Nerwy, nerwy, nerwy

Nerwy, nerwy, nerwy
Poranny raport DM BOŚ z rynku walut
Data dodania: 2011-09-19 (11:05)

Tak krótki komentarz wystarczyłby do oddania nastrojów, jakie panują na rynku. Zakończone w sobotę nieformalne spotkanie Ecofinu nie wniosło niczego nowego w temacie „ratowania strefy euro”, co tylko utwierdziło inwestorów w przekonaniu, że na politykach nie można już za bardzo polegać (a kiedy tak nie było?).

Jednocześnie na rynek napłynęły nieoficjalne informacje w temacie rolowania greckiego zadłużenia, o czym pisałem jeszcze w piątkowym komentarzu. Inwestorzy mogli też przestraszyć się informacji, jaka napłynęła z Grecji w weekend – premier Georgios Papandreou anulował swoją wizytę w USA, aby być w kraju podczas dzisiejszej konferencji swojego ministra finansów wraz z przedstawicielami misji kontrolnej Trójki, która znów wróciła do Aten (wydarzenie to zostało zaplanowane na godz. 14:00, jako główny punkt dnia dla rynków). Można się spodziewać, iż przedstawiciele Trójki (MFW, KE i ECB) narzucą Grekom propozycje kolejnych cięć budżetowych, tak aby kraj ten wypełnił kryteria fiskalne na ten i przyszły rok (niemniej już wiadomo, że w 2011 r. będzie to bardzo trudne). Tymczasem grecki rząd po wczorajszym posiedzeniu nie przedstawił propozycji dodatkowych działań – Grecja stoi już pod ścianą? Oliwy do ognia dolewa fakt, iż kolejna transza pomocy ma zostać przekazana Grekom dopiero w I połowie października (oczywiście, jeżeli spełnią oni ostre warunki), czyli na kilka dni przed faktycznym ogłoszeniem przez ten kraj niewypłacalności (jeżeli środki by nie wpłynęły).

Inwestorzy zwracają też uwagę na drugi wątek, jakim będzie zaplanowane na 29 września głosowanie nad drugim pakietem pomocowym dla Grecji w niemieckim Bundestagu. Niedzielne wybory w Berlinie pokazały kolejną przegraną koalicji rządowej CDU/CSU/FDP, co może jeszcze bardziej komplikować sytuację przed tym bardzo ważnym dla rynków finansowych wydarzeniem – trzeba pamiętać, że jak na razie koalicja rządowa może nie mieć koniecznej większości, gdyż nie udaje się zachować tzw. dyscypliny klubowej. Niejako dodatkowo nerwowość zwiększył najnowszy raport ekonomicznego think-tanku DIW, który ocenił, że 10 największych niemieckich banków może potrzebować aż 127 mld EUR dodatkowego kapitału.

Dzisiaj w kalendarzu mamy też wystąpienie amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy – niemniej, tak jak piszę w subiektywnym kalendarzu, to nie ono będzie najważniejsze dla inwestorów. Widać, że awersja do ryzyka znów wraca na rynki – na czym zyskuje dolar i słabną waluty rynków wschodzących. W najbliższych dniach nadal patrzymy na Grecję, ale i też zwracamy uwagę na środowy komunikat FED. W raporcie tygodniowym zwróciłem uwagę, iż dla wielu inwestorów może być on przełomowy, ale faktycznie FED może wnieść niewiele – operacja zmiany struktury portfela obligacji, na pewno nie będzie tym, co inwestorów mogłoby zadowolić (QE3).

EUR/PLN: Złoty znów słabnie, chociaż okolice 4,34-4,35 nie zostały naruszone i będą stanowić lokalny opór. Z drugiej strony piątek pokazał, że mocne wsparcie lepiej jest ustanowić na 4,28, niż 4,30. Scenariuszem bazowym jest udane złamanie okolic 4,35 i atak na ostatnie szczyty na 4,40. Nie wykluczone, że zajdziemy w tym tygodniu jeszcze wyżej.

USD/PLN: Ruch powrotny do 3,09-3,10 został w piątek wykonany i dzisiaj rano rynek dynamicznie odbił siew górę wychodząc dodatkowo ponad ważny poziom 3,15, który teraz będzie stanowić lokalne wsparcie. Droga na szczyty z zeszłego tygodnia (strefa 3,19-3,22) jest otwarta. Niewykluczone, że w najbliższych dniach zajdziemy jeszcze wyżej.

EUR/USD: Otwarcie się rynku z luką może pokazywać jego słabość, ale i też z drugiej strony luki często bywają domykane. Teoretycznie nie można dzisiaj zupełnie wykluczyć powrotu w okolice 1,3750, ale nie należy się na to nastawiać. Niemniej każde odbicie to szansa na lepsze zagranie z obowiązującym trendem, czyli na dalsze spadki. Ten tydzień powinien przynieść powtórny test okolic 1,35. Najbliższe wsparcie to 1,3626, a opór 1,3700.

GBP/USD: Odbicie w końcu ubiegłego tygodnia było krótkotrwałe i rynek wyszedł dołem z konsolidacji naruszając ostatnie minimum na 1,57. Niemniej na razie nie było ono zbyt trwałe. Nie można wykluczyć próby powrotu do 1,5760, ale na wyższe poziomy nie należy liczyć. Kolejne dni to celowanie w strefę 1,55-1,56.

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl/analizy.

Źródło: Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

13:05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.