Data dodania: 2011-09-26 (10:02)
Obawy o kryzys zadłużenia mogą dziś ciążyć notowaniom w Europie. W weekend, podczas spotkania MFW i Banku Światowego otrzymaliśmy kolejną porcję krzepiących deklaracji o determinacji w walce z kryzysem. O konkretniejszych planach poinformował The Telegraph, ...
... według którego kraje strefy euro zamierzają dokapitalizować europejskie banki na sumę przekraczającą 2,5 miliarda euro oraz zlewarować fundusz pomocowy do kwoty 2 bilionów euro. Drugi element planu został już wcześniej wcielony w życie w USA i był proponowany przez amerykańskiego sekretarza skarbu. Pomimo powyższych zapowiedzi inwestorzy nadal niepokoją się o stabilność Eurolandu i wyprzedają wspólną walutę. Po chwilowej korekcie, która dokonała się pod koniec tygodnia, wydaje się, iż eurodolar powrócił do trendu spadkowego. Kurs EUR/USD przebił czwartkowe minimum ostatniego tygodnia na poziomie 1,3383 i od otwarcia traci już ponad 1 proc. Wraz z rosnącą awersją do ryzyka inwestorzy kierują się w stronę dolara i amerykańskich papierów skarbowych, ale jednocześnie wyprzedają metale szlachetne, dotychczas uważane za aktywa bezpieczne. Złoto taniało od rana ponad 3 proc., forsując wsparcie 1600 dolarów za uncję – poziom notowany ostatnio w lipcu. Srebro z kolei jest najtańsze od początku roku i jego notowania spadały aż o 12 proc. do 28,36 dolara za uncję. Z kolei rentowność 2-letnich obligacji Grecji odnotowała największy tygodniowy wzrost od czasu przyłączenia się do strefy euro i wynosi obecnie 62,50 proc., wobec 0,38 za analogiczne papiery niemieckie. Dziś poznamy wrześniowy odczyt indeksu instytutu Ifo w Niemczech, obrazującego nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i będącego źródłem informacji o kondycji gospodarki naszego zachodniego sąsiada. Analitycy spodziewają się spadku indeksu do wartości 106,5, wobec 108,7 w sierpniu, co byłoby najniższym poziomem wskaźnika od lipca 2010 roku. Uwidocznia to wpływ kryzysu zadłużeniowego strefy euro na spowolnienie gospodarcze.
Nastroje ciążą złotemu
Początek tygodnia przynosi powrót złotego do trendu deprecjacyjnego. Kurs EUR/PLN na otwarciu sesji znalazł się na poziomie 4,4290. Tak więc, piątkowa skoordynowana interwencja NBP i BGK miała jedynie krótkotrwały wpływ na złotego, jednak dzisiaj może jeszcze powstrzymywać inwestorów próbujących grać na osłabienie złotego. Pozwoli to na utrzymanie kursu EUR/PLN w trakcie dzisiejszej sesji w granicach 4,42-4,45. W kraju nie zostaną dziś opublikowane żadne dane makroekonomiczne. W tej sytuacji polska waluta znajdować się będzie pod wpływem nastrojów na rynkach światowych. A tam niezmiennie przeważa negatywny sentyment w związku z narastającymi i jak do tej pory nierozwiązanymi problemami zadłużeniowymi w Europie. Technicznie pierwszy poziom wsparcia na EUR/PLN znajduje się obecnie na 4,33, czyli lokalnym maksimum z ubiegłego roku. Opór tworzą zaś poziomy 4,54 i 4,5250.
Nastroje ciążą złotemu
Początek tygodnia przynosi powrót złotego do trendu deprecjacyjnego. Kurs EUR/PLN na otwarciu sesji znalazł się na poziomie 4,4290. Tak więc, piątkowa skoordynowana interwencja NBP i BGK miała jedynie krótkotrwały wpływ na złotego, jednak dzisiaj może jeszcze powstrzymywać inwestorów próbujących grać na osłabienie złotego. Pozwoli to na utrzymanie kursu EUR/PLN w trakcie dzisiejszej sesji w granicach 4,42-4,45. W kraju nie zostaną dziś opublikowane żadne dane makroekonomiczne. W tej sytuacji polska waluta znajdować się będzie pod wpływem nastrojów na rynkach światowych. A tam niezmiennie przeważa negatywny sentyment w związku z narastającymi i jak do tej pory nierozwiązanymi problemami zadłużeniowymi w Europie. Technicznie pierwszy poziom wsparcia na EUR/PLN znajduje się obecnie na 4,33, czyli lokalnym maksimum z ubiegłego roku. Opór tworzą zaś poziomy 4,54 i 4,5250.
Źródło: Krzysztof Wołowicz, Aleksandra Włodarczyk, DM TMS Brokers S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze
Czy To Koniec Franka Szwajcarskiego? Oto Co Mówią Eksperci na 2025!
09:15 Komentarz walutowy MyBank.plFrank szwajcarski (CHF) od dawna cieszy się reputacją jednej z najbezpieczniejszych walut na świecie. Stabilność gospodarcza Szwajcarii, silny sektor finansowy oraz polityczna neutralność przyczyniły się do utrzymania wysokiej wartości CHF w stosunku do innych walut. Jednak dynamiczne zmiany na arenie międzynarodowej, nieprzewidywalne wydarzenia gospodarcze oraz wewnętrzne wyzwania mogą zagrażać tej pozycji. Czy rzeczywiście stoimy na progu końca ery frankowej? Przeanalizujmy dogłębnie sytuację, korzystając z opinii ekspertów, aktualnych danych oraz prognoz na rok 2025.
