Skoordynowana akcja banków centralnych

Skoordynowana akcja banków centralnych
Codzienny Puls Rynku IDMSA
Data dodania: 2011-09-16 (10:41)

Wydarzeniem wczorajszego dnia było porozumienie Europejskiego Banku Centralnego z Rezerwą Federalną, Bakiem Anglii, Bankiem Japonii oraz Narodowym Bankiem Szwajcarii o udostępnieniu finansowania w dolarach dla europejskich banków w IV kwartale tego roku.

Plany wspierania płynności poprawiły nastroje na rynkach, gdyż brak płynności był jednym z głównych problemów banków w Europie. Decyzja ta zwiększyła apetyt na ryzyko. Na rynkach obserwowaliśmy pozytywną reakcję na rynkach akcji, silne odreagowanie na EURUSD, a także umocnienie naszej krajowej waluty.

W cieniu tej informacji pozostawały słabe czwartkowe publikacje makroekonomiczne z USA. Po raz kolejny rozczarowały dane z rynku pracy, gdzie liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła do 428tys. Inflacja CPI pozostaje wysoka, produkcja przemysłowa rośnie powoli a regionalne wskaźniki koniunktury (Filadelfii i Nowego Jorku) w sektorze przetwórczym w USA wskazują na spowolnienie, choć nie uległy dalszemu pogorszeniu we wrześniu.

Dzisiaj poznamy z kolei wstępny odczyt indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan. W Polsce natomiast opublikowane zostaną dane na temat przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenie, jednak publikacje te nie powinny mieć większego pływu na notowania złotego w sytuacji, kiedy wypowiedzi członków RPP nie wskazują na możliwość obniżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach. PLN w dalszym ciągu będzie uzależniony od rozwoju sytuacji w strefie euro i dopóki będzie ona borykała się z problemami, dopóty nie należy spodziewać się większej aprecjacji krajowej waluty.

EURPLN

Wzrost apetytu do ryzyka w dniu wczorajszym przełożył się na umocnienie złotego. Para EURPLN zniżkowała z poziomu 4,40 o prawie dziesięć groszy zbliżając się w okolice 50-okresowej średniej na wykresie godzinowym. Dzisiaj złoty pozostaje nieco słabszy. Notowania EURPLN zbliżają się do oporu na poziomie 4,35. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 4,30, gdzie przebiega linia poprowadzona po ostatnich minimach na wykresie godzinowym.

EURUSD

Eurodolar odreagował w dniu wczorajszym w okolice oporu wynikającego z przełamanej linii trendu przebiegającej tuz poniżej poziomu 1,3940. Kurs nie zdołał przełamać tego poziomu, pomimo iż opór geometryczny w postaci 38,2% Fibo został naruszony, co przyczyniło się do powrotu do trendu spadkowego na tej parze. 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 1,3715. Brak konkretów dotyczących walki z kryzysem zadłużenia w Stefie euro będzie negatywnie oddziaływał na euro.

GBPUSD

Po wczorajszych wzrostach na GBPUSD nie ma już praktycznie śladu. GBP ponownie traci mna wartości, zbliżając się do wsparcia w rejonie 1,5730. Z technicznego punktu widzenia bardzo prawdopodobny jest test środkowego minimum lokalnego tuz powyżej poziomu 1,5700.

USDJPY

Dolarjen pozostaje w trendzie bocznym, który od dołu ogranicza poziom 76,00,natomiast od góry okolice 77,80/90. Pozytywny sentyment zarówno do dolara jak i jena w ostatnim czasie powodują, że ruchy na USDJPY mają dość ograniczony charakter. 50% zniesienie Fibo całości ostatnich spadków z poziomu 80,24 wyznacza opór na poziomie 78,09.

Źródło: Anna Wrzesińska, Dom Maklerski IDM SA
Dom Maklerski IDMSA
Komentarz walutowy dostarczył:
Dom Maklerski IDM S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

na rynku FX nie ma nerwowych reakcji

13:05 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wczorajszy atak rakietowy Iranu na Izrael, który był odwetem za wcześniejsze zabicie szefa Hezbollahu i prominentnych działaczy Hamasu, nie doprowadził do nadmiernej nerwowości rynkach. Kilka godzin wcześniej amerykańska administracja poinformowała o tym, że Iran może szykować taki ruch i tradycyjnie przestrzegła Teheran przed skutkami takich działań.
Podwójny szczyt na EURUSD

Podwójny szczyt na EURUSD

10:05 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy wybuch awersji do ryzyka jak na razie nie „rozlewa się” szerzej. Giełdy w Europie są dziś na przysłowiowym „zerze”. Złoto zdołało wtorkową zwyżkę w znacznym stopniu zredukować i aktualnie znajduje się w okolicy 2652 USD tracąc dziś ponad 0,4 proc. Inwestorzy azjatyccy są skoncentrowani na bodźcach stymulacyjnych czego odzwierciedleniem był dzisiejszy wzrost indeksu Hang Seng o ponad 6 proc. W środę rano futures na amerykańskie indeksy lekko tracą ale skala przeceny jest umiarkowana.
Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

Inflacja odbija. Co dalej ze stopami?

