NBP ogranicza przecenę złotego

NBP ogranicza przecenę złotego
Tygodniowy komentarz do rynku złotego X-Trade Brokers
Data dodania: 2011-09-23 (17:11)

Już w poprzednim tygodniu pojawiły się sygnały problemów związanych z płynnością w dolarze amerykańskim, szczególnie poza USA. Taka sytuacja miała miejsce trzy lata temu, w skutek czego nastąpiła masowa wyprzedaż walut z rynków wschodzących oraz surowców oraz ucieczka do dolara. Efektem tego była poważna recesja.

Tym razem problem na razie nie jest tak silny, ale analogia do 2008 roku jest coraz bardziej uderzająca. W minionym tygodniu bardzo silnie traciły wszystkie najważniejsze waluty z rynków wschodzących – osłabienie względem dolara takich walut jak złoty, brazylijski Real, meksykańskie peso czy południowoafrykański rand od końca lipca w czwartek przekroczyło 20%. To w gestii najważniejszych banków centralnych oraz rządów jest powstrzymanie tego kryzysu (trwające szczyty G20 i MFW mogą być okazją do podjęcia potrzebnych decyzji) i to od tego zależeć będą w najbliższym czasie notowania złotego. Lokalne dane makroekonomiczne odgrywają na ten moment zdecydowanie drugorzędną rolę - lepsze dane o produkcji i sprzedaży za sierpień cieszą, ale nie oznaczają, iż Polska uniknie spowolnienia.

W piątek złoty odrobił sporą część strat, co jest po części zasługą dokonanej przez NBP interwencji na rynku walutowym. Naszym zdaniem NBP będzie skuteczny tylko w sytuacji, gdy będzie miał rynek po swojej stronie (innymi słowy – gdy na rynku globalnym nastąpi przynajmniej częściowe uspokojenie). Jeśli kryzys w sektorze finansowym miałby się rozwinąć złoty będzie tracił bez względu na działania NBP.

Wydarzeniem minionego tygodnia był też wzrost notowań na parze EURCHF – z ok. 1,2050 przejściowo nawet do 1,2345, a na koniec tygodnia do niewiele ponad 1,22. Pomimo ogólnej presji na osłabienie euro (względem dolara i jena), zyskiwało ono względem franka, gdyż rynek spekulował, iż Bank Szwajcarii może podnieść minimalny akceptowalny kurs z 1,20 do 1,25 aby przeciwdziałać spowolnieniu i deflacji w Szwajcarii. Ten temat może powracać na rynek, zwłaszcza, iż w przyszły czwartek poznamy wrześniowy odczyt ważnego indykatora, jakim jest indeks KOF. Dzięki osłabieniu franka wobec euro złoty relatywnie mniej stracił wobec szwajcarskiej waluty.

Z ważniejszych danych makro na przyszły tydzień mamy indeks Ifo w Niemczech (poniedziałek), a także indeks nastrojów Conference Board (wtorek) i dane o zamówieniach dóbr trwałych (środa) w USA. To jednak nie dane będą najważniejsze. Jak już podkreślaliśmy kluczowe będzie powstrzymanie kryzysu zaufania w sektorze finansowym – być może zobaczymy tu kolejne skoordynowane interwencje najważniejszych banków centralnych. Ważne będą także decyzje w Europie: szefowie misji w Atenach wydadzą rekomendację ws. pomocy dla Grecji (naszym zdaniem Grecja ją dostanie), a niemiecki parlament (w czwartek) głosować będzie ws. rozszerzenia kompetencji EFSF (głosowanie powinno być pomyślne). Pytanie, czy przy okazji pojawią się sugestie odnośnie umorzenia części greckiego długu, gdyż wiadomo, że samo wypłacenie kolejnej transzy nie rozwiązuje problemu. Te czynniki będą miały kluczowe znaczenie dla rynku złotego i zdecydują o tym, czy ruch wykonany przez NBP zapoczątkuje przynajmniej korekcyjne umocnienie złotego, czy kurs w szybkim tempie powróci powyżej 4,50.

W piątek o godzinie 17.00 kurs EURPLN wynosił 4,40 (+11 groszy w skali tygodnia), kurs USDPLN 3,2530 (+15 groszy), CHFPLN 3,6040 (+ 5 groszy) zaś GBPPLN 5,0250 (+11 groszy).

Źródło: dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

13:05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.