Rekordowe koszty obsługi francuskiego długu

Rekordowe koszty obsługi francuskiego długu
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2011-11-16 (10:10)

Dziś rynki ponownie skupią się na wydarzeniach w Europie. O godzinie 11:00 polskiego czasu, desygnowany na stanowisko premiera Włoch Mario Monti, spotka się z prezydentem Giorgio Napolitano, żeby przedstawić wyniki konsultacji ws. składu nowego rządu.

Monti jest dobrej myśli jeśli chodzi o szybkie powołanie nowego gabinetu, jest także przekonany, że Włochom uda się przezwyciężyć kryzys. Mimo, że Włochy i Grecja poczyniły dość wyraźne kroki w kierunku ustabilizowania ostatnich zawirowań politycznych, pesymizm na rynkach wciąż się utrzymuje. Powodowany w głównej mierze wciąż rosnącymi kosztami obsługi długu. Wystarczy nadmienić, że dziś rano 10 letnie obligacje Włoch, zanotowały poziom oscylujący w granicach 7,25%, zaś pięciolatki osiągnęły najwyższy poziom od 1997 r. Kolejnym państwem, które może zostać dotknięte przez dość wyraźny wzrost dochodowości papierów dłużnych, jest Francja. Spread rentowność tamtejszych 10 latek w stosunku do niemiecki benchmarkowych obligacji osiągnął wczoraj rekordowy poziom blisko 200 pb. Zwiększa się tym samym presja inwestorów na decydentów UE aby podejmowane działania były bardziej stanowcze niż dotychczas.

Nad ranem czasu polskiego poznaliśmy decyzję Banku Japonii, który pozostawił zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, 0,1 proc. Jeśli spojrzymy na europejski kalendarz danych makro to istotnym wydarzeniem jest przewidziany na godzinę 11:00 odczyt poziomu inflacji w strefie euro. Rynki oczekują jej utrzymania w relacji rocznej na poziomie 3 proc. Ewentualny nieoczekiwany wzrost stawiałby pod dużym znakiem zapytania słuszność ostatnich decyzji ECB nt. zmniejszenia stóp procentowych w strefie. Dodatkowo 30 min później Bank Anglii przedstawi swój kwartalny raport dotyczący inflacji, w którym to zostaną zaprezentowane m.in. najnowsze prognozy BoA. Najbardziej prawdopodobne, że Bank obniży prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego, szczególnie w kontekście pogłębiających się problemów zadłużeniowych w strefie euro, jak również z wyższym od zakładanego celu, poziomem inflacji. Dziś również ważnymi danymi dotyczącymi rynku pracy pochwali się także brytyjski urząd statystyczny. Oczekuje się, że stopa bezrobocia we wrześniu wzrosła o 0,1 pkt. proc. do poziomu 8,2 proc., przy jednoczesnym wzroście nowych wniosków o zasiłek na poziomie 20 tys. Za Oceanem zapowiada się kolejny dzień dobrych odczytów danych makro. Po godzinie 14:30 poznamy dane dotyczące inflacji, której konsensu zapowiada spadek w relacji miesięcznej i rocznej, odpowiednio do poziomu 0 proc. oraz 3,6 proc. Dodatkowo dziś także Departament Handlu USA przedstawi dane o napływach kapitałów do USA, a chwilę po 15:00 poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych, która wedle konsensusu zakłada wzrost o 0,4 proc. Tuż po ostatnim dzwonku na rynkach europejskich czeka nas cotygodniowe ogłoszenie zmian poziomów zapasów paliw.

Kurs EUR/USD wczoraj na kanwie ciągle rosnącego zadłużenia państw strefy euro wyraźnie zniżkował. Osiągając poziom poniżej granicy 1,35. Dziś rano dalej obserwowaliśmy dalszą deprecjację euro, która sięgnęła poziomu 1,3420, przebijając wyraźnie dołki z 10 listopada. Ewentualne pogłębienie spadków dzisiejszego dnia może skutkować osiągnięciem linii 100,0 proc zniesienia Fibo październikowych wzrostów, co może oznaczać dojściem eurodolara pod poziom 1,3140. Wcześniej jednak wyraźnym wsparciem może okazać się poziom 1,3345 oraz 1,3200. Po pierwszym dzwonku na parkietach europejskich nastroje inwestorów uległy jednak lekkiej poprawie. Tym samym wyszliśmy powyżej poziomu 1,3520. Najbardziej prawdopodobnym ograniczeniem od góry może być dziś poziom 1,3550, wyznaczony przez 40 okresową średnią kroczącą. Długoterminowo utrzymujemy jednak scenariusz spadkowy. Uważamy, że eurodolar w perspektywie następnych dwóch kwartałów może osiągnąć poziom oscylujący w granicach 1,25. Oczywiście zakładając, iż nie wydarzy się na rynkach „katastrofa” w postaci ogłoszenia niewypłacalności np. państwa z Półwyspu Apenińskiego. Przy takim scenariuszu taki spadek będzie widoczny w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

W środę rano kurs złotego do euro oscylował wokół najsłabszego od dwóch tygodni poziomu - 4,43. Przyczyn takiego stanu należy ponownie upatrywać w zwiększonej awersji w ryzykowne aktywa. Wydaje się dodatkowo, że złoty znajduje się pod presją, gdy tylko na rynku przestaje być aktywny BGK. Nie bez wpływu równie pozostają ciągłe obawy inwestorów na rodzimym rynku o rosnące koszty obsługi długu w kolejnych europejskich państwach. Nie pomagają złotemu także słowa wiceprezesa NBP Witolda Koźmińskiego, który uznał, że obecny kurs złotego można uznać za akceptowalny, dodając jednocześnie, że obecne czynniki fundamentalne powinny umocnić złotego. Kurs USD/PLN wczoraj również wyraźnie wzrastał, testując opór na poziomie 3,30. Dziś na rozpoczęciu handlu odnotowujemy lekkie umocnienie złotego i spadek do poziomu 3,2620.

Źródło: Mariusz Zielonka, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.