09:52 Poranny komentarz walutowy XTB
Dzisiaj Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Oczywiście absolutnie nikt nie oczekuje, że stopy miałyby się zmienić na dzisiejszym posiedzeniu, biorąc pod uwagę kilkukrotne zapowiedzi prof. Glapińskiego, że stopy nie zmienią się nie tylko do końca tego roku, ale być może nawet do przyszłego. Co dalej ze stopami procentowymi przy rosnącej inflacji?
Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

Konflikt na Bliskim Wschodzie umacnia dolara

09:51 Poranny komentarz walutowy XTB
Październik przynosi nam jeszcze większe zatrzęsienie w geopolityce, co ma ogromny wpływ na rynek finansowy. Najpierw Izrael zdecydował się na wejście swoich wojsk lądowych na południe Libanu w celu zwalczania pozycji Hezbollahu, a następnie Iran zdecydował się na działania odwetowe, wysyłając setki rakiet w kierunku Izraela. Chociaż sam atak nie zebrał dużej ilości ofiar,, to ma jednak ogromny wpływ na to, co dzieje się na rynkach finansowych.
Powell mówi, że nie tak szybko...

Powell mówi, że nie tak szybko...

2024-10-01 Raport DM BOŚ z rynku walut
Szef Rezerwy Federalnej dał do zrozumienia, że obniżki stóp procentowych powinny być bardziej wyważone i nie ma potrzeby do pośpiechu, gdyż sytuacja gospodarcza tego nie uzasadnia. To mocny głos za tym, że oczekiwania rynków, co do kolejnej 50 punktowej obniżki stóp w listopadzie, mogły być przesadzone i FED bardziej widziałby ścieżkę 25 punktowych cięć na posiedzenie. To oznacza, że w tym roku stopy mogłyby zostać obniżone jeszcze o 50 punktów baz. (w listopadzie i w grudniu).
Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

Lagarde zwiększa szansę na październikową obniżkę stóp proc. przez EBC

2024-10-01 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Ostatni zauważalny spadek wskaźników inflacji a także pogorszenie wiodących wskaźników ekonomicznych prawdopodobnie skłonią Europejski Bank Centralny do tego, że w październiku dojdzie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Już wczoraj zasygnalizowała to Lagarde, podczas wystąpienia przed Komisją Europejską. Jeszcze niedawno rynek oczekiwał, że w pierwszym miesiącu IV kwartału instytucja wykona „pauzę”. Rynek kontraktów OIS wskazuje obecnie, że implikowane prawdopodobieństwo takiej decyzji wynosi już ok 90 proc.
Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

Jen pod presją zachowawczych komentarzy Powella

2024-10-01 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen japoński poddany jest presji spadkowej na początku wtorkowej sesji po raporcie Banku Japonii i komentarzach prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, które sugerują ostrożne zmiany w polityce pieniężnej obydwu banków. Decydenci Banku Japonii dyskutowali o potrzebie zachowania ostrożności w kwestii podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie, a niektórzy wyrażali zaniepokojenie niestabilnymi rynkami finansowymi i perspektywami gospodarczymi USA, ...
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Tydzień z mocnymi danymi

Tydzień z mocnymi danymi

2024-09-30 Raport DM BOŚ z rynku walut
Oczekiwania, co do ruchu FED o kolejne 50 punktów baz. na posiedzeniu w listopadzie wynoszą obecnie 53 proc., co pokazuje, że inwestorzy mogą reagować na każde dane makro, które ich zdaniem będą istotne dla dalszego obrazu oczekiwań dotyczących polityki monetarnej w USA. Czekać nas, zatem może okres podwyższonej zmienności na globalnych rynkach. Czy to oznacza też nerwowość?
Jen reaguje na wydarzenia polityczne

Jen reaguje na wydarzenia polityczne

2024-09-30 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
W piątek jen uległ dynamicznej aprecjacji. Notowania USD/JPY spadły z poziomu 146,50 do 142,00 i obecnie znajdują się już poniżej tego dolnego pułapu. To pokosie doniesień, że Liberalna Partia Demokratyczna Japonii wybrała Shigeru Ishibę na nowego lidera. Prawdopodobnie zostanie on premierem. Reakcja na rynku walutowym była gwałtowna i dynamiczna. Wcześniej mówiło się o także o możliwym przejęciu teki premiera przez Sanae Takaichi, która miałaby zastąpić ustępującego Fumio Kishidę.