Kij i marchewka
09:06 Poranny komentarz walutowy XTBPrezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz. Tak zwany Trump Trade był w drugiej połowie minionego roku dla Wall Street bardzo pozytywny. Oczekiwania nie tylko przedłużenia, ale wręcz dalszego obniżenia podatków korporacyjnych oraz bardziej przyjaznych regulacji pchnęły notowania na Wall Street do rekordowych poziomów.
Sankcje ograniczają globalną podaż ropy
2025-01-13 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersNowe sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na rosyjski przemysł naftowy znacząco zmieniły perspektywy na rynku ropy, które jeszcze niedawno wskazywały na nadwyżkę podaży i stabilne, niskie ceny surowca. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej – ropa Brent osiągnęła najwyższe poziomy od ponad czterech miesięcy, a analitycy coraz częściej mówią o możliwości dalszych wzrostów cen. Sankcje USA, wymierzone w rosyjskich producentów, ubezpieczycieli oraz tankowce transportujące ropę, mogą znacząco ograniczyć globalną podaż.
Dominacja dolara i rosnące rentowności trzęsą rynkiem
2025-01-13 Poranny komentarz walutowy XTBUmocnienie amerykańskiego dolara rzuca cień na nastroje Wall Street i nakłada presję zarówno na rynki, jak i waluty gospodarek wschodzących. Nadzieje na cięcia stóp za oceanem w 2025 roku niemal całkowicie wyparowały. To między innymi efekt zaskakująco mocnego raportu NFP z amerykańskiego rynku pracy, mocnego wzrostu cen usług w zeszłotygodniowym raporcie ISM z USA oraz cen ropy, które rosną dziś już czwarty tydzień z rzędu, powyżej 80 USD za baryłkę.
Rynek złotego - USDPLN przy 4,18
2025-01-13 Komentarz do rynku złotego DM BOŚLepsze dane Departamentu Pracy USA w piątek sprawiły, że rynki przeszacowały swoje oczekiwania dotyczące ruchów FED w tym roku. Wskazuje się na tylko jedną obniżkę stóp o 25 punktów baz., która jest w pełni wyceniana dopiero na grudzień (tydzień temu rynek widział ją w czerwcu). W efekcie na szerokim rynku mamy dalsze umocnienie dolara, co przekłada się na ruch USDPLN w stronę 4,18. Jesteśmy, zatem przy maksimach ze stycznia. Jeżeli zostaną wybite, to kolejnym celem będą okolice 4,2045, jakie miały miejsce w listopadzie.
Funt brytyjski na skraju przepaści? Co wydarzy się w 2025 roku!
2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.plOd momentu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, kurs funta brytyjskiego stał się jednym z najbardziej obserwowanych wskaźników na rynkach walutowych. W 2025 roku pojawia się coraz więcej pytań i spekulacji na temat przyszłości tej waluty. Czy funt brytyjski czeka dalszy spadek, czy może wręcz przeciwnie – wyjdzie z obecnych zawirowań jeszcze silniejszy?
Czy dolar amerykański będzie droższy niż 4,50 zł w 2025 roku?
2025-01-09 Analizy walutowe MyBank.plKurs dolara amerykańskiego (USD) w stosunku do polskiego złotego (PLN) od wielu lat budzi zainteresowanie inwestorów, eksporterów, importerów oraz osób planujących zagraniczne podróże. Wahania kursu walutowego mają istotny wpływ na polską gospodarkę, a prognozy dotyczące ceny dolara w 2025 roku są przedmiotem licznych spekulacji. Czy warto oczekiwać, że dolar przekroczy wartość 4,50 zł? Przyjrzyjmy się czynnikom, które mogą wpłynąć na taki scenariusz.
Przecena funta i wyprzedaż obligacji UK
2025-01-09 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersW ostatnim czasie sporo dzieje się na rynku brytyjskich obligacji oraz na wycenie funta szterlinga. 10-letnie papiery dłużne UK osiągnęły najwyższy poziom od 2008 roku a 30-letnie wzbiły się do pułapu nieobserwowanego od 1998 roku. Jednocześnie funt znalazł się pod presją. W relacji do dolara amerykańskiego stracił 1 proc. Dziś ponownie spada a para walutowa GBPUSD zniżkuje do 1,2250 – to najniższy poziom od jesieni 2023 roku.
Trump planuje stan wyjątkowy?
2025-01-09 Raport DM BOŚ z rynku walutZdaniem telewizji CNN otoczenie Donalda Trumpa rozważa różne prawne opcje, które pozwoliłyby w miarę szybko zaimplementować politykę wyższych ceł wobec partnerów handlowych USA. Jedną z nich może być wprowadzenie "krajowego stanu wyjątkowego w gospodarce", co pozwoliłoby mu skorzystać z ustawy IEEPA z 1977 r., która pozwalałaby mu w miarę sprawnie wdrożyć swój plan. Jak jednak prezydent uzasadniłby takie "nadzwyczajne" i czy byłyby one legalne?
Dolar dominuje na rynku
2025-01-09 Poranny komentarz walutowy XTBChociaż pierwsze dni stycznia podważyły pozycję dolara na rynku, to jednak obecnie obserwujemy powrót dominacji najważniejszej waluty na świecie. Donald Trump zaskakuje z dnia na dzień swoimi pomysłami, które nie wpływają negatywnie na dolara. Dodatkowo Rezerwa Federalna wciąż prezenutje dosyć jastrzębi pogląd na przyszłość, wskazując na spore ryzyka inflacyjne. Czy w takim wypadku dolar ma jakiegokolwiek konkurenta? Przynajmniej przez najbliższych kilka tygodni?