Włoski dług przekroczył pułap 7%

Włoski dług przekroczył pułap 7%
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-11-10 (10:52)

Środowa sesja diametralnie pozmieniała nastroje rynkowe. Silnie wzrosła awersja do ryzyka co miało swoje przełożenie na zagraniczne indeksy akcji, które silnie zniżkowały. Wyprzedawane były również inne ryzykowane aktywa w tym surowce, waluty krajów EM a także euro. Na rynku walutowym spektakularnie umacniała się waluta amerykańska, a także jen japoński.

A sprawcą tego negatywnego klimatu inwestycyjnego tym razem były Włochy. Podczas środowej sesji włoski dług przekroczył alarmowy pułap 7%. Rentowności rosły już pomimo zapowiedzi dymisji Berlusconiego, a czarę goryczy przelała decyzja izby rozliczeniowej LCH.Clearnet o podwyższeniu depozytów dla transakcji na włoskich obligacjach. To rozbudziło obawy o to, że Włochy zaczną kroczyć ta samą ścieżką co Grecja, gdyż przy takim koszcie długu i kiepskiej kondycji gospodarki Włosi sami nie poradzą sobie zbyt długo. Ryzyko, że kraj ten poprosi o pomoc finansową znacząco wzrosło.
Na rynku walutowym został wyznaczony średnioterminowy kierunek ruchu na większości par. Eurodolar wyłamał się dołem z zakresu konsolidacji, tym razem z dużym impetem, co przyczyniło się do istotnego pogłębienia spadków na tej parze. Techniczny obraz rynku sprzyja obecnie dalszej wyprzedaży europejskiej waluty. Silny spadek apetytu na ryzyko przełożył się również na wzrost wartości JPY. Waluta japońska znajduje się na nowych maksimach lokalnych, co przy obserwowanej nerwowości na rynkach powinno przełożyć się na dalszą aprecjację jena.

Dzisiaj uwaga rynków będzie koncentrowała się wokół Włoch. Mniejsze znaczenie będą miały publikowane dane z Wielkiej Brytanii czy USA. Początek sesji powinien przynieść odreagowanie wczorajszych silnych spadków, jednak należy mieć na uwadze, że środowa sesja okazała się przełomowa z technicznego punktu widzenia. Tak więc trwający ruch korekcyjny może być dobrą okazją do zajmowania pozycji zgodnych z długoterminowym trendem.

EURPLN

Eurozłoty testował w dniu wczorajszym opór w rejonie 4,40, a dzisiaj po ustanowieniu nowego maksimum lokalnego złoty odreagowuje nieco wczorajszą deprecjację. Na wykresie 4h widoczny jest kanał wzrostowy, którego górne ograniczenie zadziałało nad ranem jako opór. Najbliższą strefę wsparcia wyznacza rejon 4,35-4,36. Brak zainteresowania bardziej ryzykownymi aktywami może przyczynić się do dalszej wyprzedaży złotego.

EURUSD

EURUSD wyłamał się wczoraj dołem z dużym impetem z formacji flagi i kontynuował silne spadki. Na wykresie widoczna jest formacja RGR, przełamana została linia szyi. Dzisiaj obserwujemy odreagowanie, tak więc najprawdopodobniej będzie testowany opór w postaci przełamanej linii szyi na poziomie 1,3590. Analiza techniczna wskazuje, iż strefa 1,3590-1,3600 może być dobrą okazją do wznawiania krótkich pozycji w eurodolarze jako, że potencjalny zakres ruchu spadkowego wynosi około 5 centów. W przypadku silniejszego odreagowania powinien zadziałać opór na poziomie 1,3660.

GBPUSD

GBPUSD wyłamał się dołem z formacji trójkąta, jednak ruch spadkowy nie był na tyle silny, by zejść na trwałe poniżej poziomu 1,5900. Znajdujemy się poniżej 100-okresowej średniej na wykresie 4h, która wcześniej bardzo dobrze działała jako wsparcie, co może być bodźcem do dalszej wyprzedaży funta. Najbliższy opór to okolice 1,5980, natomiast w przypadku zejścia poniżej poziomu 1,59 pierwszym poziomem wsparcia będą okolice 1,5800 wyznaczone przez projekcję 127,2% całości ostatniej podfali wzrostowej.

EURJPY

Wzrost awersji do ryzyka sprzyja walucie japońskiej, która zyskuje na wartości w stosunku do innych walut. Szczególnie silny ruch spadkowy obserwowaliśmy wczoraj na EURJPY, co ma również związek z utrzymującym się negatywnym sentymentem do euro. Zadziałało wsparcie na poziomie 104,90 w postaci zniesienia 61,8% Fibo całości fali wzrostowej z okolic 100,72. Silna strefa oporu to rejon 106,60-106,80. Z technicznego punktu widzenia zejście przełamanie wyżej wspomnianego wsparcia otworzy drogę do dalszych spadków.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.