Europa ważniejsza od USA

Europa ważniejsza od USA
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2011-11-16 (09:37)

We wtorek sytuacja na rynkach finansowych nie uległa zmianie i dalej dominuje wysoka niepewność, co negatywnie przekłada się na wycenę euro oraz aktywów ryzykownych, w tym także złotego. Dobre dane z USA o sprzedaży detalicznej (wzrost o 0,5 proc. wobec prognozy 0,2 proc.) tylko nieco pomogły giełdom, nie wprowadzając zmian na rynku walutowym.

Problemy wokół europejskich maruderów zniwelowały wpływ dobrych danych. Obawy materializują się nie tylko we wzrostach rentowności długu rynkowego, ale i nowo emitowanego. Aukcja rocznych i półtorarocznych hiszpańskich bonów zakończyła się powodzeniem, ale okupionym wzrostem rentowności tych pierwszych wzrosła do 5,022 z 3,608 proc., a drugich do 5,159 z 3,801 proc. Informacje z Włoch o udzieleniu poparcia dla desygnowanego na premiera Mario Montiego przez rządzącą dotychczas centroprawicę Silvio Berlusconiego oraz opozycyjną centrolewicową Partie Demokratyczną było już wcześniej zdyskontowane przez rynek. Rentowności włoskich obligacji wzrosły ponownie do okolic 7 proc., mimo dalszej aktywności ECB na rynku długu. Pokazuje to, że rynek czeka na konkrety w postaci natychmiastowych działań mających na celu uzdrowienie włoskiego budżetu. Nieco światła na to, czego można będzie oczekiwać po nowym włoskim rządzie rzucone powinno zostać dziś, kiedy to Mario Monti ma ogłosić skład nowego rządu. Sporą niewiadomą pozostaje jednak to, jak długo będzie mógł on sprawować mandat, gdyż ewentualne przyspieszone wybory w lutym 2012 r. zwiększałyby ryzyko powrotu do władzy Silvio Berlusconiego.

Agencja ratingowa Moody's obniżyła we wtorek perspektywę dla polskiego sektora bankowego do "negatywnej" ze "stabilnej". Zdaniem Moody's na niekorzyść krajowych instytucji przemawia pogorszenie otoczenia wokół sektora (duża część akcji polskich banków jest w rękach zagranicznych instytucji), które odbije się na wynikach banków w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy. Bankom będzie trudniej pozyskać finansowanie, osłabieniu ulegnie dynamika kredytów. Wysoce ryzykowne, w ocenie Moody’s mogą okazać się też kredyty hipoteczne denominowane we frankach szwajcarskich, które w sierpniu 2011 r. stanowiły 21,3 proc. całości kredytów. Decyzja agencji nie znajduje uzasadnienia w ocenie Komisji Nadzoru Finansowego. Według słów szefa KNF Andrzeja Jakubiaka, agencje ratingowe zachowują daleko idącą ostrożność w związku z niepewnością rynkową, natomiast sytuacja polskiego sektora bankowego pozostaje dobra. Prezes NBP Marek Belka ocenił ją jako zaskakującą, a jako potencjalne źródło zagrożenia widzi tylko trudną sytuację europejskiego sektora bankowego. Początkowo informacja o poczynaniach agencji przyczyniła się do lekkiej przeceny złotego, ale późniejsze dane o inflacji, która w październiku wzrosła o 0,7 proc. m/m (prog. 0,4 proc.), natomiast w ujęciu rocznym o 4,3 proc. (prog. 4 proc.), pomogły zredukować skalę osłabienia polskiej waluty. Dane te potwierdzają, że w najbliższych miesiącach stopy w Polsce powinny pozostać stabilne. Krótkoterminowo jednak bardziej liczą się problemy Europy, inwestorzy uciekają od ryzykownych aktywów, a wycena złotego przekracza już 4,43 względem euro i 3,30 względem dolara. Dziś rano zaś ta sama agencja umieściła rating depozytów Pekao oraz jego krótkoterminowy rating na liście obserwacyjnej z możliwością obniżenia.

W nocy polskiego czasu Bank Japonii podjął decyzję o stopach procentowych, które, zgodnie z oczekiwaniami, pozostały na rekordowo niskim poziomie 0-0,1 proc. Bez zmian pozostał też program skupu aktywów o wartości 260 mld USD. BoJ ściął za to swoje prognozy światowego wzrostu gospodarczego. W dzisiejszym kalendarzu jest jeszcze kilka interesujących odczytów. O godz. 11:00 Eurostat poda dane o październikowej inflacji HICP w strefie euro (prog. 3,0 proc. r/r). Od godz. 13:00 do 15:15 rynek czeka seria danych z USA. Kolejno będą to: wnioski o kredyt hipoteczny, październikowa inflacja CPI (rynek prognozuje stabilność cen) oraz inflacja bazowa (prog. 0,1 proc. m/m), napływ kapitałów długoterminowych (prog. 60 mld USD) oraz produkcja przemysłowa za październik (prog. 0,4 proc. m/m). Kaliber odczytów jest znaczący, ale w obliczu koncentracji uwagi na sprawach europejskich mogą one zejść na dalszy plan. Ważniejsze będą kolejne aukcje długu: dziś bony sprzedaje Portugalia, jutro zaś odbędzie się aukcja hiszpańskich obligacji 10-letnich. Tamtejszy rząd chce uplasować na rynku emisję wartości 4 mld euro (rentowność 10-letnich rynkowych odpowiedników to 6,35 proc.).

Źródło: Łukasz Rozbicki, Dom Maklerski AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.