Rekordowa korelacja zmian kursu eurodolara i S&P 500

Rekordowa korelacja zmian kursu eurodolara i S&P 500
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2011-10-19 (10:46)

Eurodolar rano wzrastał do 1,3840, jednak zwyżki zostały zahamowane poprzez doniesienia, że konsensus w sprawie planu mającego zażegnać kryzys zadłużeniowy ciągle jest odległy. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu dni obserwujemy zdecydowane nasilenie 30 - okresowej korelacji dziennych zmian procentowych kursu eurodolara i indeksu S&P 500 - współczynnik wzrósł aż do 0,86.

Wczoraj średnia giełdowa S&P 500, po początkowych spadkach, odbiła się od istotnej strefy wsparcia i zdecydowanie wzrastała. Dziś indeks prawdopodobnie będzie testować sierpniowe szczyty. Przy takim scenariuszu będziemy obserwować również wzrosty kursu EUR/USD. Poziom oporu 1,3840 wyznaczają poranne maksima. Kolejna, istotna bariera usytuowana jest w okolicach 1,3900. Jej przebicie katalizowałoby dalsze wzrosty kursu.

Wpływ na notowania będą miały doniesienia dotyczące progresu w pracach nad reformą EFSF. Prominentni niemieccy politycy z kanclerz Merkel na czele studzą oczekiwania, że decyzje zostaną podjęte już w ten weekend. Warto zwrócić uwagę także na dane makroekonomiczne, które napłyną zza Oceanu. Poznamy bowiem inflację konsumencką i bazową we wrześniu. W poprzednim miesiącu zniżkowały ceny paliw i żywności, jednak nieoczekiwany wzrost cen producenckich może sugerować, że dynamika pozostałych wskaźników również nieznacznie przyspieszy. Wysoka inflacja (szczególnie bazowa) będzie twardym argumentem w rękach jastrzębi w łonie FOMC przeciwko ewentualnemu dalszemu luzowaniu polityki monetarnej.

Poznamy również dane z rynku nieruchomości – liczbę rozpoczętych budów domów. W tym przypadku można spodziewać się wzrostu w porównaniu z sierpniem , gdyż statystyki mogą zostać wypaczone poprzez prace przy odbudowie zniszczeń spowodowanych przez huragan Irine. O 20:00 polskiego czasu zostanie opublikowana diagnoza stanu amerykańskiej gospodarki zawarta w Beżowej Księdze Fed. Jej wydźwięk powinien być bardziej optymistyczny niż poprzednio. Nieznaczną poprawę kondycji amerykańskiej gospodarki podkreślił też Dennis Lockhart, prezes Fed z Atlanty.

Agencja Moody’s obniżyła rating Hiszpanii z Aa2 do A1 , a S&P zrewidowała w dół ocenę wiarygodności kredytowej szeregu włoskich banków. Decyzje te nie były zaskoczeniem i nie wywarły wpływu na notowania eurodolara, ale są katalizatorem wzrostu różnicy dochodowości papierów skarbowych obu państw i Niemiec. Spread w przypadku benchmarkowych 10 – latek Niemiec i większego z państw Półwyspu Iberyjskiego wzrósł do 332 pb. Analogiczny spread w relacji do francuskich obligacji jest obecnie najwyższy w historii Eurolandu i wynosi aż 112 pb, podczas gdy jeszcze kilkanaście dni temu wynosił nawet poniżej 70 pb. To efekt ostrzeżeń agencji ratingowych, jak również słabnącej koniunktury, która będzie uwypuklać problemy fiskalne oraz niepokojącej sytuacji krajowych instytucji finansowych. Trzy wiodące francuskie banki (BNP Paribas, Societe Generale i Credit Agricole) są bowiem w gronie dwudziestu instytucji finansowych będących największymi obligatariuszami Grecji, a ich zaangażowanie w papiery skarbowe tego państwa na koniec drugiego kwartału oscylowało wokół 6 miliardów euro. Istnieje bardzo poważna groźba, że w przypadku podwyższenia wymogów kapitałowych o którym się spekuluje (TIER I z 5 do 9 proc.), instytucje te nie będą w stanie bez dokapitalizowania sprostać nowym regulacjom.

O 14:00 poznamy odczyt inflacji PPI i dynamiki produkcji przemysłowej . Nasza prognoza zakłada dość wyraźne spowolnienie wzrostu dynamiki produkcji przemysłowej (z 8,1 proc. do 5,4 proc. r/r) oraz minimalny spadek dynamiki cen producenckich (z 6,6 proc. do 6,5 proc. w ujęciu rocznym). Konsensus rynkowy wynosi odpowiednio 5,2 i 7,5 proc. Na początku tygodnia kurs EUR/PLN zwyżkował do oporu na poziomie 4,40. Bariera ta będzie w tym tygodniu prawdopodobnie górnym ograniczeniami przedziału wahań. Istotnym wsparciami z dołu pozostają natomiast okolice 4,28. W przypadku notowań złotego w relacji do dolara amerykańskiego należy oczekiwać, że kurs w najbliższych dniach będzie poruszał się w około 11 – groszowym przedziale, którego górne ograniczenie koresponduje z poziomem 3,20.

Źródło: Bartosz Sawicki, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

16:29 Komentarz walutowy MyBank.pl
Dziś, 17 lipca 2025 roku, polski złoty pozostaje pod presją, tracąc lekko wobec głównych walut. W połowie dnia kurs dolara amerykańskiego wzrósł do poziomu około 3,67 zł, notując umiarkowane umocnienie wobec złotego, co wpisuje się w szerszy trend korekcyjny na parze EUR/USD, gdzie dolar odrabia wcześniejsze straty w reakcji na ostatnie dane gospodarcze z USA oraz napięcia wokół potencjalnych zmian taryf handlowych.
Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.pl
Początek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.pl
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.