Interwencja BoJ przyczyną porannych spadków na EUR/USD

Interwencja BoJ przyczyną porannych spadków na EUR/USD
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2011-10-31 (10:27)

Bank Japonii, prowokowany w ostatnich tygodniach pogłębiającym się umocnieniem jena w stosunku do dolara, powziął dziś w nocy czasu polskiego decyzję o jednostronnej interwencji na rynku walutowy. Kurs USD/JPY spadł do 75,55 jenów, wyznaczając nowe historyczne minimum.

W ciągu pół godziny USD/JPY wzrósł z 75,60 do 78,96 jenów, żeby następnie wzrosnąć do 79,51 jenów. Kurs USD/JPY zbliżył się tym samym do linii trendu spadkowego zapoczątkowanego w 2006 r. W tym czasie kurs EUR/JPY wzrósł z 107,09 do 111,55 jenów. Minister finansów Japonii, jednocześnie nie wykluczył dalszych interwencji na rynku walutowym. To trzecia w tym roku interwencja na rynku japońskiego jena i czwarta na przestrzeni ostatnich 13 miesięcy. Skutek osłabienia jena w stosunku do dolara, został natychmiastowo odnotowany w kursie EUR/USD, który to dziś przed rozpoczęciem handlu na rynkach europejskich testował wsparcie na poziomie 1,3970. Przekraczając tym samym linię 61,8 proc. zniesienia Fibonacciego, wrześniowego trendu spadkowego. Jednakże w naszej ocenie, obecna korekta, zostanie raczej potraktowana przez inwestorów jako ruch powrotny do wybitej odwróconej formacji RGR-a. Oznacza to, że w przypadku gdyby euro ponownie zaczęło dziś zyskiwać na wartości otwarty będzie poziom docelowy nawet w okolicach 1,4500. Krótkoterminowy charakter tej korekty potwierdzają również giełdy, na których piątkowa korekta była bardzo mała w porównaniu ze wzrostem z poprzednich sesji. Z kolei, w długoterminowej perspektywie powinniśmy raczej oczekiwać trendu bocznego w kursie EUR/USD. Po przebiciu 1,39 występuje bowiem lekka przewaga po stronie popytowej, tym samym ewentualny powrót do trendu spadkowego na eurodolarze jest mało prawdopodobny. Dzisiejszą kluczową publikacją makroekonomiczną jest odczyt indeksu Chicago PMI w październiku. Rynek oczekuje 59 pkt., przy 60,4 pkt. odnotowanych miesiąc wcześniej. Odczyt wyżej wspomnianego wskaźnika wydaje się być kluczowym przed jutrzejszym odczytem indeksu ISM dla przemysłu w USA, dla którego to właśnie Chicago PMI jest wskaźnikiem jednoczesnym. Z rynku europejskiego o godzinie 12:00 poznamy również dane szacunkowe dotyczące inflacji HICP w strefie euro, której prognozy przewidują spadek do poziomu 2,9 proc r/r. Wraz z danymi o inflacji poznamy wysokość stopy bezrobocia Eurolandu. Prognozy zakładają utrzymanie jej na poziomie 10 proc. Z kolei o godzinie 8:00 poznaliśmy już wyniki sprzedaży detalicznej w Niemczech. We wrześniu odczyty okazały się gorsze od prognoz rynkowych. Nie zmienia to jednak faktu, że sprzedaż detaliczna wzrosła w ujęciu miesięcznym do poziomu 0,4 proc. w stosunku do skorygowanej sierpniowej wartości -2,7 proc. Poznaliśmy także kolejne komentarze dotyczące planu ratunkowego dla strefy euro. Tym razem agencja Moody’s w cotygodniowym przeglądzie, wyraziła opinię o możliwych negatywnych skutkach, wprowadzenia zaproponowanych rozwiązań, dla krajów posiadających rating na poziomie AAA.
Kalendarz makroekonomiczny na rodzimym rynku nie będzie obfitował w tym tygodniu w odczyty mogące wpłynąć w znaczący sposób na decyzje i nastroje inwestorów. Warta odnotowania jest jedynie środowa publikacja indeksu PMI dla przemysłu. Kurs USD/PLN odnotowuje rano wzrost, testując opór na poziomie 3,0980. Obserwujemy tym samym bardzo podobną sytuację jak w przypadku kursu eurodolara. Formuje się nam klasyczna formacja odwróconego RGR-a. Z kolei w kursie EUR/PLN odnotowujemy dziś konsolidację w dość wąskim zakresie 4,3180 – 4,3350. Im bliżej końca roku tym prawdopodobieństwo wybicia dołem będzie jednak coraz większe.

Źródło: Mariusz Zielonka, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.