Inwestorzy pozostają sceptyczni względem działań polityków

Inwestorzy pozostają sceptyczni względem działań polityków
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-11-14 (11:48)

Poniedziałkowe spadki notowań euro pokazują, że rynek raczej z pewną rezerwą przyjął informacje o odejściu premiera Silvio Berlusconiego, którego zastąpił były unijny komisarz Mario Monti. Proces pełnego formowania rządu jest jeszcze przed nami – Monti na razie ma szerokie wsparcie opozycji, więc to powinno się udać, ale czy tak samo będzie z koniecznymi reformami?

Podobną sytuację mamy w Grecji – tutaj powołany z trudem gabinet Lucasa Papademosa, też będzie zależny od politycznych „nastrojów” szefa opozycyjnej Nowej Demokracji, którego wsparcie dla projektu rządu jedności narodowej było raczej „warunkowe”. Dobrym testem rynkowych nastrojów będzie dzisiejsza aukcja 5-letnich obligacji we Włoszech, której wyniki poznamy o godz. 11:00. W końcu ubiegłego tygodnia, aktywnie na rynku włoskiego długu „działał” Europejski Bank Centralny, ale to już zaczyna spotykać się z coraz większą krytyką ze strony Niemiec (dzisiejsza wypowiedź szefa Bundesbanku dla Financial Times). Jednocześnie szef Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej, informował w czwartek, że proces zlewarowania EFSF jeszcze w tym roku, może się nie udać…

W kraju złoty pozostaje słaby, ale nie tylko przez pewną nieufność rynków, co do powodzenia planów dla Grecji i Włoch, ale za sprawą cały czas pogarszającej się sytuacji na Węgrzech. W piątek wieczorem Fitch obniżył perspektywę ratingu do negatywnej i zagroził cięciem ratingu, a w weekend S&P umieściła Węgry na liście obserwacyjnej – to tylko nasiliło rynkowe spekulacje, że jeszcze w tym miesiącu rating tego kraju zostanie obniżony do poziomu śmieciowego. To może nadal ważyć na złotym – tym samym słowa Marka Belki, że nie wyklucza kolejnych interwencji NBP, są jak najbardziej na miejscu.
Subiektywny kalendarz wydarzeń:

EUROLAND - (11.00) Produkcja przemysłowa (Oczek. -2,1% m/m, Poprz. 1,2% m/m) za wrzesień
Wpływ na rynek: Duży. Jeżeli dane będą gorsze od prognoz, to „przypomną” inwestorom, że sytuacja gospodarcza w strefie euro cały czas się pogorsza…

WŁOCHY- (11.00) Aukcja 5-letnich obligacji o wartości 1,5-3,0 mld EUR
Wpływ na rynek: Kluczowy. Istotne będzie skala popytu, ale i też średnia rentowność, jaka zostanie ustalona na przetargu. Zobaczymy, czy rynek wierzy to, że Mario Monti, jako nowy premier Włoch, będzie w stanie rzeczywiście przeprowadzić kluczowe reformy i wyciągnąć Włochy z kryzysu…

GRECJA- (18.00) Wystąpienie premiera Lucasa Papademosa w greckim parlamencie
Wpływ na rynek: Duży. Zaprzysiężony w piątek, nowy premier rządu jedności narodowej, przedstawi główne cele działania gabinetu, który na „razie” będzie pracował do czasu przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych (19 lutego). Gabinet Papademosa czeka w środę głosowanie nad wotum zaufania. Teoretycznie to tylko formalność, chociaż nigdy nie wiadomo, czy opozycyjna Nowa Demokracja nie przestraszy się politycznych kosztów wdrożenia niezbędnych reform…

Sytuacja na walutach:

EUR/PLN: W piątek przy mniej płynnym rynku złoty zyskał na fali optymizmu płynącego ze strefy euro, ale test okolic 4,37 był dość krótki i dzisiaj rano wróciliśmy ponad 4,40. Nie można wykluczyć, że dzisiaj ponownie spróbujemy przetestować okolice 4,4250-4,43 z czwartkowego wieczora. Układ dziennych wskaźników wciąż daje większe szanse na zwyżki, niż zniżki EUR/PLN.

USD/PLN: Piątkowy spadek przy mniej płynnym rynku był całkiem duży – ponad 8 groszy. Niemniej do testowania ważnego wsparcia na 3,15 nie doszło i dzisiaj rano notowania wróciły ponad 3,20. Obserwowany spadek EUR/USD i kwestia węgierska, mogą sprawić, że jeszcze dzisiaj wieczorem notowania powrócą w okolice 3,25. Mocne wsparcie to teraz rejon 3,20.

EUR/USD: Widać wyraźnie, że mieliśmy tylko odreagowanie, a główny trend (spadkowy) jest cały czas obowiązujący. Wyjście ponad opór na 1,38 było bardzo krótkie i w kolejnych godzinach notowania szybko wróciły w okolice 1,37. Układ wskaźników nadal pozostaje spadkowy, stąd też jest możliwe, że dzisiaj wieczorem spadniemy w okolice wcześniejszych wsparć na 1,3600-1,3650. Mocny opór to teraz cała strefa 1,3700-1,3740.

GBP/USD: Słabość notowań funta jest wyraźna – nie wykorzystał on piątkowego odbicia na rynkach, do naruszenia strefy oporu 1,6100-1,6150. Nie była ona nawet testowana! Tym samym obserwowany teraz spadek nie dziwi – jego efektem może być naruszenie wsparć 1,5850-1,5900 w najbliższych godzinach. Układ dziennych wskaźników jest negatywny.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.