Nerwowość na rynkach nadal się utrzymuje

Nerwowość na rynkach nadal się utrzymuje
Popołudniowy komentarz do rynku złotego X-Trade Brokers
Data dodania: 2011-11-10 (21:08)

Informacja o tym, że Lucas Papademos zostanie jutro o godz. 13:00 oficjalnie zaprzysiężony na nowego premiera Grecji, tylko na krótko pomogła rynkom. Może, dlatego, że nazwisko Papademosa pojawiało się już wcześniej, a teraz kluczowa może okazać się pisemna zgoda greckich liderów na wdrożenie niezbędnego pakietu reform?

Niemniej desygnowanie właśnie Papademosa, może oznaczać, że będzie to tylko kwestia najbliższych dni. W efekcie, to może otworzyć drogę do przyznania Grekom jeszcze w listopadzie szóstej transzy międzynarodowej pomocy finansowej. Tym samym Grecja na chwilę zejdzie nam z rynkowego świecznika. Pozostaną na nim jednak Włochy. Wprawdzie włoska prasa pisze dzisiaj o tym, że nominacja Mario Montiego na stanowisko szefa rządu jedności narodowej może być kwestią kilku dni, to prawda jest taka, że może to nie być takie proste (więcej piszę o tym w komentarzu tygodniowym). Zdają się to dostrzegać inwestorzy, którzy dali temu wyraz w postaci ponownej fali umocnienia się amerykańskiego dolara w godzinach popołudniowych. Nie był to bynajmniej wynik publikacji lepszych danych z USA o cotygodniowym bezrobociu i wrześniowym bilansie handlowym - na rynku pojawiły się szybko zdementowane później plotki o możliwości obniżenia ratingów Austrii i Francji (oba kraje mają oceny AAA). Niemniej dolar to nadal najlepsza waluta safe haven na obecny kryzys. Jednocześnie szybkie porównanie perspektyw dla europejskiej i amerykańskiej gospodarki, pokazuje, że w znacznie lepszej sytuacji są Stany Zjednoczone. Widać to zwłaszcza po dzisiejszych publikacjach Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego – nie wyklucza się tu spowolnienia gospodarki odpowiednio do 0,5 proc. i 0,8 proc. w przyszłym roku. Inwestorzy mogą się też obawiać, że Europa może wejść w silną recesję, jeżeli nie uda się opanować kryzysu w krajach peryferyjnych.

W kraju mieliśmy szeroką dyskusję po tym, jak minister Rostowski zaskoczył wczoraj niektórych informacja, iż resort pracuje nad trzema wariantami dla przyszłorocznego budżetu i nie wyklucza (w skrajności) podniesienia obciążeń podatkowych. W tym kontekście istotna była informacja o obniżeniu szacunków wzrostu gospodarczego w 2012 r. do 2,5 proc. przez Komisję Europejską, a także wezwanie do przedstawienia wiarygodnego programu zejścia z deficytem w 2012 r. przez komisarza Olliego Rehna. Ma mieć to miejsce najpóźniej do połowy grudnia. Niejako w odpowiedzi, minister Rostowski przyznał, że zarysy proponowanych reform strukturalnych powinny się znaleźć w zaplanowanym na przyszły piątek (18 XI) expose premiera Donalda Tuska. Po południu złoty zaczął jednak wyraźnie tracić – przyczyniła się do tego wyraźna wyprzedaż węgierskich aktywów. Wróciły spekulacje odnośnie możliwości obniżenia ratingu tego kraju do poziomu śmieciowego, chociaż to może mieć miejsce dopiero w końcu listopada. Tak czy inaczej, zła sytuacja na Węgrzech może ważyć na złotym.

EUR/USD: Rano wspominałem, iż na fali lepszych nastrojów na rynkach, notowania EUR/USD mogą wzrosnąć w okolice 1,3650, co rzeczywiście miało miejsce. Później rynek wyraźnie cofnął się w dół, ale test silnego wsparcia na 1,3550 był pozytywny. To sprawiło, że późnym popołudniem ponownie wyszliśmy ponad 1,36. Wydaje się, że najbliższe godziny mogą upłynąć pod znakiem próby powrotu do 1,3650. Nie można wykluczyć, że rynek zrealizuje jutro zakładany scenariusz testowania okolic 1,3700-1,3740, po którym to wrócimy ponownie do spadków (nie oczekuję, aby przez weekend udało się mianować nowego premiera we Włoszech).

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.