Grecja blisko przełomu?

Grecja blisko przełomu?
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-09-20 (11:15)

Wczoraj po południu pisałem: „wiele może zależeć od tego, czy międzynarodowe instytucje są już gotowe na przeprowadzenie kontrolowanego bankructwa Grecji. Jeżeli nie, to niezależnie od obietnic składanych przez greckiego premiera i ministra finansów, pieniądze dla Greków w październiku się znajdą…”.

I tak po wieczornej telekonferencji z udziałem greckiego ministra finansów i przedstawicieli Trójki okazało się, że „klimat rozmów był lepszy, niż się spodziewaliśmy”, a szanse na osiągnięcie porozumienia jeszcze we wtorek wieczorem są dość duże – to wypowiedzi anonimowego greckiego urzędnika dla agencji Reuters, które wczoraj wieczorem poprawiły nastroje wokół euro. Czy wtorkowy wieczór przyniesie przełom? Zobaczymy – konferencja rozpoczyna się po godz. 19:00 i być może kilka godzin później będzie już wiadomo, czy Grecy mają szanse na otrzymanie październikowej transzy pomocy. Przy obecnych nastrojach na rynkach to by wiele zmieniało i dałoby mocny pretekst do większej korekty, chociaż nie od razu. Po drodze rynek musiałby się uporać z kilkoma rzeczami:

Włochy – agencja S&P wyszła przed szereg obniżając rating do A z A+ z zachowaniem perspektywy negatywnej. Rynek spodziewał się, że pierwszy będzie Moody’s, chociaż przedstawiciele tej agencji w miniony piątek dali do zrozumienia, iż nie dojdzie do tego wcześniej, niż za miesiąc. Warto zwrócić, że ocena S&P to 3 poziomy niżej od analogicznego ratingu Moody’s (Aa2) i 2 noty poniżej Fitch’owskiego AA-, co może sugerować, iż temat sytuacji we Włoszech będzie nam wracał, zwłaszcza, że jednym z argumentów wymienianych przez S&P jest wiarygodność działań podejmowanych przez premiera Berlusconiego. Jeżeli Grecja dostanie pieniądze w październiku, to temat Włoch się wyciszy, ale na pewno wróci z większą mocą, jeżeli w strefie euro znów pojawią się jakieś zawirowania

USA – inwestorzy liczą na to, że dobry wujek Ben znów nadejdzie z odsieczą (czytaj workami dolarów). Niemniej jutrzejszy komunikat FED może nieco rozczarować inwestorów, gdyż sygnałów nt. QE3 nie zobaczymy. Najbardziej prawdopodobna jest tzw. Operation Twist, czyli zmiana struktury portfela obligacji FED z papierów krótkoterminowych, na długoterminowe. To działanie policzone na dłuższy efekt

Europejskie banki – wprawdzie w ubiegłym tygodniu ECB wraz z pozostałymi bankami centralnymi dał do zrozumienia, iż zapewni wystarczające finansowanie w dolarach, to na rynku nadal plotkuje się nt. trudnej sytuacji tych instytucji. W efekcie we wtorek rano Bank od China i inne chińskie instytucje poinformowały o zawieszeniu transakcji FX forward i swap z kilkoma europejskimi odpowiednikami. Można to zmienić zapewniając o rychłym dokapitalizowaniu europejskich banków (tak jak to postulował MFW), a także „uspokajając” sytuację wokół Grecji, która rodzi tylko ciągle nowe spekulacje nt. upadku całego Eurolandu

Niemcy – pozycja Angeli Merkel wśród samych Niemców jest coraz gorsza – koalicja rządowa przegrywa lokalne wybory w kolejnych landach (w niedzielę w Berlinie), a jej politycy chcą usilnie zmienić swój wizerunek (zeszłotygodniowe, negatywne wypowiedzi przedstawicieli CSU i FDP nt. Grecji). Wyborcy tego nie kupują, tym samym zaplanowane na 29 września głosowanie w Bundestagu może przynieść pozytywną niespodziankę, gdyż dysydentom w CDU/CSU/FDP nie będzie się do końca opłacać głosowanie przeciwko linii własnego ugrupowania. Niemniej samo głosowanie może wywoływać pewną nerwowość na rynkach

Jak widać rynek ma kilka ważnych punktów do przejścia. Niemniej dzisiaj rano widać, że sytuacja jest znacznie lepsza, niż wczoraj rano. Warto zastanowić się nad możliwością rozbudowywania większej korekty – szanse na naruszenie bariery 4,40 przez EUR/PLN spadają, podobnie jak ryzyko nowych szczytów na USD/PLN. Wydaje się też, że możemy odłożyć ryzyko spadku EUR/USD w okolice 1,3350-1,3400 w ciągu najbliższych dniach.

