EBC zaskakuje obniżką

EBC zaskakuje obniżką
Raport popołudniowy FMCM
Data dodania: 2011-11-03 (18:54)

Najpierw Grecja, później EBC, następnie znów Grecja: Czwartkowa sesja europejska na eurodolarze wyglądała bardzo ciekawie. Od pierwszych godzin handlu przewagę na rynku zyskiwała strona popytowa. Byki niezrażone wynikami środowych wydarzeń zza oceanem i w Cannes, gdzie odbyło się nadzwyczajne posiedzenie ws. greckiego referendum chętnie zmierzały w kierunku wczorajszych maksimów.

Korzystały one przede wszystkim z lepszych nastrojów jakie od rana panowały na europejskich parkietach. To jeszcze przed południem otworzyło im drogę do poziomu 1,38. Częściowym wsparciem dla kupujących okazała się również spora dezinformacja odnośnie podania się do dymisji szefa greckiego rządu. Z jednej strony agencje prasowe podawały informacje, że decyzja w tej sprawie ma nastąpić dziś, z drugiej zaś Kancelaria Premiera dementowała te doniesienia. Inwestorzy to zamieszanie zdołali przekuli na swoją korzyść, dymisja premiera oznaczałaby bowiem przedterminowe wybory, a to uniemożliwiłoby przeprowadzenie na początku grudnia referendum ws. drugiego pakietu pomocowego. Tym samy odsunęłoby to zagrożenia związane z ewentualnym odrzuceniem pomocy przez Greków. Taka perspektywa poprawiła nastoje pozwalając parze EUR/USD dotrzeć do poziomu 1,3835. Było to tuż przed decyzją Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych. Te zaś ku zaskoczeniu rynków zostały obniżone o 25 punktów bazowych. Początkowo wywołało to nerwową reakcję i spadek kursu eurodolara. Później jednak sytuacja nieco się unormował i uczestnicy rynku czekali na konferencje prasową. Podczas niej usłyszeli jednak niezbyt pozytywne informacje. EBC spodziewa się bowiem łagodnej recesji pod koniec roku. Dodatkowo duże prawdopodobieństwo zostało przypisane do znacznej obniżki prognoz wzrostu PKB dla Eurostrefy w 2012 roku. Najbardziej jednak szkodliwe dla wspólnej waluty okazała się jednomyślność decyzji o obniżce. Sugerować to, że bank nienajlepiej ocenia przyszłość. Poprzez to kurs eurodolara obniżył się do poziomu wsparcia na 1,3650. Tam zadziałały siły obronne popytu, co w połączeniu z doniesieniami o upadku pomysłu referendum w Grecji i rozważaniu możliwości stworzenia rządu przejściowego oraz lepszych nastrojów zza oceanem dźwignęły kurs pary EUR/USD znów do okolic 1,3750.

Duża zmienność na krajowym rynku

Przebieg dzisiejszych notowań par złotowych był w dużej mierze uzależniony od zachowania eurodolara oraz czynników zewnętrznych. Przedpołudniowe umocnienie euro względem dolara pozwoliło złotemu na znaczną aprecjację. Kurs USD/PLN spadł z okolic 3,22 do 3,16, zaś EUR/PLN odnotował ruch z 4,4050 do 4,38. Dalsze spadki nastąpił dopiero po decyzji EBC o obniżce stóp procentowych. Wtedy to eurozłoty odnotował poziom 4,34, zaś dolar potaniał do wartości 3,1490. Wartości te nie utrzymały się jednak zbyt długo i wraz z wystąpieniem szefa EBC Mario Draghiego rodzima waluta traciła na wartości powracając do poziomów sprzed decyzji. Dalsze spadki nastąpiły już pod koniec sesji, kiedy para EUR/USD powracała pod poziom 1,38. W atmosferze zaskakujących informacji i doniesień bez większego znaczenia pozostały publikowane dziś dane makro.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...
Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

2025-05-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Decyzja Arabii Saudyjskiej oraz jej sojuszników z OPEC+ o znacznym zwiększeniu wydobycia ropy naftowej od czerwca 2025 roku – o dodatkowe 411 tys. baryłek dziennie – wywołała gwałtowne reakcje na globalnych rynkach surowcowych. Tak dynamiczne działanie ze strony kartelu zaskoczyło inwestorów oraz analityków, ponieważ oznacza ono odejście od dotychczasowej, bardziej ostrożnej polityki wzrostu produkcji na rzecz radykalnego i natychmiastowego zwiększenia podaży.
RPP gotowa do cięcia!

RPP gotowa do cięcia!

2025-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważny tydzień na rynkach finansowych, który obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się m.in. na decyzji amerykańskiego Fed’u oraz brytyjskiego BoE, chociaż dla nas w Polsce najważniejsza będzie być może przełomowa zmiana narracji Narodowego Banku Polskiego.
Trump pod presją i w natarciu

Trump pod presją i w natarciu

2025-04-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Podczas wystąpienia w Michigan, których celem było podsumowanie pierwszych 100 dni rządów Donalda Trumpa, prezydent poruszył kilka kluczowych kwestii gospodarczych i politycznych, które wywołały szerokie reakcje. Trump ponownie skrytykował przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, podkreślając, że osobiście „wie więcej o stopach procentowych” niż szef Fed. Zarzucił Powellowi brak efektywności, choć zaznaczył jednocześnie, że nie planuje jego odwołania.
Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.