Inwestorzy liczą na reformy, ale czy je zobaczą?

Inwestorzy liczą na reformy, ale czy je zobaczą?
Popołudniowy raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-10-11 (17:47)

Dobre nastroje po niedzielnym wyniku wyborczym zdaje się, że już mijają – potencjalne „tarcia” pomiędzy obecnymi koalicjantami PO-PSL (ludowcy ponoć chcą ugrać dla siebie więcej, niż im się „należy”), co sprawia, iż szybkie powołanie rządu nie jest tak pewne, jak można by się tego było spodziewać, zderzają się z rosnącymi oczekiwaniami inwestorów zagranicznych, ...

... co do przedstawienia programu wiarygodnych działań fiskalnych na przyszły rok. Tymczasem w wywiadzie, który ukaże się w tygodniku Polityka, premier mówi tak: "Nie jest prawdą, że w kryzysie, którego skali i skutków nikt nie zna, możemy sobie pozwolić na zbyt kosztowne reformy, które przyniosą oszczędności w odległej przyszłości. Kiedy nadciąga kolejny sztorm, musimy szukać takich rozwiązań, które zabezpieczą naszą łódź przed groźnymi wstrząsami. To jest najważniejszy cel". Czy należy to odbierać jako sugestię, iż rząd nadal skupi się na kosmetyce i będzie bał się bardziej ryzykownych posunięć, tak jak to miało miejsce podczas kryzysu 2008/09 r? Wtedy jednak inwestorzy nieco inaczej postrzegali rzeczywistość – było powszechne przyzwolenie na podejmowanie działań mających na celu złagodzenie skutków kryzysu – rządy i banki centralne krajów rozwiniętych na pompowały potężne środki w gospodarkę. Nikt nie zastanawiał się jak i kiedy trzeba będzie spłacić ten dług. Obecny kryzys jest jednak w pewnym sensie efektem tamtych działań, które po prostu przyspieszyły to, co w końcu musiało się pojawić – czyli problem nadmiernego zadłużenia wybranych krajów. Dlatego też inwestorzy zagraniczni nie kupią już zapewnień premiera o „zielonej wyspie”, jeżeli nie zobaczą wiarygodnego planu konsolidacji fiskalnej – zresztą rząd zobowiązał się do redukcji przyszłorocznego deficytu w okolice 3 proc. PKB, co od samego początku część ekonomistów uznawała za dość ambitne założenie. Tyle, że chyba warto przynajmniej podjąć ku temu „wiarygodne” starania. Inaczej odpowiedź ze strony inwestorów zagranicznych może być bolesna…

W strefie euro w centrum uwagi była dzisiaj Słowacja – ranna zapowiedź powiązania głosowania nad ratyfikacją ustawy rozszerzającej uprawnienia Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej z wotum zaufania dla rządu była błędem premier Radicovej, chociaż można zrozumieć jej coraz trudniejsze położenie polityczne. Tylko, że w takiej sytuacji lewicowej, opozycyjnej partii SMER, której przedstawiciele zapowiadali wcześniej poparcie dla ratyfikacji EFSF, teraz bardziej opłaca się dopuścić do negatywnego wyniku głosowania (lider partii SaS pomimo długich negocjacji stwierdził dzisiaj, iż nadal jest przeciwko temu projektowi), aby doprowadzić do upadku rządu i wcześniejszych wyborów. Finalnie SMER wsparłby jednak ratyfikację EFSF, ale przy drugim głosowaniu. Tyle, czy te polityczne zawiłości zrozumieją rynki finansowe? Po informacjach, iż negocjacje z politykami SaS nic nie wniosły, kurs EUR/USD spadł poniżej bariery 1,36 i przetestował okolice 1,3564. Po południu udało się jednak wrócić ponad poziom 1,36. W zasadzie w polityce nic nie jest przesądzone – głosowanie powinno odbyć się w ciągu najbliższych godzin.

EUR/USD: Korekta wcześniejszych zwyżek na EUR/USD była dzisiaj głębsza względem wcześniejszych założeń – lokalne minimum to 1,3564. Relatywnie szybki powrót ponad barierę 1,36, a także pozytywne sygnały płynące z dziennych wskaźników, każą jednak oczekiwać kontynuacji trendu wzrostowego w perspektywie kolejnych kilkudziesięciu godzin. Pierwszym poważnym celem dla rozpoczętych tydzień temu wzrostów, powinny być okolice 1,3750-1,3800. Trudno jednak określić, czy jeszcze dzisiaj uda się podejść pod wczorajszy szczyt w okolicach 1,37.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

13:05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.