne cięcia wydatkach we wszystkich programach rządowych. Dzięki temu rating USA nie zostanie ponownie obniżony (konflikt międzypartyjny w sprawie budżetu doprowadził w sierpniu do cięcia rating USA z najwyższego poziomu AAA przez agencję S&P), jednak kongresmeni zaczęli rozważać sposoby na ominięcie automatycznych cięć wydatków. Gdyby tak się stało, wówczas należy oczekiwać negatywnej reakcji ze strony agencji ratingowych i zapewne przyniosłoby obniżenie perspektywy ratingu. Obniżenie samego ratingu przez którąkolwiek z trzech głównych agencji (S&P, Moody’s, Fitch) oznaczałoby gwałtowną przecenę dolara, jednak taki scenariusz na ten moment jest mało prawdopodobny.

Wtorek, po słabszym wczorajszym dniu, powinien przynieść lekkie uspokojenie nastrojów, któremu towarzyszyć będą wzrosty indeksów giełdowych, a także umacnianie się euro i walut traktowanych jako bardziej ryzykowne. Kalendarz makroekonomicznych na dziś jest ubogi i uwagę zwraca jedynie rewizja danych od dynamice PKB z USA za trzeci kwartał. Oczekuje się potwierdzenia wstępnego odczytu na poziomie 2,5 proc. w ujęciu zannualizowanym.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.