Pierwsze posiedzenie ECB, któremu przewodzi Draghi

Pierwsze posiedzenie ECB, któremu przewodzi Draghi
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-11-03 (10:56)

Wczorajsza konferencja prasowa Bernanke zakończyła dwudniowe posiedzenie FOMC. Federalny Komitet Otwartego Rynku zgodnie z oczekiwaniami zdecydował się pozostawić stopę procentową na niezmienionym poziomie oraz kontynuować tzw. operację Twist.

Wydźwięk komunikatu był jednak pesymistyczny i wskazywał, że koniunktura na rynku pracy jest słaba a bezrobocie pozostaje na wysokim poziomie. Perspektywy gospodarcze są poważnie zagrożone. Fed obniżył swoje prognozy dla amerykańskiej gospodarki, a większość analityków spodziewa się, że prędzej czy później zostanie rozpoczęta kolejna runda ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej. Tym razem Rezerwa Federalna może skupować papiery dłużne zabezpieczone kredytami hipotecznymi (MBS).

Po środowej konferencji Bernanke przyszedł czas na pierwszą konferencję prasową ECB, której będzie przewodził Mario Draghi. Choć kondycja europejskiej gospodarki uległa istotnemu pogorszeniu, to najprawdopodobniej dzisiaj nowy prezes ECB od razu nie zdecyduje się na zmiany w polityce monetarnej. Należy mieć na uwadze fakt, że inflacja wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Draghi może jednak zasygnalizować obniżkę stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu ECB, co miało by negatywny wpływ na notowania euro, które i tak znajduje się pod presją po tym, jak Grecja zaskoczyła rynki informacją o planowanym referendum.

W centrum uwagi pozostaje szczyt G20, którego głównym tematem będzie kwestia kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Ponadto w Cannes na pewno zostanie poruszona sprawa greckiego referendum, którego termin został przesunięty z początku zeszłego roku na 4 grudnia. Grecja swoją nieoczekiwaną decyzją wprowadziła niepotrzebny niepokój na rynki, a także przyblokowała w czasie decyzje odnośnie tego, jak zlewarowany zostanie EFSF. To w najbliższym czasie może przekładać się na spadek apetytu do bardziej ryzykownych aktywów.

EURPLN

Notowanie eurozłotego odreagowały w rejon wsparcia wynikającego z przełamanego górnego ramienia formacji trójkąta. Wzrost niepokoju na rynkach może przekładać się na dalszą deprecjacje złotego z okolicy 4,37-4,38. Silnym wsparciem pozostaje strefa 4,28-4,30, jednak przy obserwowanym spadku apetytu na ryzyko bardziej prawdopodobny wydaje się powrót EURPLN powyżej poziomu 4,40.

EURUSD

Na eurodolarze obowiązuje strefa oporu w rejonie 1,3580-1,3920. Wszelkie odreagowanie euro w te okolice mogą być dobrą okazją do zajmowania pozycji zgodnych z trendem spadkowym na tej parze. Ewentualne przyśpieszenie spadków powinno nastąpić dopiero po wyjściu poniżej strefy 1,3580-1,3600.

GBPUSD

Jak na razie spadki na GBPUSD mają ograniczony charakter. Wczoraj para ustanowiła nowe minimum w okolicach wsparcia w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych. Tak jak pisałam wczoraj, dopiero przełamanie poziomu 1,5800 mogłoby doprowadzić do przyśpieszenia spadków. Najbliższy opór wyznaczają okolice 1,6040.

AUDUSD

Obniżka stóp procentowych przez RBA, słabsze dane z australijskiego rynku nieruchomości a także niższa sprzedaż detaliczna mają sowje przełożenie na notowania AUDa, który koryguje ostatnie umocnienie. Jak na razie notowania utrzymują się powyżej wsparcia w postaci 41,4% zniesienia całości ostatnich wzrostów. Silnym wsparciem pozostaje poziom 1,0050 ograniczający dalsze spadki.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

2025-05-06 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

2025-05-06 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

2025-05-06 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...
Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

2025-05-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Decyzja Arabii Saudyjskiej oraz jej sojuszników z OPEC+ o znacznym zwiększeniu wydobycia ropy naftowej od czerwca 2025 roku – o dodatkowe 411 tys. baryłek dziennie – wywołała gwałtowne reakcje na globalnych rynkach surowcowych. Tak dynamiczne działanie ze strony kartelu zaskoczyło inwestorów oraz analityków, ponieważ oznacza ono odejście od dotychczasowej, bardziej ostrożnej polityki wzrostu produkcji na rzecz radykalnego i natychmiastowego zwiększenia podaży.
RPP gotowa do cięcia!

RPP gotowa do cięcia!

2025-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważny tydzień na rynkach finansowych, który obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się m.in. na decyzji amerykańskiego Fed’u oraz brytyjskiego BoE, chociaż dla nas w Polsce najważniejsza będzie być może przełomowa zmiana narracji Narodowego Banku Polskiego.
Trump pod presją i w natarciu

Trump pod presją i w natarciu

2025-04-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Podczas wystąpienia w Michigan, których celem było podsumowanie pierwszych 100 dni rządów Donalda Trumpa, prezydent poruszył kilka kluczowych kwestii gospodarczych i politycznych, które wywołały szerokie reakcje. Trump ponownie skrytykował przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, podkreślając, że osobiście „wie więcej o stopach procentowych” niż szef Fed. Zarzucił Powellowi brak efektywności, choć zaznaczył jednocześnie, że nie planuje jego odwołania.
Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.