Draghi zaskoczył rynki

Draghi zaskoczył rynki
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-11-04 (11:00)

Czwartkowa sesja charakteryzowała się dużą zmiennością. Duży udział w tym miała Grecja. Na początku spekulowano na temat ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro oraz wynikach planowanego referendum w sprawie pakietu pomocowego dla Grecji.

Później jednak premier Grecji wycofał się ze swojego pomysłu pod naciskiem swojej partii stwierdzając, że referendum nie okaże się konieczne, jeśli konserwatywna opozycja poprze pakiet w parlamencie. Dzisiaj parlament ma głosować nad wotum zaufania dl greckiego rządu. Ponadto rozpoczynający swoje rządy w Europejskim Banku Centralnym Mario Draghi zaskoczył rynki decyzją o obniżce głównej stopy procentowej w strefie euro do poziomu 1,25%. Decyzja ta została dość optymistycznie przyjęta, w szczególności przez rynki akcji, które uznały ten krok za zapowiedź większego wsparcia EBC dla europejskich gospodarek. Draghi podkreślił jednak, że główną rolę w rozwiązaniu kryzysu zadłużeniowego w strefie euro powinny odegrać właściwe rządy, dając tym samy do zrozumienia, że kraje Eurolandu nie powinny liczyć na wsparcie swoich finansów ze strony ECB.

Wydarzenia w Grecji przyćmiły rozpoczynający się wczoraj szczyt G20, gdzie tematem przewodnim miała być kwestia ratowania strefy euro. Rynki coraz baczniej obserwują sytuacje we Włoszech, gdzie tamtejszy rząd zdołał przyjąć tylko mini pakiet reform gospodarczych. Prawdopodobnie uwaga rynków w dalszym ciągu będzie skupiona na sprawach greckich, co spowoduje, że szczyt G20 przejdzie bez większego echa.

Na rynku walutowym wczorajsza decyzja ECB wywołała wyprzedaż euro, które po teście wsparć powróciło w okolice 1,3800. Odważna decyzja Draghiego wskazuje, że nowemu prezesowi ECB będzie zależało na poprawie koniunktury w strefie euro, która jest poważnie nadwyrężona. ECB uznał, że pomimo wysokiej inflacji, spowolnienie gospodarcze, które pod koniec roku może przerodzić się w płytką recesję, sprowadzi inflację w 2012r. poniżej 2,0%. Oczekiwania na kolejne obniżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach mogą ciążyć euro, jednak symptomem do pogłębienia spadków będzie dopiero zejście poniżej strefy wsparcia na poziomie 1,3580-1,3600.

Dzisiaj najważniejsze dane dotyczą raportu z amerykańskiego rynku pracy.

EURPLN

Biorąc pod uwagę zmienne nastroje panujące na rynkach nasza krajowa waluta ma się dość dobrze. Publikowane w ostatnim czasie lepsze dane z Polski, większa dywergencja pomiędzy stopami procentowymi w Polsce i strefie euro sprawia, że złoty pozostaje stosunkowo mocny. Notowania eurozłotego testowały poziom 4,3250 i dzisiaj obserwujemy lekkie odreagowania. Najbliższy opór wyznacza poziom 4,37 PLN za EUR, a nieco wyżej na poziomie 4,3866 mamy zniesienie 38,2% całości fali spadkowej z okolic 4,4864.

EURUSD

Na EURUSD obserwujemy większą zmienność. Para znajduje się w trendzie spadkowym, a obecne odreagowania ma charakter korekty silnych spadków, jakie obserwowaliśmy w zeszłym tygodniu. Na wykresie 4h obserwujemy tworząca się formację flagi. Wybicie dołem z tej formacji będzie symptomem do kontynuacji spadków. Najbliższy opór to okolice 1,3855, a opór wynikający z górnego ograniczenia formacji to okolice 1,3880.

GBPUSD

GBPUSD wybronił wsparcie w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych, co było symptomem do odreagowania. Dopóki wsparcie na poziomie 1,5900 jest utrzymane, to nie ma mowy o większych spadkach. Jak na razie opór na poziomie 1,6050 ogranicza dalsze zwyżki. Brak siły na przełamanie tego poziomu najprawdopodobniej doprowadzi do powrotu notowań funtdolara w rejon wsparcia. Jen pozostaje nie

USDJPY

Notowania USDJPY pozostają bardzo stabilne od poniedziałkowej interwencji. Para handlowana jest tuz powyżej poziomu 78 jenów za dolara. Wsparcie wyznacza rejon 77,30. Jen pozostaje słabszy w stosunku do innych walut, czego nie widać aż tak bardzo w stosunku do dolara. W średnim terminie powinna być jednak podjęta próba testu okolic 79,00.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.