Znów te same wymówki

Znów te same wymówki
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-11-21 (11:34)

Negatywne wypowiedzi przedstawiciela agencji Moody’s nt. perspektyw francuskiego ratingu (zwrócono uwagę na ryzyko wzrostu kosztów obsługi długu i słabnący wzrost gospodarczy), a także dalszy brak konstruktywnych rozwiązań, jak strefa euro może wyjść z kryzysu, stały się dzisiaj rano pretekstem do osłabienia wspólnej waluty na globalnych rynkach.

Wygrana konserwatystów w Hiszpanii nie poprawiła nastrojów, gdyż ich lider Mariano Rajoy zapowiedział wolę kontynuacji reform, ale natychmiast zaznaczył, aby nie oczekiwać żadnych „cudów”. Wraca pomysł emisji euro obligacji – być może to było jednym z pretekstów obserwowanych w piątek spadków cen niemieckich obligacji (dzisiaj jest spokojnie) – propozycje w tym względzie ma przedstawić w najbliższą środę, Komisja Europejska. Na razie w formie Zielonej Księgi, czyli na zasadzie przedstawienia różnych opcji, do dalszych dyskusji, ale już można się spodziewać w tym względzie silnego oporu ze strony Niemiec.

Ciekawie wygląda sytuacja w USA. Superkomisja, składająca się z 12 Kongresmenów, której zadaniem było znalezienie w budżecie 1,2 bln USD oszczędności w ciągu 10 lat, najprawdopodobniej nie doszła do porozumienia. Oczywiście są jeszcze szanse na znalezienie przynajmniej cząstkowego kompromisu w ciągu najbliższych godzin (termin formalnie mija 23 listopada, ale trzeba 48 godzin na dokończenie procesu legislacyjnego), chociaż nie ma takiej pewności. Teoretycznie można zbagatelizować ten temat, gdyż po sierpniowym zamieszaniu, politycy zabezpieczyli się wpisaniem do ustawy, tzw. mechanizmu cyngla, który od 2013 r. automatycznie będzie ciął wydatki proporcjonalnie we wszystkich resortach, więc wymagane oszczędności jakoś się znajdą. Niemniej, jeżeli Kongres cofnąłby mechanizm cyngla (wszystko jest przecież możliwe, nawet Republikanie nie będą zadowoleni z tego, że ostro zostaną obcięte wydatki Pentagonu), to agencje ratingowe natychmiast zareagowałyby na taki ruch cięciem ratingu USA. To oczywiście nie stanie się prędko, ale… nie można przecież wykluczyć negatywnych opinii ze strony przedstawicieli tych instytucji w tym tygodniu – zwłaszcza, że dawali oni do zrozumienia, że proponowane 1,2 bln oszczędności to i tak za mało. Kluczowe pytanie jest następujące, jak po takich komentarzach zachowa się amerykański dolar. Osłabi się? Czy też się wzmocni, bo inwestorzy jeszcze bardziej będą uciekać od ryzyka... w amerykańskie obligacje? Jak na razie wygląda na to, że pierwszą reakcją na informacje nt. superkomisji Kongresu było właśnie umocnienie się „zielonego”.

W kraju złoty znów traci na fali pogorszenia się globalnych nastrojów. I to niezależnie od tego, że przedstawiciele Moody’s i Fitch’a pozytywnie wypowiadali się na temat piątkowego expose premiera – nie dali jednak do zrozumienia, czy mogłoby to rzeczywiście wpłynąć lepsze oceny wiarygodności kredytowej Polski. Dzisiaj po południu poznamy jeszcze dane Głównego Urzędu Statystycznego nt. październikowej dynamiki produkcji przemysłowej. Gdyby okazała się lepsza od prognoz (7,3 proc. r/r) , to mogłoby nieco pomóc złotemu – takie dane sugerowałyby dość dobry IV kwartał dla gospodarki.
EUR/PLN: Mimo zachowania się złotego dzisiaj rano, średnioterminowa koncepcja umocnienia się naszej waluty, nadal pozostaje aktualna – tym samym opór na 4,45 nadal będzie działać, a w najbliższych dniach powinniśmy testować strefę 4,38-4,40. Jej złamanie stworzy korzystne perspektywy dla złotego na pierwszą połowę grudnia. Dzisiaj kluczowa może okazać się próba zejścia poniżej 4,42.

USD/PLN: Na fali spadku EUR/USD notowania wróciły dzisiaj pod 3,30. Niemniej strefa 3,30-3,32 to nadal silny opór. Na tyle, aby móc przyjąć, że nie zostanie on wyraźnie naruszony w tym tygodniu. Oczywiście wiele będzie zależeć tutaj od dalszego zachowania się EUR/USD. Niemniej bardziej preferowany scenariusz to zejście poniżej 3,25 w najbliższych dniach i próba schodzenia do 3,20, co otworzyłoby dobre perspektywy dla złotego na pierwszą połowę grudnia. Dzisiaj kluczowy może okazać się powrót z obecnych 3,30 do 3,25-3,26 po południu.

EUR/USD: Czy obserwowana w piątek po południu i dzisiaj rano słabość euro, sugeruje, że jeszcze dzisiaj złamiemy silne wsparcie na 1,3420 i będziemy testować strefę 1,3360-1,3400, a w kolejnych dniach spadniemy w okolice 1,3144 z początku października b.r.? Niekoniecznie. Nadal można podtrzymać zakładany w ubiegłym tygodniu scenariusz większego odbicia w górę (1,3750-1,3800), który może mieć miejsce w perspektywie najbliższych dwóch tygodni. Dzisiaj kluczowe będzie utrzymanie się notowań powyżej 1,3420 i ewentualny powrót ponad 1,35.

GBP/USD: Dolar znów jest na fali – w efekcie spadliśmy na minima z 17 listopada (1,5685). W pewnym sensie zakładany wcześniej ruch powrotny do 1,5850-1,5900 został już wykonany (w piątek), a wskaźniki zdają się potwierdzać trend spadkowy. Niemniej trudno jednoznacznie określić, czy już teraz wejdziemy w silne spadki funta. Teoretycznie ponowny powrót do 1,5850-1,5900 w najbliższych dniach, nie jest do końca wykluczony.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.