EUR/PLN: Strefa oporu 4,38-4,40 nabiera na znaczeniu. Jej sforsowanie w najbliższych dniach wydaje się mniej prawdopodobne, niż jeszcze wczoraj rano. Rynek może próbować zejść poniżej 4,34-4,35, co mogłoby otworzyć drogę do powrotu w strefę 4,28-4,32 w kolejnych dniach.

USD/PLN: Wczoraj wyszliśmy nieco powyżej zeszłotygodniowego szczytu na 3,22, ale później rynek się cofnął. Zakładając możliwe odbicie na EUR/USD trzeba przyjąć, iż dzisiaj możemy testować strefę 3,14-3,15. Wygląda na to, że właśnie formujemy formację krótkoterminowego szczytu w rejonie 3,19-3,22.
EUR/USD: Rynek może już teraz dyskontować pozytywne rozwiązanie ws. greckiej, jakie ma pojawić się dzisiaj wieczorem. Pozytywny sygnał to fakt zignorowania negatywnych informacji nt. ratingu Włoch. Wydaje się, że dojdzie dzisiaj do sforsowania wczorajszego szczytu na 1,3719 i domknięcia luki na 1,3750. W przypadku potwierdzenia się dobrych wieści z Grecji możemy z impetem sforsować poziom 1,38 i w godzinach wieczorno-nocnych dojsć nawet w okolice 1,3880-1,3900. Mocne wsparcie to teraz rejon 1,3600-1,3626.

GBP/USD: Funt, który wczoraj zachowywał się słabo, dzisiaj może to nieco nadrobić – już wróciliśmy ponad poziom 1,57. Niewykluczone, że ocieplenie się nastrojów może sprawić, iż do wieczora przetestujemy okolice 1,5750-1,5800. O wyraźniejsze odreagowanie brytyjskiej waluty może być trudno, ze względu na jutrzejsze spekulacje dotyczące publikowanych zapisków z ostatniego posiedzenia Banku Anglii.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Dzień przed komunikatem FED

Dzień przed komunikatem FED

08:43 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wtorek przynosi dalsze cofnięcie się dolara, choć rynek nie jest jednomyślny. Pośród walut G-10 gorzej wypadają frank, dolar australijski i korona norweska, choć ich osłabienie jest minimalne. Słabość szwajcarskiej waluty w ostatnim czasie nie jest zaskoczeniem, zerowa inflacja za kwiecień podbiła spekulacje, co do tego, czy i kiedy SNB zdecyduje się na powrót ujemnych stóp procentowych. Więcej walut jednak zyskuje dzisiaj w relacji z dolarem - najlepiej radzą sobie dolar nowozelandzki, jen, oraz funt.
Trudne zadanie Fed

Trudne zadanie Fed

08:42 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W obliczu pogarszających się danych makroekonomicznych i nasilającej się presji politycznej ze strony prezydenta Donalda Trumpa, amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) zdecyduje się prawdopodbnie jutro na utrzymanie stóp procentowych. Choć gospodarka USA skurczyła się w pierwszym kwartale 2025 roku, a inflacja PCE spadła do poziomu 2,3 proc. – bliskiego celu inflacyjnego Fed – bank centralny nie planuje jeszcze rozpocząć cyklu obniżek.
RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

RPP i Fed rozpoczynają posiedzenia!

07:16 Poranny komentarz walutowy XTB
W tym tygodniu poznamy kilka decyzji banków centralnych i w zasadzie poza Fedem, w każdym wypadku oczekujemy obniżek stóp procentowych. Z perspektywy polskich inwestorów liczyć się będzie oczywiście decyzja RPP, której posiedzenie rozpoczyna się dzisiaj oraz Rezerwy Federalnej, która również jutro po dwudniowym posiedzeniu będzie prezentować swoją decyzję. Czego oczekiwać po decyzjach banków centralnych i jakie ma to znaczenie dla rynku?
Co dalej z tym dolarem?

Co dalej z tym dolarem?

