Temat Grecji szybko się nie skończy

Temat Grecji szybko się nie skończy
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-11-04 (10:52)

Dzisiaj grecki parlament będzie głosował nad wotum zaufania dla premiera Georgiosa Papandreu – wbrew temu co twierdzi część uczestników rynku, nie będzie to mało znaczący fakt. We wczorajszym popołudniowym raporcie zwracałem uwagę, ...

... że sytuacja w Grecji uległa w ostatnich dniach znaczącemu pogorszeniu (co zresztą było widać w ostatnich dniach) i tym samym losy reform (mimo, że kontrowersyjnego referendum nie będzie) nie są wcale przesądzone. Papandreu wyraził wczoraj wolę zbudowania rządu jedności narodowej, który rządziłby Grecją przez najbliższe, dość trudne miesiące, realizował narzucone reformy, tak aby sprostać kolejnym warunkom międzynarodowej pomocy. Jego zdaniem pole do takiej dyskusji otworzy się w sytuacji, kiedy opozycyjna Nowa Demokracja wsparłaby w dzisiejszym głosowaniu rząd, co wydaje się być nieco kuriozalne. Lider opozycji, Antonis Samaras dał jednak do zrozumienia, iż opozycja oczekuje rozpisania przyspieszonych wyborów jeszcze w połowie grudnia. Jeżeli tak się stanie, to najbliższe tygodnie upłyną w Grecji pod hasłami dość ostrej kampanii wyborczej, czyli tak naprawdę dalszego zawieszenia w sprawie greckiej (chociaż ze strony opozycji padają deklaracje, iż chciałaby ona respektować międzynarodowe postanowienia i przeprowadzać reformy). Jeżeli wybory odbyłyby się w połowie grudnia, a liderzy opozycji (która najpewniej je wygra) daliby gwarancje dalszego przeprowadzenia reform, to udałoby się uniknąć poważnego ryzyka bankructwa Grecji, do czego mogłoby dojść, jeżeli do połowy grudnia kraj ten nie otrzymałby 8 mld EUR z szóstej transzy międzynarodowej pomocy. Niemniej nie ma się co dziwić przywódcom państw G20, iż na szczycie nadal rozważają potencjalne scenariusze w sytuacji, kiedy Grecja jednak upada i tym samym trzęsie całą strefą euro.

Poza wydarzeniami wokół Grecji, które nadal będą kluczowe, warto będzie poświecić uwagę informacjom amerykańskiego Departamentu Pracy, które poznamy o godz. 13:30 – do tego czasu, jeżeli wcześniej nie poznamy wyników greckiego głosowania, na rynkach może być względnie spokojnie (więcej piszę o tym w subiektywnym kalendarzu i analizie technicznej). Znaczenie będą mieć też wyniki szczytu G20, chociaż raczej nie krótkoterminowe.

EUR/PLN: Złoty na razie pozostaje mocny do euro po oddaleniu ryzyka referendum w Grecji i wczorajszej decyzji ECB (korzystniejsza relacja stóp procentowych pomiędzy Polską, a Eurolandem). Naruszyliśmy strefę 4,34-4,35 i przetestowaliśmy wsparcie na 4,3250. Mimo tego nie widać za bardzo sygnałów mogących przemawiać za dalszym wyraźnym umocnieniem złotego w kolejnych dniach. Jeżeli Grecja i dane z USA dzisiaj rozczarują, to jeszcze wieczorem możemy wrócić w okolice 4,37.
USD/PLN: Mocne wsparcie to jednak widać okolice 3,12-3,13, po tym jak wczoraj doszło jednak do złamania wsparcia na 3,15. Niemniej zejście poniżej tego poziomu (3,15) nie oznacza, że dolar może w najbliższym czasie złamać też okolice 3,10. Dzienne wskaźniki dają inne sygnały, a wsparciem dla koncepcji zwyżek może być też zachowanie się EUR/USD. Nie można, zatem wykluczyć, że jeszcze dzisiaj wrócimy się w okolice 3,18.

EUR/USD: Wczoraj pisałem, że rynek w krótkich interwałach jest bardzo rozchwiany. Niemniej opór na 1,3850 nadal dobrze pracuje. Dzienne wskaźniki sugerują raczej powrót do spadków. Stąd też w przypadku kombinacji gorszych danych z USA i kiepskich informacji z Grecji, możemy dzisiaj spaść w okolice 1,3700, a może i niżej (1,3650).

GBP/USD: Patrząc na wykres dzienny widać, że wczorajsze odbicie było raczej klasycznym ruchem powrotnym i czeka nas powrót do zniżek w kolejnych dniach. Scenariusz ten zacznie się potwierdzać, jeżeli zejdziemy dzisiaj do 1,59 i spróbujemy naruszyć to wsparcie, spadając do ważnych średnioterminowo 1,5850. Mocny opór to strefa 1,61-1,6150.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.