Włoskie rentowności wciąż trzęsą rynkami

Włoskie rentowności wciąż trzęsą rynkami
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2011-11-10 (10:51)

Ostatnie dni są zdominowane przez polityczne zawirowania w Europie oraz problemy z rosnącym zadłużeniem we Włoszech oraz Grecji. Dziś nie należy spodziewać się innego scenariusza. Po wczorajszym wzroście rentowności włoskich dziesięciolatek do poziomu 7,6 oraz interwencji ECB na rynku długu, ...

... uwaga inwestorów będzie skupiona na aukcji 12 - miesięcznych włoskich bonów skarbowych o wartości 5 mld EUR, która jest zaplanowana na godzinę 11:00. Z kolei 15 listopada przypada termin zapadalności wykupu bonów o wartości 6,05 mld EUR, co stanowi 40 proc. łącznej puli jaka jest zaplanowana do wykupu w listopadzie. W grudniu br. do wykupu zostaną postawione papiery skarbowe o łącznej wartości 31,5 mld EUR. W większości są to bony skarbowe. Z greckich wydarzeń warto odnotować, że wczoraj zapowiadane ogłoszenie nowego premiera tamtejszego rządu tymczasowego, zostało ponownie odłożone. W oświadczeniu wygłoszonym przez premiera Papandreou, wczoraj późnym wieczorem, została ogłoszona oficjalna decyzja o dymisji obecnego składu rządu, bez podania konkretnego następcy obecnego premiera. Najwyraźniej, kandydatura byłego wice szefa ECB, Lucasa Papademosa, ponownie wysunęła się na prowadzenie. Po tym jak, kandydatury innych osób (bliżej nieokreślonych), zostały przedyskutowane na spotkaniu premiera z prezydentem.

Rano euro było kwotowane w stosunku do dolara na poziomie zbliżonym do tego, który był odnotowany podczas azjatyckiej sesji giełdowej, tj. na poziomie 1,3520, w międzyczasie testując wsparcia na poziomie poniżej 1,35 (1,3480), przebijając jednocześnie linię 61,80 proc. zniesienia Fibonacciego październikowego trendu wzrostowego. W kursie EUR/USD nastąpiło również przełamanie dolnego ograniczenia ostatniego poziomu konsolidacji. Na wykresie dziennym obserwujemy przecięcie i stopniowe rozchodzenie się 8 i 21 okresowych ważonych średnich kroczących, potwierdzające ostatnie negatywne nastroje panujące na rynkach. Kolejnym wsparciem dla dalszych spadków wydają się być obecnie poziomy 1,3406, a w następnej kolejności 1,3346. Jedyne, co w tej chwili może dać chwilę wytchnienia inwestorom, to ponowna zdecydowana interwencja ECB na rynku długu włoskiego i próba zbicia poziomu ich dochodowości. Należy jednak zadać sobie pytanie jak długo Bank może skupować włoskie papiery dłużne? Przy ewentualnym dodrukowaniu pieniędzy, założenia ECB o osiągnięciu w przyszłym roku poziomu inflacji poniżej celu (2 proc.) wydaja się na wyrost, co ostatecznie będzie mogło skutkować powrotem w najbliższym czasie wysokości stóp procentowych do poziomu 1,5 proc.
Mimo, że ostatnie tygodnie potwierdziły niewielką wrażliwość inwestorów na ogłaszane dane makroekonomiczne, to należy podkreślić, że dzisiejszy kalendarz jest dość obfity. W nocy czasu polskiego poznaliśmy dane dotyczące handlu zagranicznego Chin. Bilans handlu zagranicznego wynosił 17,03 mld USD, eksport ukształtował się na poziomie poniżej prognoz rynkowych i ostatecznie wyniósł 15,9 proc. r/r, eksport zaś wzrósł do poziomu 28,7 proc. w relacji rocznej. Jeszcze przed pierwszym dzwonkiem na rynkach europejskich poznaliśmy finalne dane dotyczące wysokości inflacji CPI w Niemczech, która ostatecznie okazała się na poziomie zgodnym z konsensusem – 2,5 proc. Dziś czeka nas jeszcze spotkanie BoE i decyzja ws. wysokości stóp procentowych w Wielkiej Brytanii oraz najważniejsze wg nas dane dotyczące tygodniowej zmiany liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA, których konsensu zakłada wzrost o 3 tys. w stosunku do zeszło miesięcznych odczytów i ostatecznie ukształtowanie się na poziomie 400 tys. oraz dane dotyczące handlu zagranicznego USA.
Obecne negatywne nastroje inwestorów na rynkach zagranicznych oraz zwiększona awersja do ryzyka, nie mogły pozostać bez wpływu na polski rynek. Bez echa przeszedł również, komunikat RPP o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, być może powodem takie zachowania był neutralny wydźwięk komunikatu RPP wydany posiedzeniu. Tym samym wczoraj złoty dość wyraźnie tracił w stosunku do euro, jak i dolara. Ostatecznie testując dziś rano opory, odpowiednio, na poziomie 4,4120 oraz 3,2690. Wydaje się, że po przebiciu istotnych poziomów z punktu widzenia analizy technicznej, dziś w kwotowaniu złotego może nastąpić lekka korekta, co w przypadku EUR/PLN sugerowałoby powrót pod poziom 4,3750 (górne ograniczenie listopadowej konsolidacji), jednak ewentualne wyraźne wybicie ponad 4,40 sugerowałoby dojście do linii 76,40 proc. zniesienia Fibo listopadowego trendu spadkowego (poziom 4,44). Z kolei w kursie USD/PLN ewentualne dzisiejsze przebicie poziomu 3,22 może krótkoterminowo umocnić złotego na poziomie 3,20. Dodatkowo na korzyść ewentualnego umocnienia złotówki, może wpływać fakt, że inwestorzy jeszcze przed wydłużonym weekendem w Polsce, będą chcieli zrealizować zyski z ostatnich wzrostów.

Źródło: Mariusz Zielonka, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.