Hiszpanie zdecydowali, obawy nie mijają

Hiszpanie zdecydowali, obawy nie mijają
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2011-11-21 (10:20)

Kryzys zadłużeniowy zbiera kolejne żniwo. Po niedzielnych przedterminowych wyborach parlamentarnych w Hiszpanii, nastąpiła kolejna w Europie zmiana władzy. Zgodnie z sondażami wybory wygrała konserwatywna partia Partido Popular (PP).

Na nowego premiera typowany jest przywódca PP, Mariano Rajoy. Podobnie jak w przypadku powołania nowych gabinetów w Europie tak i w tym przypadku wiadomość ta pozostała raczej bez większego wpływu. Inwestorzy bowiem nauczyli się, że to nie zapewnienia nowej władzy, a jedynie czyny mogą naprawić, co raz to gorszą sytuację Hiszpanii. Dla przypomnienia w piątek rentowność hiszpańskich dziesięciolatek wzrosła pierwszy raz w historii ponad barierę 7 proc. Sytuacja na hiszpańskim rynku długu dramatycznie się pogorszyła w mijającym tygodniu. Pierwszym tego akordem było przekroczenie w poniedziałek bariery 6 proc. Dziś rano rentowności, po weekendowych wydarzeniach, wyraźnie spadły. Dochodowość dziesięcioletnich obligacji Hiszpanii kształtuje się obecnie na poziomie 6,31 proc. (spread do niemieckich bundów wynosi 437 pb.). Spadają również rentowności włoskich i francuskich obligacji, odpowiednio do poziomów 6,54 proc. oraz 3,41 proc. Jednak negatywny sentyment na rynku utrzymuje się w dalszym ciągu. Nie poprawiają go spekulacje z USA, gdzie specjalny komitet, obradujący nad wysokością cięć budżetowych, ma ogłosić fiasko rozmów. To ponownie skłania inwestorów do zwrócenia baczniejszej uwagi na plany budżetowe USA. Z drugiej jednak strony nie jest to wiadomość, która pozwoliłaby odsunąć negatywne spojrzenie na sprawy zadłużenia Eurolandu. W piątek inwestorzy zamykali swoje krótkie pozycje na EUR/USD tym samym kurs doszedł do poziomu 1,36. Ruch ten jednak okazał się zwykłą korektą techniczną. Tym samym eurodolar dziś rano wciąż utrzymuje się w rangeu konsolidacyjnym, z ostatnich kilku dni 1,34030 – 1,3530. Oscylator stochastyczny i RSI pozostają neutralne dla niedźwiedzi, sygnalizując możliwość obniżki kursu w perspektywie krótkoterminowej. Dziś kalendarz makroekonomiczny jest bardzo ubogi. W nocy czasu polskiego zostały opublikowane dane o wynikach handlu zagranicznego w Japonii. W październiku deficyt sięgnął 273,8 mld JPY, wobec ponad 300 mld JPY nadwyżki miesiąc wcześniej, wobec oczekiwanych 40 mld JPY. Przed południem analogiczne dane, tyle że za miesiąc wrzesień, zostaną opublikowane dla strefy euro. Konsensus rynkowy zakłada ujemne saldo rachunku bieżącego (-3,5 mld EUR). Istotną daną dla inwestorów może okazać się popołudniowa publikacja sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. W październiku oczekiwany jest spadek sprzedaży do 4,80 mln. z 4,91 mln. odnotowanych miesiąc wcześniej.

Moody's Investors Service ocenił pozytywnie w dzisiejszym raporcie ambitne plany reform Polski, przedstawione przez premiera Donalda Tuska. W piątkowym expose premier zaproponował szereg trudnych reform, które mają pozwolić Polsce przejść przez kryzys rozlewający się po Europie. W planach rządu jest ograniczenie w 2012 roku deficytu sektora finansów publicznych do około 3 proc. PKB, zmiany w systemie emerytalnym czy też likwidacja niektórych ulg podatkowych. Premier zapowiedział podwyżkę składki rentowej płaconej przez pracodawców o dwa punkty procentowe. Zadeklarował też zwiększenie podatku od wydobycia miedzi i srebra oraz podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. Na kanwie tych informacji oraz kolejnych interwencji BGK złoty umocnił się w piątek. Dziś chwilę przed pierwszym dzwonkiem na rynkach europejskich ponownie podeszliśmy pod istotne poziomy oporów dla EUR/PLN wynoszące 4,44 zaś dla USD/PLN 3,30. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest dziś dalsze osłabienie złotego idące w ślad za umocnieniem się dolara w kursie EUR/USD. Dziś na rynku polskim, Główny Urząd Statystyczny poda dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej, rynki oczekują spadku do poziomu 7,3 proc. w relacji rocznej. Nasze prognozy nie są jednak, aż tak optymistyczne. Prognozujemy bowiem spadek wskaźnika do poziomu 6,3 proc. Wraz z danymi o produkcji przemysłowej, GUS poda dynamikę cen produkcji sprzedanej, której konsensus zakłada wzrost w relacji rocznej o 0,2 pkt. proc. do poziomu 8,3 proc.

Źródło: Mariusz Zielonka, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.