Sytuacja wokół Grecji coraz bardziej napięta

Sytuacja wokół Grecji coraz bardziej napięta
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2011-11-03 (09:36)

Referendum na początku grudnia: Dziś rano na początku sesji europejskiej nie widać śladu po wczorajsze próbie odreagowania spadków z początku tygodnia. Już wczoraj po południu kurs głównej pary walutowej zaczął szybko oddalać się od poziomu 1,38 i dziś o poranku notuje wartość 1,3660.

Takie zachowanie jest efektem coraz większej niepewności i strachu na rynkach finansowych generowanych tym, co obecnie dzieje się wokół Grecji i zapowiedzianego w poniedziałek referendum ws. drugiego pakietu pomocowego. Wczorajsze nadzwyczajne spotkanie w tej sprawie przyniosło bowiem niezbyt pocieszające wnioski. Referendum odbędzie się około 4-5 grudnia. W związku z tym szybko pojawiły się spekulacje, że pytanie może dotyczyć także opuszczenia przez Grecję Strefy Euro, a nawet Unii. Tego pierwszego nie wykluczył nawet sam premier Papandreu. To niezbyt dobra wiadomość dla rynków, podobnie jak słowa Angeli Merkel, która stwierdziła, że ustabilizowanie sytuacji w Eurolandzie jest ważniejsze niż ratowanie Grecji. Może to sugerować to, że pomoc innym krajom byłby łatwiejsza z Grecją za burtą. To jednak jak na razie z punktu widzenia prawnego nie jest możliwe. Nie zmienia to jednak faktu, że może się takie stać. Na razie jednak jak donoszą media karą za wprowadzanie niepewności będzie najprawdopodobniej wstrzymanie wypłaty kolejnej 6. transzy pomocy, co może stanowić poważny problem, gdyż jak wcześniej informowano budżet Hellady będzie pusty już w połowie listopada. To wszystko jednak nie wywołał aż tak dużej negatywnej reakcji jak można było się spodziewać. Można przypuszczać, że część negatywnych nastrojów paradoksalnie została pokryta wczorajszymi projekcjami makroekonomicznymi zaprezentowanymi przez FED. Gorsze wyniki w postaci cięcia prognoz dynamiki wzrostu PKB, podwyżka oczekiwań ws. stopy bezrobocia i utrzymywanie się inflacji poniżej 2% przybliża bowiem rynki do uruchomienia przez Rezerwę Federalną kolejnego programu poluzowania ilościowego. Poza tym władze monetarne USA nie wykluczyły rozpoczęcia wykup papierów zabezpieczonych hipoteką. To osłabiająco podziałało na dolara, który wczoraj wieczorem zaczął tracić względem euro. Jednak nieco większa siła obaw związanych z Grecją i Strefą Euro przechyliła ostatecznie szale na niekorzyść wspólnej waluty, choć nie tak mocno jakby się można było spodziewać.

Złoty znów wysoko

Wczorajsze popołudniowe i nocne wydarzenia w USA oraz Strefie Euro zostawiły wyraźny ślad na polskim rynku walutowym. Złoty po wczorajszej walce o powrót na niższe poziomy dziś znów słabnie. Zamieszanie wokół greckiego referendum wybitnie nie sprzyja ryzykowniejszym aktywom. Poprzez cena zagranicznych waluty w polskich złoty znów podskoczyła. O godzinie 8:50 za jednego dolara płacono 3,22 zł, zaś za euro 4,40.

EBC decyduje dziś o stopach

Czwartkowe kalendarium makroekonomiczne prezentuje się dość okazale. Dziś bowiem zostanie zaprezentowane sporo istotnych odczytów. Pierwszy o godzinie 13:30 będzie dotyczył liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Analitycy oczekują spadku o 2 tys. do poziomu 400 tys. Następnie o godzinie 13:45 poznamy decyzje Europejskiego Banku Centralnego ws. poziomu stóp procentowych w Strefie euro. Konsensus rynkowy nie zakłada zmian, więc główna stopa powinna pozostać na poziomie 1,5%. 45 minut po tej decyzji odbędzie się konferencja prasowa, na której nowy szef Mario Draghi przedstawi uzasadnienie do podjętej decyzji. O godzinie 15:00 ponownie napłyną do nas dane zza oceanu. Będzie to po pierwsze indeks ISM dla usług, którego wartość ma się nieco zwiększyć z 53 pkt do 53,5 pkt. Drugim zaś dynamika zamówić w przemyśle. Eksperci nie oczekują zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca, kiedy odnotowano spadek na poziomie 0,2% m/m.

Źródło: Michał Mąkosa, FMC Managment
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.