S&P nie wyklucza podwyższenia ratingu Polski

S&P nie wyklucza podwyższenia ratingu Polski
Poranny Szkic Walutowy AFS
Data dodania: 2011-10-25 (09:15)

W poniedziałek analityczka agencji ratingowej Standard & Poor’s Leila Butt w rozmowie z serwisem Bloomberg stwierdziła, że działania polskiego rządu na rzecz poprawy konkurencyjności gospodarki, pobudzenia wzrostu i powstrzymania przyrostu długu mogą przełożyć się na podwyższenie ratingu kraju, obecnie na poziomie „A-„. To dość zaskakujące stwierdzenie po serii ostrzeżeń, ...

... jakie w ostatnim czasie pojawiły się ze strony agencji ratingowych dla Polski. Wcześniej analitycy Fitch oraz Moody’s wskazywali na brak jak dotychczas wdrożonych reform finansów publicznych, które jasno powstrzymałyby przyrost długu publicznego w relacji do PKB ponad ostrożnościowy próg 55 proc. Butt również wskazuje na ryzyko lekkiego pogorszenia sytuacji fiskalnej Polski, jeśli odpowiednie środki nie zostaną podjęte, jednak oczekuje determinacji rządu do utrzymania długu poniżej 55 proc. PKB. Kluczową kwestią dla poprawy wiarygodności kredytowej Polski w kolejnych miesiącach jest rozpoczęcie zapowiadanych przez koalicję rządzącą reform finansów publicznych i redukcję zadłużenia. Zapisane w projekcie budżetowym na 2012 rok obniżenie deficytu do 2,9 proc. PKB wydaje się mało prawdopodobne przy obecnych realiach rynkowych i niezrealizowanie tego postulatu nie będzie stanowić rozczarowania, jednak dalsze zwlekanie z podjęciem działań odchudzających bilans państwa może w końcu wyczerpać cierpliwość zarówno agencji ratingowych, jak i inwestorów, prowadząc do przeceny polskich aktywów i w efekcie osłabienia złotego. Na razie jednak taki scenariusz wydaje się dość odległy.

Według unijnego projektu, do jakiego dotarł serwis Bloomberg, europejscy politycy rozważają dwie metody zwiększenia możliwości finansowych Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej. Lewarowanie funduszu może odbywać się poprzez ubezpieczenie konkretnego procenta wartości obligacji państwowych, który w przypadku redukcji zadłużenia zostanie wypłacona inwestorom prywatnym ze środków funduszu. Drugie rozwiązanie opiera się na połączonym wykorzystaniu kapitału prywatnych i publicznych inwestorów z Europy i spoza niej do zainwestowania w europejski dług na rynku wtórnym. Z technicznego punktu widzenia oba pomysły są do zaimplementowania w bardzo krótkim czasie, a moce EFSF mogą w ten sposób przekroczyć 1 bilion euro. Jednak przede wszystkim rozwiązania nie prowadzą do zwiększenia już udzielonych gwarancji przez państwa Eurolandu, co mogłoby grozić pogorszeniem ich wskaźników zadłużenia i ryzykować obniżeniem ratingu (o to w ostatnich dniach najbardziej bała się Francja). Powodzenie obu rozwiązań zależy jeszcze od akceptacji ze strony inwestorów prywatnych, którzy najprawdopodobniej będą musieli się „dobrowolnie” zgodzić na obniżenie wartości posiadanego greckiego długu o 50 proc. Wspomniana „dobrowolność” musi też zostać zaakceptowana przez agencje ratingowe, aby uniknąć ogłoszenia bankructwa Grecji.
Podejmowane działania wydają się sensowne w obliczu tragicznych konsekwencji ewentualnego braku porozumienia i tak też są oceniane przez rynek finansowy. Optymizm nie opuszcza inwestorów a wzrost apetytu na ryzyko widoczny jest na rynku akcji i forexie. Oczekiwania zatwierdzenia planu na środowym szczycie UE pchają eurodolara ku miesięcznym szczytom i powrót ponad poziom 1,40 w najbliższych dniach jest bardzo możliwy. Lepszy sentyment rynkowy w połączeniu z pozytywny wydźwiękiem komentarza z agencji S&P umacnia złotego i dziś rano kurs EUR/PLN obniżył się do 4,35. W ciągu dnia ruch ten może być jeszcze kontynuowany do poziomu 4,3350.

Źródło: Konrad Białas, Analityk Domu Maklerskiego AFS
Advanced Financial Solutions
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Advanced Financial Solutions
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.
Złoty zaczeka na globalne rozdanie

Złoty zaczeka na globalne rozdanie

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Ten tydzień będzie dosłownie naszpikowany istotnymi danymi z USA - poznamy indeksy ISM, oraz dane z rynku pracy, w tym kluczowe odczyty w piątek - mogą one ustawić sentyment, co do dalszych ruchów FED - w tym momencie rynek jest podzielony, co do szans na kolejną 50 punktową obniżkę stóp przez FED w listopadzie. Kluczowe dla złotego notowania EURUSD weszły w konsolidację, a ważny rejon oporu przy 1,12 nie został w ubiegłym tygodniu wybity.