Złoty czeka na wsparcie NBP

Złoty czeka na wsparcie NBP
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-11-17 (11:16)

Czy nowy grecki premier Lukas Papademos, który wczoraj uzyskał od parlamentu wotum zaufania dla swojego gabinetu jedności narodowej, może czuć się wygranym? Nie do końca – lider greckiej opozycyjnej Nowej Demokracji nadal nie zgadza się na pisemne zobowiązanie, ...

... co do wspierania koniecznego programu reform, który otwierałby drogę do wdrożenia ustaleń z ostatniego unijnego szczytu, w tym procesu redukcji zadłużenia o 100 mld EUR poprzez „dobrowolne” odpisy na obligacjach, będących w posiadaniu prywatnych inwestorów. Wczoraj zwracałem uwagę na to, że w zasadzie rynki będą musiały przyzwyczaić się do sposobu uprawiania greckiej polityki, a ryzyko, że Nowa Demokracja rzeczywiście będzie mocno blokować konieczne reformy nie jest duże. Tyle, że to na pewno nie pomaga w negocjacjach, jakie rozpoczęły się wczoraj wieczorem pomiędzy greckim rządem, a Instytute of International Finance reprezentującym prywatnych inwestorów, głównie banki. Pamiętajmy, że proces 50 proc. „strzyżenia” na obligacjach ma być w swoim założeniu „dobrowolny” i politycy muszą uczynić wszystko, aby jak najwięcej prywatnych wierzycieli wzięło w nim udział. Niemniej negocjacje mogą trochę potrwać, być może zostaną sfinalizowane dopiero w momencie, kiedy Komisja Europejska, ECB i MFW odblokują kolejne transze pomocy dla Grecji. Tym samym temat grecki nie powinien być w najbliższym czasie w centrum zainteresowania inwestorów. Podobnie, jak włoski, gdzie technokratyczny rząd Mario Montiego jeszcze w tym tygodniu powinien otrzymać wotum zaufania.

Wczoraj wspominałem, że uwaga inwestorów pomału przesuwa się w stronę Hiszpanii – kluczowa będzie dzisiejsza aukcja 10-letnich obligacji, o której piszę w subiektywnym kalendarzu, a także zbliżające się wybory. Wskazuje się, że socjaliści Zapatero poniosą w nich sromotną klęskę, a władzę obejmą konserwatyści z Partii Ludowej. Analitycy zaczynają być jednak sceptyczni, czy jej lider Mariano Rajoy, zgłaszający wprawdzie wolę kontynuacji programu reform, będzie w stanie zwiększyć konieczne cięcia. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy gospodarka wchodzi w recesję, a hiszpańskie banki mogą mieć dodatkowe problemy ze złymi kredytami hipotecznymi i długami samorządów.

Na końcu warto chwilę poświęcić sytuacji w kraju. We wczorajszym raporcie popołudniowym zwracałem uwagę, że interwencje BGK na rynku złotego, przeprowadzane w pojedynkę, raczej nie będą skuteczne. I rzeczywiście złoty dalej nam słabnie – dzisiaj o poranku kurs EUR/PLN uderzył nawet w barierę 4,45, a USD/PLN wyszedł ponad opór na 3,30. W kolejnych godzinach sytuacja nieco się uspokoiła. Oczywiście można tłumaczyć słabość złotego dalszymi zawirowaniami wokół strefy euro, z tym, że notowania wspólnej waluty w ostatnich kilkudziesięciu godzinach nie szły wyraźnie w dół. Można odnieść wrażenie, że rynek słabnie przez rosnące obawy związane z perspektywami dla polskiego sektora bankowego po niekorzystnej opinii agencji Moody’s z poniedziałku, a także za sprawą spekulacji związanych z jutrzejszym expose premiera Tuska. Generalnie wszyscy wskazują na to, iż zapowie on konieczne cięcia i reformy. Zgoda, ale na żadne strukturalne działania już w 2012 r. nie ma co liczyć – jest po prostu na to za późno – i tym samym wcale nie ma gwarancji, że agencje ratingowe nas z tego nie rozliczą…

EUR/PLN: Wczorajsze zejście poniżej 4,40 będące echem interwencji BGK na rynku, było dość krótkie. Dzisiaj o poranku notowania uderzyły w barierę 4,45 – o jej istotności pisałem od kilku dni (strefa 4,45-4,50 to już potencjalny poziom do skoordynowanych interwencji MF/NBP). Układ dziennych wskaźników pozostaje wciąż pro-wzrostowy, ale rośnie ryzyko korekcyjnego umocnienia się złotego. Niemniej na razie bariera 4,38-4,40 będzie mocnym wsparciem, chociaż w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin może być znów testowana.

USD/PLN: Kolejna próba złamania 3,30 zaprowadziła nas na nowy lokalny szczyt (3,3150), ale nie na długo – szybko wróciliśmy poniżej 3,30. Dalszy rozwój wypadków może zależeć od sytuacji na EUR/USD, chociaż większe prawdopodobieństwo tkwi w korekcyjnym umocnieniu się złotego. Reasumując, w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin rynek może znów zejść poniżej 3,25.

EUR/USD: Kluczem w najbliższych dniach, może nie być sytuacja w strefie euro, a obawy związane z kolejnym politycznym paraliżem w Kongresie, co do uchwalenia koniecznych cięć wydatków budżetowych (do 23 listopada), które mogą na powrót wywołać dyskusję o ratingach USA i osłabić dolara. Tym samym, mimo, że w nocy rynek zszedł na nowe minimum (1,3420), nieco poniżej ostatniego (1,3427), to wciąż większe prawdopodobieństwo można wiązać z korekcyjnym odbiciem się notowań EUR/USD w najbliższych dniach. Kluczowe będzie tutaj sforsowanie oporu na 1,3550, a później na 1,36. Celem dla całego tego ruchu mogą być okolice 1,3750-1,3800. Mocne wsparcie to wspomniane 1,34 i dalej strefa 1,3360-1,3400.

GBP/USD: Wczoraj zwracałem uwagę, że prognozy Banku Anglii mogą zaszkodzić funtowi i spadniemy w okolice 1,57. Dzisiejsze poranne minimum to 1,5689, po którym obserwujemy próbę odbicia. W kontekście zagrożeń dla dolara (Kongres – 23 XI), może się okazać, że rynek wykona w najbliższych dniach tzw. ruch powrotny do 1,5850-1,5900. Mocne wsparcie to okolice 1,57.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.