Odczyt indeksu ZEW zwiastunem niemieckiej recesji

Odczyt indeksu ZEW zwiastunem niemieckiej recesji
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2011-10-18 (18:19)

Kluczową publikacją makroekonomiczną dzisiejszej sesji był odczyt danych z USA dotyczący inflacji producenckiej. Podane po godzinie 14:30 dane okazały się być wyższe od oczekiwanych. Inflacja PPI w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 0,8 proc. m/m (konsensus przewidywał wzrost o 0,2 proc.). Wzrost także odnotowała inflacja bazowa do poziomu 0,2 proc. m/m.

Tym samym nastąpiła lekka korekta kurs EUR/USD, który odnotowywał w ciągu dnia spadek, testując wsparcie na 1,3650, aby zaraz po odczycie wzrosnąć do poziomu 1,3720. O godzinie 16:00 Departament Handlu USA podał optymistyczne dane dotyczące miesięcznych napływów kapitałów netto, które w sierpniu wynosiły 89,6 mld USD. Polepszeniu nastrojów może sprzyjać zdecydowanie wyższy od lipcowego napływów kapitałów długoterminowych do USA, który wzrósł w stosunku do ostatniego odczytu o 48,8 mld USD, plasując się na poziomie 57,9 mld USD. Może to w perspektywie krótkoterminowej działać w kierunku deprecjacji amerykańskiej waluty. Na europejskim rynku poznaliśmy dziś rano odczyt dotyczący inflacji CPI w Wielkiej Brytanii, która okazała się wyższa od prognozowanych wartości i osiągnęła poziom 0,6 proc. m/m oraz 5,2 proc. r/r. Przełożyło się to zgodnie z naszymi oczekiwaniami na umocnienie się euro w stosunku do brytyjskiej waluty, do poziomu 1,1440. Poznaliśmy dziś także odczyt wskaźnika ZEW, który bada nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Nieoczekiwanie odnotował on większy od zakładanego spadek do poziomu -48,3 pkt. Jest to jednocześnie najniższy od blisko 3 lat odnotowany poziom tego wskaźnika. W połączeniu z przewidywanym na piątek spadkiem indeksu instytutu Ifo do poziomu 106,6 pkt. można oczekiwać, że niemiecka gospodarka podąża w stronę recesji. Tym samym w oczekiwaniu na oficjalne piątkowe odczyty sytuacja na rynkach walutowych do końca tygodnia może stać się jeszcze mniej przewidywalna a zarazem bardziej wrażliwa na wystąpienia decydentów, czy też ewentualną aktywność agencji ratingowych. Z ważniejszych wydarzeń na rynku europejskim wartym odnotowania jest fakt, że Grecja sprzedała dziś 13-tygodniowe bony skarbowe o łącznej wartości 1,625 mld EUR z początkowo oferowanej puli o wartości 1,25 mld EUR. Średnia rentowność wyniosła 4,61%, a stosunek popytu do podaży 2,86. Ostatnia aukcji tych bonów miała miejsce 20 września. Wówczas średnia rentowność ukształtowała się na poziomie 4,56%, a stosunek popytu do podaży wyniósł 2,84.

Przedstawione dzisiaj dane z Polski na temat dynamiki wynagrodzeń i zatrudnienia nie wpłynęły na notowania złotego. Dynamika wynagrodzeń we wrześniu zmalała nieco mocniej od oczekiwanego przez rynek poziomu 5,4 proc. i wynosiła 5,2 proc. r/r, co z kolei okazało się poziomem zgodnym z dzisiejszymi naszymi prognozami. Wyhamowanie wzrostu płac może oznaczać dla Rady Polityki Pieniężnej, że maleją średnioterminowe zagrożenia inflacyjne. Jednocześnie nie należy oczekiwać spadku poziomu stóp procentowych, gdyż członkowie RPP wyraźnie zaznaczyli, że ewentualne zmiany mogą być wprowadzane dopiero w pierwszym kwartale 2012 roku. Podobnie jak w przypadku dynamiki wynagrodzeń, bliższe rzeczywistości okazały się nasze przewidywania dotyczące dynamiki zatrudnienia, której konsensus rynkowy wynosił 2,9 proc., a której odczyt okazał się niższy o 0,1 pkt. proc. Tym samym złoty w drugiej połowie dzisiejszej sesji europejskiej nie zdołał obronić zeszłotygodniowych maksimów i przekroczył w stosunku do euro poziom 4,3730. Jednocześnie przebijając od dołu linie 23,60 proc. zniesienia Fibonacciego trendu wzrostowego. Kolejnym istotnym oporem jest testowanie wrześniowego maksimum usytuowanego ma poziomie 4,53. Podobnie zachowywała się dziś para USD/PLN, która odnotowywała również wzrost. Testując opór na poziomie 3,1990.

Źródło: Mariusz Zielonka, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

Polski złoty (PLN) pozostaje pod presją

16:29 Komentarz walutowy MyBank.pl
Dziś, 17 lipca 2025 roku, polski złoty pozostaje pod presją, tracąc lekko wobec głównych walut. W połowie dnia kurs dolara amerykańskiego wzrósł do poziomu około 3,67 zł, notując umiarkowane umocnienie wobec złotego, co wpisuje się w szerszy trend korekcyjny na parze EUR/USD, gdzie dolar odrabia wcześniejsze straty w reakcji na ostatnie dane gospodarcze z USA oraz napięcia wokół potencjalnych zmian taryf handlowych.
Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków

2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.pl
Początek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł

2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.pl
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?

Trump nie taki groźny?

2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia

Cła nie robią już wrażenia

2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTB
Bieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Donald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

Trump grozi cłami za wsparcie BRICS

2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?

Złoty znajdzie się pod presją?

2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walut
Zeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej

2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTB
Indeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł

2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.