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta nie zyskała zbytnio w pierwszych dniach maja, choć teoretycznie mogła bazując na sentymencie z Wall Street i dobrych danych z rynku pracy. W zamian za to poniedziałkowy ranek przynosi cofnięcie dolara względem większości walut, traci też amerykański dług (rosną rentowności). W piątek rynek został "napompowany" oczekiwaniami, że w końcu rozpoczną się wzajemne rozmowy pomiędzy USA, a Chinami, które mogłyby przynieść obniżkę taryf.
To była spokojna majówka

To była spokojna majówka

2025-05-05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Polska majówka nie przyniosła większych zmian w kursie złotego - głównie dlatego, że stabilny pozostawał EURUSD oscylując ponad ważnym wsparciem przy 1,1265. W poniedziałek rano kurs głównej pary powrócił ponad poziom 1,13 (1,1330). W przypadku EURPLN mamy notowania blisko 4,28, a z kolei USDPLN przy 3,7750. Na globalnym rynku mieliśmy poprawę nastrojów na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia za sprawą mocnych danych finansowych z amerykańskich big-techów (AI znaczy coraz więcej w wynikach spółek), ...
Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

Gwałtowny wzrost wydobycia ropy od czerwca

2025-05-05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Decyzja Arabii Saudyjskiej oraz jej sojuszników z OPEC+ o znacznym zwiększeniu wydobycia ropy naftowej od czerwca 2025 roku – o dodatkowe 411 tys. baryłek dziennie – wywołała gwałtowne reakcje na globalnych rynkach surowcowych. Tak dynamiczne działanie ze strony kartelu zaskoczyło inwestorów oraz analityków, ponieważ oznacza ono odejście od dotychczasowej, bardziej ostrożnej polityki wzrostu produkcji na rzecz radykalnego i natychmiastowego zwiększenia podaży.
RPP gotowa do cięcia!

RPP gotowa do cięcia!

2025-05-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Rozpoczynamy bardzo ważny tydzień na rynkach finansowych, który obfitować będzie w liczne decyzje banków centralnych dotyczące wysokości stóp procentowych. Uwaga skupi się m.in. na decyzji amerykańskiego Fed’u oraz brytyjskiego BoE, chociaż dla nas w Polsce najważniejsza będzie być może przełomowa zmiana narracji Narodowego Banku Polskiego.
Trump pod presją i w natarciu

Trump pod presją i w natarciu

2025-04-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Podczas wystąpienia w Michigan, których celem było podsumowanie pierwszych 100 dni rządów Donalda Trumpa, prezydent poruszył kilka kluczowych kwestii gospodarczych i politycznych, które wywołały szerokie reakcje. Trump ponownie skrytykował przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, podkreślając, że osobiście „wie więcej o stopach procentowych” niż szef Fed. Zarzucił Powellowi brak efektywności, choć zaznaczył jednocześnie, że nie planuje jego odwołania.
Dolar chwilowo bez kierunku?

Dolar chwilowo bez kierunku?

2025-04-29 Raport DM BOŚ z rynku walut
W poniedziałek amerykańska waluta straciła, dzisiaj zyskuje. Widać, ze rynkom brakuje kierunku i mocnych argumentów. Uwagę zwraca przyzwoite zachowanie się indeksów na Wall Street (wczorajsza korekta po zwyżkach z ubiegłego tygodnia była płytka), oraz utrzymujący się umiarkowany popyt na amerykański dług. Wygląda na to, że inwestorzy nie chcą podejmować decyzji biorąc pod uwagę kluczowe, cenotwórcze wątki - wyczekiwanie na odwilż we wzajemnych relacjach handlowych pomiędzy USA, a Chinami, ...
Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

Obawy o stagflację w USA pogłebiają się

2025-04-29 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Indeks aktywności przemysłowej Fed z Dallas przyniósł mocno negatywne zaskoczenie. To kolejna czerwona lampka dla amerykańskiej gospodarki. Wcześniej otrzymaliśmy serię rozczarowujących wskaźników nastrojów. Indeks osiągnął poziom około -36, czyli blisko 19 punktów poniżej oczekiwań. Jeszcze bardziej niepokojące są jego składowe – zamówienia nowych towarów gwałtownie spadły, podczas gdy ceny płacone przez producentów istotnie wzrosły. Dolar znalazł się pod lekką presją spadkową.